Author Topic: Проблем со старио радио на лампи!  (Read 8274 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Проблем со старио радио на лампи!
« Opened on 01.07.2013, Monday, 15:35:39 (Edited 02.07.2013, Tuesday, 04:26:56) »
имам дома едно старио радио на лампи југословенско производство, и кога го уклучам се е ок, лампите загреат и почне да работи, дури фака и станици  :D, но веднаш штом загреат лампите почнува да зуи ненормално, и ме нервира живците ми ги вади, на интернет прочитав дека било нешто проблем со кондезаторот дека бил исушен ова она, али на мене повеке ми изгледа дека е предизвикана бидејки трансформаторот е премногу блиску до аудио лампата (ел84). кој знае што му е нека пише , секоја помош е добредојдена. еве и неколку слики, внатре кога го отворив 2 сантима прашина имаше. ;D









Kure je kupio novog BMW-a

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
1. Исушени кондензатори, смени ги. Особено тој главниот што го 'пегла' анодниот (B+) напон.

2. Проблем со заземјување. Ако има приклучок за заземјување назад на радиото, поврзи го со водоводна   цевка.

3. Радиото е потполно исправно. Едноставно имаш премногу елекромагнетни пречки (од компјутери, полначи, штедливи сијалици итн.) во домот за да имаш чист прием на тие фреквенции.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
1. не е проблем да ги сменам кондезаторите али од кај ке најдам 33+33 uf 385в мислам дека беше + дали навистина се тие.
2. имам ставен пола метар цевка во земјата и преку жица право у радио значи не е проблем заземјувањето.
3. во близина на него немам ништо освен една обична сијалица т.е. го гасам компјутерот телефонот и се друго што би предизвикало електромагнетни бранови. едино трансформторот во него кој што е на 2-3 цм од лампата.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Кондензаторот што е 33+33 микрофаради всушност деловите се врзани паралелно па така вредноста ти е 66 микрофаради. А инаку може и поголем да ставиш нема проблем, уште подобро ќе работи зошто напонот ќе биде поиспеглан. Најди некој мрежен од напојување или телевизор таму имаш околу 150 микро со потребниот напон.

Тоа што трансформаторот е блиску до ламбата нема врска, ако имало од него пречки немало така да ги распоредат елементите уште во процесот на производство. :)


Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #4 on 01.07.2013, Monday, 16:41:07 (Edited 11.07.2013, Thursday, 21:17:49) »
е зошто би го правеле 33+33 кога можат еден 66, патем јас имам еден кондезатор од стар тв со лампи 100+100+220 350в но проблемот е што можеби и тој е исушен. инаку зошто велиш дека трансформаторот нема врска, погледни некое подобро појачало ке видиш дека предпојачувачките лампи се што е можно подалеку од трансформаторот, во ова радио нема предпојачувачка лампа затоа ел84 служи и како предпојачало и како појачало затоа и вади 2.5 вати да има една ецц83 ке вади и до 5 вати али тоа ти е тоа радио од 70'  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Вака се правени кондензаторите зошто во уредите со ламби понекогаш има повеќе различни напони за напојување на различни ламби па финтата била истиот кондезатор да се искористи за пеглање на повеќе напони. Инаку 99 % сум сигурен дека во ова радио има само еден B+ напон, па така може да го замениш со обичен мрежен кондензатор.

За транформаторот и ламбата:

Скоро сум сигурен дека има конекцијата на повратна врска која е во анти паралела меѓу ламбата и трансформаторот па така било кој директно индуциран брум во ламбата се поништува, а се појачува само аудиото.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #6 on 01.07.2013, Monday, 16:56:07 (Edited 01.07.2013, Monday, 16:58:04) »
Дибри ту напиша Увица.С смени кондензатори но задржи го отпорникот помеѓу двата електролита ако се од 100мкф.
има и еден од 47 мкф катоден кондензатор и тој смени го.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај прочитај  позади и кажи за кој модел се работи можеби имам шема.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #8 on 01.07.2013, Monday, 17:10:45 (Edited 29.07.2013, Monday, 14:37:44) »
не да си сигурен туку е така постои само еден напон на анодите кој што се отпорници се намалува за потребите на секоја лампа посебно. а тие отпорници стојата помегу кондезаторите апсолутно се согласувам со ова. во врска со лампата и трафото мислиш дека брновите со надвор од фаза и се поништивааат така ?  и во врска со оној катдониот кондезатор тој мислам дека нема потреба да го менам бидејки тој служи за штелување на мирната струја така да нема некоја улога во брумот на радиото. и да не ми е проблем за менење ама некако не сакам да го уништувам т.е. сакам се да е vintage  ;D на интернет најдов и јас една шема али ништо не се познава дај види ти  melodija luxus, btw моделот го пишува на сликите  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Под тоа име Melodia luxus има 3-4 шеми и добро би било да ја видиш и пишеш бројката на моделот  кој се наоѓа на задниот дел на радиото на посебна налепница.Тоа е ако сакаш шема.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
дај стави ги сите шеми па можеби ке ја препознаам која е(дека го имам отварано) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,музичка желба???? 8) Металика,абе јас на фотокопирница ли ти асоцирам??? Претеруваш.Ај,човек сака да помогне,ама ова како мајтап ми иде.Ако имав 20 шеми ,сите ке требаше да ти ги скенирам???? А тебе те мрзи само да прочиташ што пишува позади на радиото !??? Благодарам.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
абе, што да ти кажам на колку волти ли работи од позади само пишува Melodija *luxus* ништо повеке ако сакаш ке ти сликам и увери се дека не те мајтапам. и да може една музичка желба по твој избор 8)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Metalika ако мислиш дека ова е ФБ ,па ке се з..... ,да знаеш дека  за овакви написи и дописи има и санкции.Затоа, пази што пишуваш и како се изразуваш! Ако мислиш да добиеш помош ,однесувај се спрема правилата на Форумов!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #14 on 01.07.2013, Monday, 22:46:45 (Edited 01.07.2013, Monday, 23:05:14) »
знам дека ова не е фб и дека има санкции али едноставно јас претерав но и ти претера
Quote
А тебе те мрзи само да прочиташ што пишува позади на радиото !??? Благодарам.
уште во претходниот пост ти кажав што пишува само името но не и други броеви, да има сериски број некои атест броеви и написи што е што пример влез за грамофон и друго. и да јас досега се однесував според правилата на овој форум ( во оваа тема)  но ти прв започна со навредите, и доколку правилата се дека модераторите или админите имаат повеке права од членовите (секако дека имаат но зборувам во поглед на културното однесување) тогаш јас иницирам да се сменат правилата, и да не зборуваме повеке офф топик доколку имаш некоја шема те замолувам да ја ставиш за да видам што како ако не здравје. сеа ради една шема нејкам да се расправам што е ок што не е
Kure je kupio novog BMW-a