Author Topic: Помош за изведба на коло во кое има сензор  (Read 1668 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Сакам да прашам дали може некој да ми каже каков сензор e потребно, што све останато и како да изведам  коло кое ке работи на следниот начин; ке вклучува кога некој ќе се доближи до сензорот на метро до два, да работи на напон од 220V, по тргање од сензорот колото да се гаси на одредено време :) Благодарам однапред.
loading...

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош за изведба на коло во кое има сенз
« Reply #1 on 14.09.2013, Saturday, 22:08:41 (Edited 14.09.2013, Saturday, 22:10:35) »
сакаш да направиш нешто ама не знаеш ни ти што сакаш.  ;D ;D ;D пробај со ласер, и со некој пик така што ке ти го програмира некој или ти ке го програмиш за да прима сигнал од фотосензор кога светлината на ласерот ке биде блокирана, и да активира некое реле, коешто ке се гаси по одредено (х) време, така мислам ке го добиеш она што го сакаш. а за да работи на 220 ке ставиш некој мал трансформатор  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Одг: Помош за изведба на коло во кое има сензор
« Reply #2 on 14.09.2013, Saturday, 23:43:27 (Edited 14.09.2013, Saturday, 23:49:05) »
сакам да направам обична сијалица што работи на 220 ,да се пали гаси на сензор :)

можеш да ми нацрташ кратка изведба на колото :)
loading...

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
чичко гугл зошто е?  ;D побарај имаш еден тон шеми на интернет, само гледај да е некоја проверена.  ;D инаку ке можеш ли да дадеш подетален опис на она што сакаш да го направиш? ::)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
PIR сензор ти треба и едно MSP430G2553, набави си се што ти треба јас ќе ти дадам код, не само што ќе ти уклучува и исклучува тоа што ти треба дури и преку некој терминал (putty пр.) ќе ти прикажува на компјутер дека нешто се движи или не се движи :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Одг: Помош за изведба на коло во кое има сензор
« Reply #5 on 15.09.2013, Sunday, 00:31:02 (Edited 15.09.2013, Sunday, 14:39:01) »
PIR сензор ти треба и едно MSP430G2553, набави си се што ти треба јас ќе ти дадам код, не само што ќе ти уклучува и исклучува тоа што ти треба дури и преку некој терминал (putty пр.) ќе ти прикажува на компјутер дека нешто се движи или не се движи :P

да не ти се наога некоја готова шема или како би изгледало колото?
благодарам однапред :)

Споено мислење: 15.09.2013, Sunday, 14:39:01
потребно ли е реле и какво?кое ке ја гаси сијалицата која што равоти на 220V после (х) време?
и како се врзува пикот со пир сензорот , секако колото да работи исправно? :)
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
DS очигледно си почетник  па еве неколку попрости шеми за почеток.Многу е битно каков ПИР сензор ке најдеш да купиш (агол,напојување,осетливост) па спрема него треба да ја прилагодиш шемата.Еве неколку:

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
го имам следниов сензор kds9 1h1 и тајмер hef1414bp. ке може ли некој да ми помогне како да ја склопам шемата да работи пир сензорот(како сензорот да го поврзам со бројачот и релето) , да пали реле и после одредено време да го гаси? :)
loading...

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Другар зошто не земеш еден обичен ПИР сензор за рефлектор во него ти е се готово во кутија пластична и фаќа многу повеќе од 2 метри, можеш да го наштелуваш дали да се пали  кога ке се стемни во колку часот,колку време да биде уклучено ON  и за колку време да се изгаси OFF , едноставно за поврзување 3 жици од кој едната е заедничка Нулата, и за влез и за излез  од колото поедноставно здравје, а доколку сакаш ти сам да го направиш тоа е друго погоре мислам батка ти постави некој шеми  .. :D