Author Topic: Изработка на супер едноставен видео (ТВ) предавател  (Read 2144 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Стави 5 место 4 батерии ;D.

 :) :) и да го замотам со селотејп околу онака  ;D
не збира иначе///
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во серија на некоја од нив, било која, додади петта ;). Го изолираш контакот на едниот крај со некој изолатор, парче пластика. На пример, ќе го изолираме позитивниот контакт од една од батериите. На позитивниот контакт од батеријата поставуваш едно парче метал, на пример, алуминиумска фолија. За тоа парче фолија врзуваш жица, таа ја врзуваш за негативниот контакт од петтата батерија, а позитивниот контакт од петтата батерија го врзуваш за изолираниот контакт од уредот ;).

Искрен да бидам, ме мрзеше да цртам, инаку ова многу поедноставно ќе се објаснеше преку слика ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Абе те сфаќам друже... ;) За проба може на тој начин да направам ама за трајно решение не може пошто тоа е портабл уред. Нема каде да ја ставам таа 5-та батерија ќе треба надвор да виси :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А, тоа ли бил проблемот ;). Епа да, освен ако не планираш да ја врзуваш со салотејп, нема друг начин да не виси ;D. Може евентуално да пробаш со 9V-на батерија и стабилизатор со LM317, ама ова решение значи дека и стабилизаторот ќе троши струја :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
 MarkoMK тестираше ли домет со телевизорчето ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.