Author Topic: Помош за набавка на електронски компоненти во Скопје  (Read 1903 times)

Offline VladoJ

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Здраво,

Јас сум нов на форумов, и веднаш барам помош  :)
Сепак, пребарав во веќе поставените прашања за да не повторувам, но не најдов слично.
Дали некој може да ме упати каде да најдам reliable продавница за електронски компоненти (интегралци, диоди, кондензатори...) освен Логинг Електроникс? Секогаш тие ми се прв избор, ама ако нема таму (а често нема тоа што го барам) ми останува само e-bay.
Порано имаше голем избор, ама изгледа интернетов ги затвори сите (Ваце, МТВ, БТ Електроникс)?!
Често имам потреба од некој тип на интегралец (да речеме), но ми требаат 1-2 најмогу, некако ми е нонсенс да правам нарачка од интернет за едно делче и да ја чекам, а ми е потребна итно.
Се надевам дека имате да споделите со мене некое локално решение.

Однапред благодарен,
Владо

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Епа не си ги прегледал сите теми, имаше една тема посебно за продавниците во скопје..

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=483.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline VladoJ

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Не успеав да ја најдам. Значи не сум барал доволно добро.
Сепак фала за линкот, ја разгледав и ми помогна.
Доколку ископам нешто ново, ќе допринесам и јас  ;)
поздрав...

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Владо, логинг е аптека...според мене е најдобро снабдена продавнца во Македонија, па искрено мислам дека ако таму не најдеш на друго место незнам :D

во гац види...во Скопје само за нив знам :P

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Значи има делови кои ги нема ама баш никаде во државава.

Ај некој ако знае каде може да се купат следниве компоненти:

- Tример кондензатори 5-65pF (60pF) ЖОЛТИ
- Tример кондензатори 22pF ЗЕЛЕНИ
- Варикап диода BB809
- Транзистори BF494
- Кристал 3.2 MHz

И еден куп други делови...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Значи има делови кои ги нема ама баш никаде во државава.

Ај некој ако знае каде може да се купат следниве компоненти:

- Tример кондензатори 5-65pF (60pF) ЖОЛТИ
- Tример кондензатори 22pF ЗЕЛЕНИ
- Варикап диода BB809
- Транзистори BF494
- Кристал 3.2 MHz

И еден куп други делови...


Само на eBay. Јас најискрено во последно време се нарачувам од интернет. Не ми се исплаќа да одам до Алфа во БТ што ми е најблиска продавница за електронски компоненти. Во многу случаи на интернет деловите се поевтини особено ако ги порачаш во поголема количина.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само на eBay. Јас најискрено во последно време се нарачувам од интернет. Не ми се исплаќа да одам до Алфа во БТ што ми е најблиска продавница за електронски компоненти. Во многу случаи на интернет деловите се поевтини особено ако ги порачаш во поголема количина.
Многу се скапи на ebay, како за пример таков тример во Битола беше 30 денари а на ebay е 4 долари.. нај евтино најдов 1,5 долари што е 70 денари по тример. Мене ми треба најмалце 8 парчиња па ке треба да платам 560 денари само за нив плус поштарина/царина/данок или што ли се плаќа не знам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Мене вчера пратка ми стигна од ebay и тоа стигна за само 6 дена многу сум задоволен. 10 тримери од 60pF за 250 денари, а во алфа еден е 40 денари и тоа најголемиот е 40pF со поголеми не се снабдуваат повеќе, ако ги порачате овие нема да згрешите
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/6mm-10-60pf-Ceramic-Trimmer-Capacitor-10pcs-/260492653803?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ca69274eb

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Муабетот за набавка од интернет не е за тука, тука членот си побара тоа што му треба, и тука дискусијата требаше да заврши, си има посебна тема за набавка од интернет
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!