Author Topic: Лемна станица или рачка за лемење  (Read 5395 times)

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Лемна станица или рачка за лемење
« Opened on 20.09.2013, Friday, 12:51:08 (Edited 20.09.2013, Friday, 15:12:56) »
ми треба рачка за лемење за домашна употреба.
планирав да ја купам лемнава рачка 650 ден  од логин е.

Code: [Select]
http://www.loging.mk/1789/178126/0/ShowProduct/Rachka_za_lemenje_968B
па случајно ми се виде ова



или линк

Code: [Select]
http://dx.com/p/best-938-mini-soldering-station-set-1-18-w-ac-220-v-55930
дали вреди за парите-20 евра?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаш лемна станица па бараш рачка? Бидејќи оваа што ја имаш наведено од Loging не знам дали работи на мрежен напон или на 24V.

Ако веќе бараш некои Кинески лемни станици, побарај на ebay ;). Барем има евтини рачки за нив, може да се нарачаат заменски од ebay, а и само греачи има ;). Плус, да бидам искрен, најверојатно за истата цена (или за нешто повисока), ќе начекаш некоја со дигитален приказ на температурата. Оваа која си ја навел, само има изгравирано скала со температура.

А инаку, да, општо, подобро е да имаш лемна станица отколку само леткум ;). А со денешниве цени на лемни станици... не знам колку се исплати да правиш своја. Најверојатно истата сума на пари ќе ја потрошиш, притоа не сметајќи ја кутијата. Мислам дека е подобро да купиш ;).

Но, ако веќе купуваш Кинеска лемна станица, веднаш штом ќе ти стигне, отвори ја прегледај како е направена (залемена, каква е градбата, контактите, водовите). Ако нешто не е ОК, преправи, прелеми, стави заштита (изолир банд, термо црево...). Кратко кажано, ако нешто не е во ред, преправи го, бидејќи ќе ти направи поголеми проблеми во иднина ;). Кинезиве на се штедат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #2 on 20.09.2013, Friday, 20:03:00 (Edited 20.09.2013, Friday, 21:59:37) »
Алфа Битола
Шифра: ZD-99 Лемилица со регулација 220V 48W 100°C до 450°C
940.00 ден.



Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=4546&category_id=712&category_on=0
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #3 on 20.09.2013, Friday, 21:42:41 (Edited 20.09.2013, Friday, 21:57:36) »
Ја немаат подолго време на лагер за жал  :-\
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм... оваа изгледа како да е со SMPS напојување :S. Некако не ми се допаѓаат таквите изведби, особено кога станува збор за алат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #5 on 20.09.2013, Friday, 22:37:15 (Edited 21.09.2013, Saturday, 06:42:42) »
Шемата треба да е оваа. Dimmer !


Code: [Select]
http://www.mikrocontroller.net/attachment/113840/zd-99.png
Quote
ZD-99 kopija weller-ove hobi lemilice WLC 100 (Regulacija temperature triakom, 220V, snaga 48W)


Code: [Select]
http://www.radista.info/contact/forum/index.php?topic=107.0

Code: [Select]
http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/wlc100.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #6 on 21.09.2013, Saturday, 06:44:58 (Edited 21.09.2013, Saturday, 06:48:40) »
А, па шемата е тогаш многу попроста ;). Мене ми изгледаше како да има некое мини SMPS напојување во таа секција ;). Па ова може многу лесно да се направи и во DIY изведба ;). Нема потреба да се купува ваква лемна станица ;). Можеби поради куќиштето и дршката да вреди да се купи, ама и тоа зависи од цената ;). 940 денари... што знам... некако прескапо е (барем според мене). Може да си купи леткум од пазар 60W-ен за 100 денари и да си ја направи шемата со триакот (димер) и со него да тера ;). Само да не се пушта до крај леткумот ;D, тие Кинеските горат ако се така пуштени два или три часа да работат на максимална моќност :S.

Добро е што може да се замени леткумот со било каков во случај да изгори купечкиот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #7 on 21.09.2013, Saturday, 07:58:56 (Edited 21.09.2013, Saturday, 17:11:29) »
од логин таа е:
Напојување 230 V-AC моќност 30 вати.
вчера бев да ја видам,има гаранција 3 месеци.

немам ни лемна станица ни леткум.ама за домашна употреба и леткум ми е доволен.
имав од пазар ми прегоре,купив исто таков на прво пуштање прегоре,пукна.купив уште еден малку друг модел и тој на прво пуштање исто пукна како првиот.

и сега се мислам дали ефтина лемна станица или само леткум(лемна рачка на 220в)

п.с.ако се нафати некој да ми направи лемна станица по шемите од претходниот пост со рачка од пазар ,нека ми пише цена во приватна порака.


п.п.с. ова е интересно за 440 ден. леткум со потенциомер за регулација на температура

Code: [Select]
http://dx.com/p/40w-soldering-iron-with-clamp-variable-temperature-control-250v-ac-58341


а еве ја истата во алфа битола за  480 ден

Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=18365&category_id=712&category_on=0#

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Такви слични леткуми како од последниот линк има на пазар, со провидна дршка се, имаат внатре електроника за регулација, мислам беше со LM324 и некои лед диоди како индикација дали грее/не грее, не се толку лоши, ако ги користиш повремено ќе ти вршат работа, а ако сакаш нешто поозбилно тогаш прави или купи лемна станица.
Иначе слично решение како она што го даде Toma (само со еднонасочен напон) користев до пред некоја година, а и уште го користам за некои погруби работи, за цело тоа време потенциометарот дали десетина пати го имам поместено, имам само еден прекинувач ставено за полна снага и толку, шемата беше од списанието SAM, ако ја најдам ќе ја ставам овде...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #9 on 21.09.2013, Saturday, 14:26:18 (Edited 21.09.2013, Saturday, 17:14:31) »
Според мене најдобра од евтините комбинации е SR-968B со приклучување на димер за светилка или да се додаде диода во серија со грејачот од SR-968B .И во двата случаји се потребни некои ралативно мали интервенции и имагинација .

Пример за готови Димери, а ги има во повеќе форми и изведби!

 
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #10 on 21.09.2013, Saturday, 17:03:48 (Edited 21.09.2013, Saturday, 17:06:13) »
немам ни лемна станица ни леткум.ама за домашна употреба и леткум ми е доволен.
имав од пазар ми прегоре,купив исто таков на прво пуштање прегоре,пукна.купив уште еден малку друг модел и тој на прво пуштање исто пукна како првиот.

Еве ти решение за тие евтините Кинески леткумчиња од пазар ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=865.0
Е сега, на овој начин, барем теоретски, моќноста на леткумот ќе се намали на половина. Практично, добиваш околу 2/3 од моќноста ;). Значи, ќе си купиш леткум од 60W и ќе добиеш леткум од околу 40W ;). Ако сакаш нешто помоќен леткум, ќе си купиш помоќен, на пример, 80W (не знам дали има вакви кај нас, дали се продаваат, најчесто од овие евтиниве леткумчиња, сум сретнувал леткуми до 60W) и ќе добиеш леткум со моќност од околу 50W ;).

Пробај ;). Решението е „5 пари“ што викаат ;D, а и леткумите се 100 денари, така да, вреди да се проба ;). Диодата може да биде било каква, спора, брза, не е проблем ;), само да има висок работен напон (над 600V) и да може да издржи големи струи ;) (2A па нагоре, за да не загрева ;)).

и сега се мислам дали ефтина лемна станица или само леткум(лемна рачка на 220в)

Ако не си спремен да дадеш убава сума на пари (2000 денари па нагоре) за некоја поквалитетна лемна станица, подобро не размислувај за лемни станици. Евтините, како што можеше да видиш, се ништо повеќе од обичен леткум со димер :S. Тоа лесно се прави и во домашна изведба и не чини повеќе од 100 или 200 денари се на се (за деловите), а ако имаш на лагер делови дома, може и ништо да не платиш ;). Димерите не се некои комплицирани уреди, може со скоро било какви делови да се изведат ;).

п.п.с. ова е интересно за 440 ден. леткум со потенциомер за регулација на температура

Code: [Select]
http://dx.com/p/40w-soldering-iron-with-clamp-variable-temperature-control-250v-ac-58341
а еве ја истата во алфа битола за  480 ден

Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=18365&category_id=712&category_on=0#

Овие не се ништо освен леткуми со „малку пософистицирани димери“ ;). Има едно коло (нешто слично на 555) кое на определени временски интервали праќа сигнал за ON на еден триак кој е изведен во SMD технологија. Временскиот интервал се контролира со потенциометарот, а често имаат и диода која индицира (трепка) кога се праќаат ON импулсите.

Не би ти препорачал да купиш вакво нешто. Во една фирма во која работев, купија вакви леткуми, као демек, да не фрлале пари за лемни станици... сите се расипаа по неколку месеци користење :S. Не горат греачите, гори електрониката :S. Триакот нема доволно големо ладилно тело (всушност, и нема ладилно тело, односно плочката со бакарната основа му е ладилно тело, исто како кај MOSFET-ите на матичните плочи), гори, а со тоа гори и се останато од SMD, деловите ги нема кај нас (барем тогаш ги немаше, не знам, ова беше пред две или три години, не ми текнува точно кои делови ги имаше, ама некои custom Кинески беа ;D) и моравме да ги преправаме рачките и да ги користиме со димери од пазар :S. И што? На крајот имавме обични леткуми со димери :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се слагам со Гига.Сум имал искуство со вакви лемилици и од 10 парчиња 6 прегореа за 1 месец користење.Ако  веќе сакате некоја регулација може да се направи нешто поедноставно и да се користи дури и димер ( со додатно ладење!!) .Ова со диодата е интересно решение за предгреење на леткомот и сум го практикувал.Сепак,за поозбилна и долготрајна работа решението е  лемна станица.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #12 on 21.09.2013, Saturday, 20:01:20 (Edited 22.09.2013, Sunday, 16:38:52) »
SR-968B сум ја кортистел и сеуште ја користам и сум доста задоволен од неа. Ја имам користено околу три години преку димер и прекина грејачот но за истата е ставен нов грејач кој го имаше во Алфа а сега го има и во Логинг.


           
:D                                                           :D                                                                  :D



Сум ја имал и’ оваа лемилица
Code: [Select]
http://alfaelektronik.mk/store/products/view.php?product_id=18365&category_id=712&category_on=0#која работеше една недела и прекина грејачот. Инаку истата лемилица регулацијата ја врши со термо давач (термопар).

Електроника


Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Јас ја имам оваа ZD-99 лемната станица која ја спомна Toma ја имам земано од алфа и се покажа како добра.Еве ја користам повеке од една година и имам сменето само неколку врвови  :) ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Инаку истата лемилица регулацијата ја врши со термо давач (термопар).

Хммм... интересно ;). Оние кои ние ги имавме на работа немаа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."