Author Topic: Преглед на фрекфенции што се користат во Шведска од 0.0123 OMEGA -1297.475Мhz  (Read 1529 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
baby monitor toa  e za spalna da gi slusas decata ili bebeto
Z33MK

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тоа знеме де
ама дали мора на таа фреквенција да е ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јасно ми е тоа, него мислев ако случајно направиш свој baby monitor, лично твој нели, домашно направен, и ако не предава на таа фреквенција што е специфицирана според совет за радиодифузија (или кој и да е таму орган во Шведска што ги специфицира тие работи), и ако притоа му пречи на комшијата. На пример, го направиш да предава во AM или FM опсег, да не мора да правиш и посебен приемник, може ли да ти дојде дома полиција и да те казни?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ne se tolku zajadlivi jas so tesliniot im pravam precki i toa kako za sto predavateli
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ne se tolku zajadlivi jas so tesliniot im pravam precki i toa kako za sto predavateli
хахаха добра работа :) Зар уште ли има аналогна ТВ кај вас? Јас мислев дека се е на DVB-T
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
analognata e praistorija a teslata pravi precki vo celiot spektar
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Значи аналогната ТВ кај вас не постои и имате DVB. Ме интересира каква е состојбата со радиата, дали имате дигитално радио или уште со FM како кај нас?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека се развиваше еден нов спектар (барем пред едно 8 или 9 години, така нешто) за дигитално радио, не ми текнува како се викаше (кодното име на спектарот), ама знам дека една од земјите во која се тестираше беше Шведска ;).

Знам дека не се базираше на стандардот на дигитално радио (DAB), кој пак се базираше на DVB стандардот. Колку е во употреба уште овој систем или дали пропадна, не знам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."