Author Topic: Базни станици за мобилна телефонија  (Read 2845 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Базни станици за мобилна телефонија
« Opened on 29.05.2013, Wednesday, 21:52:54 (Edited 29.05.2013, Wednesday, 22:05:52) »
Дали некој имал некакво искуство со базни станици кој што се користат за пренос на сигнал за мобилната телефонија.Јас овие ги знам:Huawei,ERICSSON.Некој што работи во телеком,кој монтирал вакви станици нека пише нешто.Ме интересира што се користи една базна станица,каков исправувач,каква антена,каква батерија...........
Постојат два типа,rooftop и greenfield базни станици.Едните за на кров а другите се најверојатно оние големите на ридови што се поставуваат.Базните зтаници работат на 48 волти прав напон со заземјен плус.Базните станици се состојат од антена,станица,исправувач и акомулатори.Ова се работите кој што ги знам но тоа ми е премалку.Зошто плусот се заземјува???Никогаш не сум ни видел предавател а гледам дека овде има и неколку радио аматери така да можат да помогнат.
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Базни станици за мобилна телефонија
« Reply #1 on 29.05.2013, Wednesday, 22:31:02 (Edited 29.05.2013, Wednesday, 22:44:21) »
Зошто плусот се заземјува???

За да фаќаат помалку прашина, а се намалува и ризикот од „префрлање“ према земја, бидејќи веќе е заземјен плусот ;). Исто се прави и со напојувањето на DSLAM-овите кај ISP-њата, само што напонот на напојување на DSLAM-овите е 24V. Високиот напон привлекува прашина, а тие уреди не се наменети да се чистат секој ден. Треба, горе долу, да работат на принципот „монтирај и заборави“ (се разбира, ова не е баш вака, се сервисираат од време на време, ама по потреба, не редовно... барем колку што знам, не сум работел во некој мобилен опреатор, но така знам, дека се отвораат само ако има проблем или ако треба да се монтира нова опрема).

Постојат два типа,rooftop и greenfield базни станици.

Rooftop базните станици се дел од клеточната мрежа на мобилниот оператор. Greenfield станиците исто така се нарекуваат и „чадор клетки“ бидејќи треба да покријат многу поголем радиус од една клетка, па некако му доаѓа како „чадор“ над сите останати клетки. Чадор клетките најчесто се поставуваат во полиња (кои се во близина на автопати) бидејќи најчесто они ги покриваат корисниците кои извршуваат повик, а се во движење. Ако некој корисник е во движење, тоа значи дека сигналот за многу брзо време ќе се префрли во друга клетка (всушност, така клетките забележуваат дека корисникот е во движење, врз база на брзината на префрлување од една во друга клетка). Ова префрлање на сигналот од клетка на клетка се нарекува handover. Во втората генерација на GSM системот, handover-от беше „тврд“ (повикот наеднаш се префрлуваше од клетка на клетка), па затоа и често се случуваше да има изгубени повици (да се прекине повикот). Во 3G, handover-от е мек (паралелно двете клетки го опслужуваат корисникот се додека сигналот од клетката во која влегува корисникот не е доволно јак за да може сама да го опслужува корисникот). Сепак, ова префрлување од клетка во клетка кога корисникот е во движење е големо оптеретување за GSM мрежата, постојано треба да се координираат клетките една со друга, а ако се земе во предвид дека бројот на корисници кои обавуваат разговори од автомобил (или автобус, воз, што и да е) е се поголем (порано можеби не беше, ама во денешно време е прилично голем), следува дека овој начин на опслужување на корисниците е непрактичен и само одзема ресурси. Затоа, ако корисникот во текот на еден разговор смени повеќе од, на пример, 3 клетки, третата клетка автоматски јавува на системот дека корисникот е во движење и го препраќа повикот на чадор клетката.

Овие greenfield базни станици (клетки) не мора да се поставени во поле. Често се случува и во градска средина да има поставено вакви чадор клетки кои покриваат определен реон на корисници кои се во движење. Овие клетки најчесто зрачат појак сигнал и можат да опслужат помалку корисници во однос на обичните клетки, бидејќи, сепак, најголем дел од разговорите не се прават од автомобил (ако се земе во предвид дека сега може да те казнат за правење на муабет во кола ;D, бројот на повици опслужени од чадор клетките би требало да е намален ;D... по некоја логика ;D... ама знаејќи колку ние почитуваме закони, особено сообраќајни правила, можно е и да грешам ;D). Исто така, овие чадор клетки најчесто се поставени и повисоко во градските средини (а и во руралните).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам нешто материјал ,ама е на српски и е на 1Мб,па ако сака Гига ке му го исптратам да го стави на бокс.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве ја таа скриптата batka што ја спомна, но во неа проблематиката е обработена од теоретски аспект :S, не верувам дека ќе ти заврши многу работа :S.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10830.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Гига благодарам на одговорите.Името greenfield е како во банкарството,гринфилд инвестиција или градење на фабрика од почеток,од нула во рурална средина.
Нешто околу деловите од кој се состои базната станица,начин на монтажа ако знаете...
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
По пп испрати ми е-маил бидејки имам материјал,ама фајловите се големи за на Форум.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига благодарам на одговорите.Името greenfield е како во банкарството,гринфилд инвестиција или градење на фабрика од почеток,од нула во рурална средина.

Аха, во тој контекст значи било тоа "greenfield". ОК, значи било повеќе од практичен аспект, јас па мислев дека е некој жаргон за чадор клетките ;D. Значи, во принцип, тоа што јас го пишав, нема везе бидејќи јас повеќе пишував од теоретски аспект ;D. Батали го тоа што го имам пишано, сосема трето сум мислел јас ;D.

Нешто околу деловите од кој се состои базната станица,начин на монтажа ако знаете...

Ништо од ова не знам :S. Како што наведов и претходно, немам работено за телекомуникациски оператор :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Базни станици за мобилна телефонија
« Reply #7 on 30.05.2013, Thursday, 19:55:17 (Edited 30.05.2013, Thursday, 19:57:30) »
Аха, во тој контекст значи било тоа "greenfield". ОК, значи било повеќе од практичен аспект, јас па мислев дека е некој жаргон за чадор клетките ;D. Значи, во принцип, тоа што јас го пишав, нема везе бидејќи јас повеќе пишував од теоретски аспект ;D. Батали го тоа што го имам пишано, сосема трето сум мислел јас ;D.

Убаво си пишал,јас мислев на името што значи.Овие денови тоа што го прочитав е исто што и ти си го пишал.Очекувам Батка да прати некоја скрипта.Сепак благодарам,можеби ке ти текне друго нешто па ке пишеш.............
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сепак благодарам,можеби ке ти текне друго нешто па ке пишеш.............

Имам доста материјали од факултет на оваа проблематика (конкретно од предметот „Безжични ТК системи“, ми беше изборен во 9-ти семестар), ама се е „црно на бело“, односно го немам во дигитална форма :S. Предметот е веќе укинат (по стара програма), но мислам дека името на предметот се смени во „Безжични и мобилни мрежи“ по нова програма (кредит трансфер систем) и има нешто додатно за 3G (ние учевме само за втора генерација на GSM и нешто ептен малку за 3G), а можно е нешто друго да имаат сега вметнато во програмата ;). Конкретно на Институтот за Телекомуникации на ФЕИТ има материјали околу оваа проблематика. Јас не се интересирам многу од оваа проблематика, ниту пак сум работел во тој сектор, така да, тоа што имам научено од факултет... тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male

...
Greenfield станиците исто така се нарекуваат и „чадор клетки“ бидејќи треба да покријат многу поголем радиус од една клетка, па некако му доаѓа како „чадор“ над сите останати клетки. Чадор клетките најчесто се поставуваат во полиња (кои се во близина на автопати) бидејќи најчесто они ги покриваат корисниците кои извршуваат повик, а се во движење
...

Па не е баш така.. Досега имам поминато многу базни станици (да не речам скоро сите во околината  на Скопје) ама не од телекомуникациски него од електроенергетски аспект - за приклучок на елктрична мрежа. Нема базна станица поставена во поле. Сите се на некој рид или височинка, за да можат да зрачат пошироко.
Инаку, ddd, ако нешто ти значи, максималната едновремена моќност им е околу 4 kW, голем дел од оваа моќност ја троши климатизерот кој ја одржува температурата на ТК опремата. 90 % се приклучени на мрежа, додека некои што се на некое ептен недостапно место (да не речам вукој*бина) се на дизел агрегат.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
@MarkoMK,ако имаш видено базна станица пиши што се има внатре..........Не сум знаел за снагата ти благодарам за информацијата,се надевам ќе добијам повеќе податоци од твоја страна.
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Базни станици за мобилна телефонија
« Reply #11 on 01.06.2013, Saturday, 21:31:18 (Edited 02.06.2013, Sunday, 05:48:19) »
Дддд види ги и овие линкови

Code: [Select]
http://www.telekomunikacije.rs/arhiva_brojeva/drugi_broj/dr_m_kovacevic:_pregled_aktuelnih_tehnologija_za_mobilne_i_sirokopojasne_bedjicne_komunikacije_(kopija).191.html
Code: [Select]
http://www.srbodroid.com/zanimljivosti/edukacija/kako-rade-mobilni-telefoni/
Code: [Select]
http://www.mobilnisvet.com/forum/viewtopic.php?t=20897
Code: [Select]
http://www.mobihobi.com/home/techno_dictionary.php?letter=67
Code: [Select]
http://www.automatika.rs/baza-znanja/obrada-signala/prisluskivanje-gsm-komunikacija.html

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
@MarkoMK,ако имаш видено базна станица пиши што се има внатре..........Не сум знаел за снагата ти благодарам за информацијата,се надевам ќе добијам повеќе податоци од твоја страна.

За жал немам видено внатре што има... :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Има некој по упатен во LTE технологијата ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.