Author Topic: Наједноставен ФМ предавател со најголем домет (сон на секој почетник)  (Read 3656 times)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Абе напрајте го тој што го објавив со 3 транзистори 2 БЦ547Ц И 2Н3866 и една антена дава 100миливати сигурни ако ставиш 2сц1970 ке ти даде и повеке некој миливат ке покриеш околу 1километар оптичка видливост Рдио 5ФМ го користеа тој додека си купија плл направи го нема да зажалиш ич на 15 волти работи а на 18 волти стај му 2сц1970 ке има појак домет само знај дека маку звукот ке биде тапа зашто ке го оптеретува осцилаторот а со 2н3866 и на 15  волти ке звони звукот и еден РФ засилувач со 2сц1971 ке имаш 3 вати чисти на 15 волти.Објавен е во шпион буба на 9волти така мислам се викаше темата пред неколку дена го објавив.Шема за предавателот за исправувачот и засилувачот а имаш шема и за стерео кодер. еве го


еве ти директен линк  http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11290.30

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Диме.ајде седни нацртај нешто во некој програм ,не на рака ;D ;) Добро е и ова,ама за да биде *трајно дело* најди некое програмче,ако немаш ке ти најдеме. 8)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Наједноставен ФМ предавател со најго
« Reply #32 on 11.10.2013, Friday, 11:26:04 (Edited 11.10.2013, Friday, 12:53:07) »
еве ја направив бубата и никако неможам да ја најдам, патем наместо тример ставив кондезатор од 22п, транзисторот се загрева малку, онака млак е на допир, има некоја чаре како да ја најдам ?  :)

edit:  ја најдов ама многу шушти и крчи  :(
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MetallicA ама ти не зафркаваш нас? Зошто пишеш во оваа тема кога воопшто го немаш направено овој предавател! Ти на овој начин даваш лош коментар за бубата од оваа тема која не ја ни имаш направено. Имаш направено сосема друга буба. Зошто не пишеш во соодветната тема ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
MetallicA ама ти не зафркаваш нас? Зошто пишеш во оваа тема кога воопшто го немаш направено овој предавател! Ти на овој начин даваш лош коментар за бубата од оваа тема која не ја ни имаш направено. Имаш направено сосема друга буба. Зошто не пишеш во соодветната тема ?
кој те зафркава ???? и што сега бидејки нема таков тример и јас се одлучив за да ставам фискен кондезатор, тоа не се смета ли за предавател?? да ја направив и си најдов сам решение сега е ок, ке пишев и како е дали е добра ова она, ама ти ме предомисли......
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Значи пак не се разбираме, ти си направил некој предавател кој е опишан во друга тема а истиот го критикуваш во оваа тема! Со тоа некој ке си помисли дека овој предавател не чини! Всушност и тој другиот што си го правел (од темата на Борче) е добар и проверен од Борче и уште еден член, и сега ти викаш дека те зеза, значи до тебе е а не до бубата постирана од Борче. Друго нешто, кој рече дека тоа не е предавател?! Ја ли? РЕКОВ дека е предавател од друга тема а не дека не е предавател, читај подобро! Сам си нашол решение или си ја нашол грешката? Знам дека шемата нема грешка. Најстрашното, си сакал да пишеш што била грешката ама јас сум те предомислил? Со што сум те предомислил бре?! Ако ти си егоцентрична, избувлива и себична личност која си гледа само за себе, веднаш се лутиш бидејки ти е укажано дека критикуваш нешто во погрешна тема, фала ти за соработаката но нареден пат ке се поздравиме.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Наједноставен ФМ предавател со најго
« Reply #36 on 14.10.2013, Monday, 19:54:48 (Edited 14.10.2013, Monday, 19:56:53) »
Значи пак не се разбираме, ти си направил некој предавател кој е опишан во друга тема а истиот го критикуваш во оваа тема! Со тоа некој ке си помисли дека овој предавател не чини! Всушност и тој другиот што си го правел (од темата на Борче) е добар и проверен од Борче и уште еден член, и сега ти викаш дека те зеза, значи до тебе е а не до бубата постирана од Борче. Друго нешто, кој рече дека тоа не е предавател?! Ја ли? РЕКОВ дека е предавател од друга тема а не дека не е предавател, читај подобро! Сам си нашол решение или си ја нашол грешката? Знам дека шемата нема грешка. Најстрашното, си сакал да пишеш што била грешката ама јас сум те предомислил? Со што сум те предомислил бре?! Ако ти си егоцентрична, избувлива и себична личност која си гледа само за себе, веднаш се лутиш бидејки ти е укажано дека критикуваш нешто во погрешна тема, фала ти за соработаката но нареден пат ке се поздравиме.
значи види ти ме имаш лошо разбрано, јас го правев овој предавател од оваа тема т.е.
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11313.0 едино место тример ставив фиксен и се што прашував беше во врска со неа, а не за онаа на борче, таа ке ја правам подоцна и секако ке пишувам во таам тема ако има нешто, бидејки те прашав дали имаш пдф за неа не значи дека ја имам правено неа  ;) и да си признавам дека сум избувлива личност  ;) :D
е и ова
Quote
но нареден пат ке се поздравиме
за закана ли да го сметам ?  :) PEACE.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Не сум јас за рф-техника .. Направив предавателче со 2N3904 .. исто како од шемата која ја отворив пред некое време .. тоа проработе од прва но отпосле се зезна нешто и решив на друг плочка да го правам .. сега решив двојно да ја смалам плочката и деловите да бидат што поблиску едни до други .. бидејќи велат што се поблиску деловите едни до други поубаво работи предавателот(осцлилира) или можеби грешка е ова ?? а и сега ништо небидна .. само хармоници .. во ниеден момент недобив чист сигнал .. го напојував со 6.5 волти .. незнам , не ме бива и тоа е тоа .. :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
даниел, направи го овој предавател, ке те фати околу 60 ден, работи доста добро, и фрекфенцијата не шета, дометот е солиден.зависи за што ти треба  :P  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Квалитетен предавател само со плл контрола наку за стабилност како по стабилни се оние со хартлиев осцилатор и мосфет транзистор со 2 Гејта едниот гејт е врзан во повратна врска ради стабилност.Таков предавател е оној од 8W со дисплеј јас пред да ги ставам пикот и Тса5511 за да пробам дали работи му пуштав напон со тример на местото каде плл колото го контролира напонот на варикап диодата.Стабилноста не беше лоша ме изненади сосем малку се помести може за 200кхз не повеке и одкога се стабилизира не мрдна веќе се до исклучувањето и негово пон ово вклучување.Додека другиве предаватели ја немаат таа стабилност освен некој со кристал.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MetallicA, во врска со предавателот од оваа тема, не знам како го работиш, со каква антена и на кој напон, ако си во можност поврзи го на 15V напојување или пак ако немаш напојување поврзи 2 батерии од 9V ке имаш 18W а кога ке повлече струја предавателчето ке има и помалце, околу 15V. Стави му жица од 70cm или ако можеш направи му дипол антена, која се состои од 2 шипки од алуминиум и кабел RG58 и тестирај домет така, јас мислам дека ако имаш оптичка видливост ке дофрлиш и нешто над 1km.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
за проба го пробав на 9 волтна батерија со едно 20цм жичка и со неа успеав да добијам околу 100метра на буквално рамен простор  ;D квалитетот на сигналот беше добар, а деновиве планирам да му направам дипол антена и да го пробам пак, а за кабел ке биде ли од оној што е за телевизори од антената до ТВ-то ?  :D патем ако се секавам добро батка имаше речено дека доколку се промени еден од отпрониците излезот можел да се зголеми и на 1ват,  ;D па како може да се изведе тоа ?  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Можеш и со таков кабел ама не ти препорачувам, прво тој телевизискиот најчесто е неквалитетен оти најчесто таквите кабли се купуваат на пазар и минусот (многуте жички) се состои од неколку влакна-жички и ке има многу загуби во сигнал. Друга работа, тебе ти треба 50 омски кабел а ТВ кабелот е 70.
Околу отпорникот, можеш да го тргнеш R4 и да направиш кратка спојка со минусот (емитер и минус)
Ке добиеш може поголем домет ама не којзнае колку повеке (ако воопшто и се примети)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
имам дома еден стар таков кабел, каде што минусот е како плетенка и го обвиткува другиот кабел, за почеток ке пробам со него, инаку кај антената има врска колкава е должината на шипките ? а отпорникот може ке пробам да го тргнам и него, ама како што рече и ти не верувам дека ке се добие многу бидејки и така тој е 39оми.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со 75 омскиот кабел ке имаш полош SWR ( однос на израчена и вратена сила во антената) и поголеми загуби,односно јачината ќе биде намалена.Второ со 20 см антена чисто се сомневам во 100 м домет кои ги кажуваш,а ако навистина сакаш домет направи си вистинска антена,со која можеби и 500 м ке достигнеш,ама со 20 см... 8).Еве две принципиелни шеми за GP и вертикален дипол.