Author Topic: Мислење за едноставен предавател со кристален осцилатор  (Read 1858 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://www.pigibastleni.jex.cz/menu/schemata/vf-technika/fm-vysilac-rizeny-krystalem
Ја најдов шемава на нет колеги , и ми фати око највеќе поради тоа што имаше кристален осцилатор  ;D Значи дека е стабилна , па сакам сега да ја пробам , малце делови има , само еден БФ199 тој е 5-10 денари .. а и не е играчка .. РФ транзистор е .. иначе ефтина е , имам и таков кристален осцилатор само мојот не е 25 туку е 26.601712MhZ но таму пишува дека со било кој кристал до 40МhZ може да работи ..  :) Наместо тој тримерот од 2-10pF , може да се стави 6-40pF ? Mислење за шемата ? би проработела во пракса ? бидејќи непишува дeка некој ја изработил .. Ke ми значи вашето мислење :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Шемава ја знам од по одамна, еве ја и подетално со PCB, монтажна и слика од направен предавател. Дури предавателов носи наслов PLL, што значи сакаат да кажат дека е стабилен како да има PLL.
Code: [Select]
http://electronics-diy.com/micro-pll-fm-transmitter.phpМислам дека и Батка ја има постирано пред некоја година :) За тримерот не е никаков проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Даниел зошто прво не ја направиш,па да дискутираме?  Ако е проблем транзистор да не изгориш од 5 ден....  ;D ;D Ајде направи ја па да видиме.Множи ја фреквенцијата на керисталот со 3 ( 3 овертон) и барај ја таму фреквенцијата.Оди по шема и упатство и немај гајле,ке те чујам и во Велес  :D ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
26.601712МХз кристалот го има извадено од нинтендо :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Мислење за едноставен предавател со к
« Reply #4 on 17.10.2013, Thursday, 22:19:47 (Edited 17.10.2013, Thursday, 23:32:58) »
Хахаха така нешто мислам дека беше .. Одамна беше кога ги вадев тие делови ..  :D

Едит: Dx-er , го гледам распоредот на делови , различно се распоредени деловите а и тример кондензаторот е различен .. Така да не се работи за истата шема , мислам дека е истиот принцип на работа но шемата е малку различна .. :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Доста интересна шема  ;D.Само онаа варикап диодата дали ја има по продавнициве за електроника низ Скопјево ;D.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И ја мислев околу тоа , но сигурно може да се стави некоја соодветна замена или можеби не ?  :-\

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е и јас се прашувам дали може да се стави некоја замена пошто прашував по продавнициве за електроника нигде ја нема таа диода
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
диодата може да ја извадите од некој приемник или од тјунер од телевизор, доколку не успеете нигде да ја најдите на друго место
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Диодата може да се направи од секој НПН транзистор,спрема ова шема

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Аха океј тогаш ај баш па и ќе видам по тјунери дали ја има од некои стари тв апарати и на колкава фрекфенција отприлика би работел предавателов бидејќи фрекфенцијата од кристалниот осцилатор се множи :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Aко кристалот ти е 30МХз, предавателот ке работи на 90МХз
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Аха благодарам Dx-er а сепак кристален осцилатор 27 мегахерци извадив од телевизор и сега само уште диодава и да пробаме што предавател е овој искрено со кристален осцилатор предавател до сега немам направено овој ќе биде прв викаат дека биле стабилни па да видиме викаат уште и кој пробал знае :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам слушнато дека тој предавател е стабилен исто како со PLL бидејки стабилноста зависи од кристалот, а фрекфенцијата на кристалот не шета така да и предавателот нема да мрда  ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да да во право сте Dx-er така е уште само да се најдеше и диодава лесно и се супер ќе беше нема везе а микрофонот кондензаторски треба да е така или не поправете ме ако сум во грешка дали ќе биде ова стабилно како плл прашање е тоа али нема везе ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш