Author Topic: Ми треба шема во врска со фиксен телефон  (Read 1604 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Ми треба шема во врска со фиксен телефон
« Opened on 31.10.2013, Thursday, 01:28:59 (Edited 31.10.2013, Thursday, 01:36:27) »
Здраво дечки, можеби насловот не ја објаснува во целост таа шема ама ке ви ја опишам овде. Ми треба шема за кога ке заѕвони фиксниот телефон да засвети некоја сијаличка, ваков уред ми е потребен за постара баба која неможе да го слушне телефонот па со светлосен сигнал ке може да види дека и звони телефонот, фала однапред :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ако не слуша бабата, како ќе разговара на телефон?
Жан

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Ми треба шема во врска со фиксен телефон
« Reply #2 on 31.10.2013, Thursday, 11:03:22 (Edited 31.10.2013, Thursday, 15:23:59) »
Делот S202T02 во Алфа Битола .
Други шеми по избор!
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=light+change+bell+from+telephone&hl=en-US&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=_SZyUsDsCISftAbqxYGYCQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1050&bih=837#hl=en-US&q=telephone+ring+detector+circuit+schematic&tbm=isch
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Трик прашање е ова?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ,туку практично! ;D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
хаха не помислив ни јас на тоа, али мојата уште слуша ова за другарче едно е(да не искочи сеа се вадам) :))

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако не слуша бабата, како ќе разговара на телефон?

Аииииии ;D ;D ;D... добар муабет ;D. Не би ми текнало ова да го прашам, хахахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: MartinSk
ваков уред ми е потребен за постара баба која неможе да го слушне телефонот па со светлосен сигнал ке може да види дека и звони телефонот..
Значи „неможе да го слушне “ , а не не го слуша воопшто! Веројатно ако е до телефонот ќе го чуе ѕвонењето!
Бабата не е потполно глува туку наглува а кога ќе ја стави слушалката на уво таа многу добро слуша и може да разговара!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро ;), мала шега ;) ;D... без лоша намера ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."