Author Topic: Aналогната телевизија си заминува во историјата  (Read 26798 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Значи станува збор за:

Star t 910 usb pvr
999 Ден.

Опис

•DVB-T ресивер SET-TOP BOX
•Резолуција 720x576
•USB 2.0, PVR USB снимање (подржува 2TB HDD), time-shift
•Мултимедија плеер MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264, AAC, AC3, EAC3 audio coding
•EPG, Teletext, Multi-subtitle, Multi- audio
•Scart, RF
•AC-3 Dolby Digital, Dolby Digital Plus

и овој:

Star t 1030 hd usb pvr
1499 Ден.
Опис

•HD DVB-T ресивер SET-TOP BOX
•FULL HD 1080p MPEG-4
•USB 2.0, PVR USB снимање (подржува 2TB HDD)
•Мултимедија плеер MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264, AAC, AC3, EAC3 audio coding
•HDMI, RGB, Scart
•AC-3 Dolby Digital, Dolby Digital Plus

Вториот е HD и затоа е поскап од првиот  :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е па освен мене побараа и комшијата чичко Боро и другиот комшија дедо Панче,извини GigaWatt, у мањина си, демократија е ова,вечина одлучуе,ќе купуваш сет топ бос и оро ќе играш.  :D   :D

Добро де, јас си пишав дека мене ми пречи и дека јас не побарав. Тоа не значи дека само поради мене и уште 1000 луѓе (кои, барем според мене, размислуваат логично) владата ќе ја смени својата политика и дека ќе ја сопре дигитализацијата ;D. Мене не ми се допаѓа и само си кажувам зошто не ми се допаѓа ;).

А околу купување на set top box, не се секирај, јас нема да купам ;D. Веќе имам кабелска, а кабелските оператори не се обврзани да го менуваат сигналот од аналоген на дигитален, така да, јас сеуште ќе си гледам стандарден аналоген сигнал ;).

Нема пикселизација ни сецкање,не знам кај си го видел тоа, кај нас е супер.

Епа тебе ти се погодила локацијата, затоа и не ти сецка сигналот. Прашај дали е така секаде ::). Ако е сигналот под определено ниво, сликата и звукот сецкаат. Јас ведаш би го заменил тоа секцање со еден куп шум и снег ;D. Не знам, мене ме нервира, како да гледам youtube клип кога сум на bandwidth limit :S. Благодарам, ќе си гледам шум, ама барем нема да ми сецка.

Разликата е иста како у времето од пред 50 години кога царувало АМ радио и ново било FM радиото, исто тогаш морале луѓето да купуваат нови FM приемници за да ги слушаат новите станици кои емитирале само на FM.Исто тогаш имало такви што мрчеле што морале да купуваат нови FM радија,а од сегашна гледна точка таквите ни се смешни. Дали некој сега би купил радио што нема FM туку има само АМ?

Транзицијата од AM на FM, барем во Европа, се одвивала глатко, долги години. А освен тоа, AM сигналот никогаш не бил сосема исклучен. И ден денеска има AM приемници и AM сигнал се зрачи. Можеби не зрачат многу радио станици (освен државните радио станици, не знам некој друг да зрачи AM сигнал во Македонија, но сепак, има барем една или две станици кои сеуште зрачат и сеуште може да се фати AM сигнал), но сепак, AM сигналот е сеуште жив. И сметам дека така треба да остане, секогаш да има барем некоја станица која ќе зрачи AM сигнал и тоа подрачје да не се укинува и да не се забранува. Освен тоа, при преминот од AM на FM, долг период истиот сигнал се зрачел и во двете подрачја, со таа разлика што сигналот на AM бил моно и фреквенциски ограничен. Дури на почетокот на 90-тите (кога веќе сите имаа радио приемници со AM и FM подрачје) сосема се згасна преносот на определени радио станици на AM подрачјето, но AM подрачјето е сеуште активно и не е забрането да зрачиш во тоа подрачје аналоген AM сигнал... за разлика од оваа ситуација, сега им се забранува на телевизите да зрачат аналоген сигнал во тоа подрачје ::). Претпоставувам дека ја согледуваш разликата.

Не ти се исплати GigaWattt, 5000 денари < 160 евра!  :D   :D
Колку што знам ќе ти требаат 5 сателитски ресивера и 5 даљински да гледаш 5 различни ТВ канали на 5 телевизора, па онда уште помалце ти се исплати, 5000 денари << 800 (5x160) евра.

Можеби финансиски на краток временски рок, не ми се исплати, но на долг временски рок ми се исплати ;). Не морам да одам и да купувам нов set top box секогаш кога ќе сакам да додадам нов телевизор ;).

А околу тоа дека ќе ми требаат 5 сателитски рисивери за да гледам сигнал на 5 телевизори, грешка си ;). Прочитај ми го добро post-от кој ми го имаш цитирано ;). Убаво имам пишано дека има сателитски рисивери со RF излези кои може да зрачат аналоген телевизски сигнал во стандардните подрачја (VHF, UHF), така да, си местиш на кој од аналогните канали кој сигнал од дигиталниот сателитски прием да се препраќа модулиран ;). На некој начин, си прави „домашна кабелска телевизија“ ;).

Ако сакаш да ги гледаш сите програми од кабелска,ти треба нов тјунер за секој телевизор.
Ако од хипербандот ти требаат само македонските канали,онда може и сет топ бокс укључен на антена а не на кабелска.

@aanev: Во конкретниот случај, второто решение на Maki можно е да биде поевтино. Не знам како се движат цените на hyperband tuner-ите. Ако начекаш некој за 500 денари или нешто повеќе или помалку, повеќе ќе ти се исплати да купиш hyperband tuner отколку set top box. Ако е цената на tuner-от блиска до цената на set top box-от, дефинитивно повеќе ќе ти се исплати да купиш set top box бидејќи ќе биде компатибилен со се што моментално се воведува, а освен тоа, можеш да го преместуваш од телевизор на телевизор, за разлика од tuner-от кој е само за оној бренд и модел на телевизор во кој го имаш монтирано (или можеби за некоја определена група на брендови и модели, но сепак, не се универзални).

Не е монопол,секоја фирма може да увезе сет топ боксови и да ги продава,можеш и ти да увезеш,никој не ти брани.

Е не е баш така, треба да имаш склучено договор со владата на РМ за да можеш да го зрачиш сигналот, па треба да исполнуваш определени стандарди, треба да пополнуваш тендерска документација, тинтири минтири... значи не е баш „увези приемници од Кина и продавај ги тука“. Ако немаш лиценца за емитирање на сигналот, не можеш да продаваш set top box-ови бидејќи сигналот не е баш стандарден DVBT сигнал, таков сигнал предава само МТВ. Ако е стандарден сигнал, зошто ни е кажано да купуваме set top box-ови, а не DVBT приемници?

Не треба некој да е многу паметен па да биде сигурен дека такво нешто никогаш нема да се случи.

Времето ќе покаже. Веќе се случува тоа. На телевизија ни кажуваа да купуваме set top box-ови. Кој е дистрибутер на тие box-ови? One. Кој ги произведува тие box-ови? Sagem. Крај, нема муабет ;).

Па оној од One (Sagem),не сум чул дека се продава и некој друг сет топ бокс.

Хахаххаха ;D ;D ;D, сам си го одговори претходното прашање ;D.

Е тука си у поголема грешка! Секој може да увезе,а One мора да емитира стандарден DVB сигнал што ќе може да го прочита секој сет топ бокс или секој LCD TV со уграден DVB тјунер (важи само за македонските станици). Према тоа, ништо на предавателите не смеат да сменат,нема монопол.

Добро, еве, уште еднаш ќе ти го поставам прашањето. Ако е ова точно, зошто тогаш на телевизија им кажуваа на гледачите да купуваат set top box-ови (кои BTW, само One ги имаат како „име на уред“), а не ни кажуваа да купуваме DVBT приемници? Ако секој DVBT приемник може да го декодира сигналот (да, ќе го декодира, ама само на МТВ ::), не и на останатите телевизии), зошто не кажуваа да купуваме DVBT приемници?

Не е логично МТВ да ти даде бесплатно ресивер. Сител, Канал 5, Телма и другите приватни ТВ не ги плаќаш а ги примаш на истиот ресивер.

Да, ама како државен сервис (другите се национални телевизии, не државни, може и обратно да беше, не ми текнува сега), она треба мене да ми обезбеди начин да го примам нејзиниот сигнал. Истиот проблем беше и претходно со руралните средини и сигналот на МТВ кој беше најдобар, но далеку од сјаен, а на некои места воопшто и не се фаќаше. И зошто да плаќаат радио-дифузна такса тие „гледачи“ кога воопшто не го примаат сигналот или е толку лош, што воопшто не може да се каже дека се гледа нешто? Па нели е тоа поентата на радио-дифузната такса, да ми обезбеди на мене начин јас да можам да го следам сигналот на државниот сервис... и плаќаш и плаќаш и плаќаш и сигналот е пак за никаде ::). Па зошто па сега пак да морам да платам set top box за можам да го следам сигналот на МТВ? Мене не ме интересира што и други телевизии можам да фатам со тој рисивер, ако имаше рисивер со кој ќе можев да гледам само МТВ и ако МТВ го даваше бесплатно или, ако не повеќе, барем субвенционираше дел од цената на рисиверот, немаше ништо да спомнам... на место е работата.

Многу работи изнакажа, али избегна да кажеш нешто за она главното: One мора да емитира стандарден DVB сигнал што ќе може да го примаат сите стандардни DVB ресивери, нема везе тука картичката. Према тоа, у грешка си, немаш контрааргумент.

По трет пат, зошто на телевизија кажуваат да купуваме set top box-ови ако секој стандарден DVBT рисивер може да го декодира сигналот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #62 on 27.05.2013, Monday, 19:56:05 (Edited 27.05.2013, Monday, 20:06:32) »
има сателитски рисивери со RF излези кои може да зрачат аналоген телевизски сигнал во стандардните подрачја (VHF, UHF), така да, си местиш на кој од аналогните канали кој сигнал од дигиталниот сателитски прием да се препраќа модулиран ;). На некој начин, си прави „домашна кабелска телевизија“ ;).

Мислам дека тој RF излаз е директно од LNB, таму не ти е декодиран сигналот у стандарден ТВ сигнал у VHF и UHF бандови, према тоа ипак ќе ти требаат 5 сателитски ресивери за 5 телевизора.

Не е монопол,секоја фирма може да увезе сет топ боксови и да ги продава,можеш и ти да увезеш,никој не ти брани.
Е не е баш така, треба да имаш склучено договор со владата на РМ за да можеш да го зрачиш сигналот, па треба да исполнуваш определени стандарди, треба да пополнуваш тендерска документација, тинтири минтири... значи не е баш „увези приемници од Кина и продавај ги тука“. Ако немаш лиценца за емитирање на сигналот, не можеш да продаваш set top box-ови бидејќи сигналот не е баш стандарден DVBT сигнал, таков сигнал предава само МТВ. Ако е стандарден сигнал, зошто ни е кажано да купуваме set top box-ови, а не DVBT приемници?

У грешка си,зрачење на DVB сигнал не е исто со продажба на DVB ресивер. Секој може да продава ресивери,не треба лиценца за тоа. Сигналот е стандарден, читај што пишува на сајтот на One, кликни на точка 9 „Каков ТВ апарат и/или приемник(set top box) треба да има корисникот?:
Code: [Select]
http://one.mk/faq-mak.html
„На пазарот постојат ТВ приемници за дигитален прием кои се декларирани за прием на DVB-T содржини. Вообичаено тие и имаат DVB-T ознака на амбалажата и на самиот уред, а во секој случај во продажните салони за техничка опрема можат да се добијат информации дали и кои ТВ приемници поддржуваат прием на дигитални, односно DVB-T содржини.“

Кој те лажел дека кажале да се купуваат само сет топ боксови?

На телевизија ни кажуваа да купуваме set top box-ови. Кој е дистрибутер на тие box-ови? One. Кој ги произведува тие box-ови? Sagem. Крај, нема муабет ;).
Па оној од One (Sagem),не сум чул дека се продава и некој друг сет топ бокс.
Хахаххаха ;D ;D ;D, сам си го одговори претходното прашање ;D.

На телевизија ни кажуваа и дека може да се користат ТВ апарати со уграден DVB ресивер, тие не се производ на Sagem него на Samsung, Sony, LG..
Џабе се смееш, да си ја дополнам реченицата: не сум чул за некој друг сет топ бикс да се продава во Македонија, али ипак имало,ево krema нашол други што не се Sagem: Star t 910 и Star t 1030.

Не е логично МТВ да ти даде бесплатно ресивер. Сител, Канал 5, Телма и другите приватни ТВ не ги плаќаш а ги примаш на истиот ресивер.
Да, ама како државен сервис (другите се национални телевизии, не државни, може и обратно да беше, не ми текнува сега), она треба мене да ми обезбеди начин да го примам нејзиниот сигнал. Истиот проблем беше и претходно со руралните средини и сигналот на МТВ кој беше најдобар, но далеку од сјаен, а на некои места воопшто и не се фаќаше. И зошто да плаќаат радио-дифузна такса тие „гледачи“ кога воопшто не го примаат сигналот
Ако секој DVBT приемник може да го декодира сигналот (да, ќе го декодира, ама само на МТВ , не и на останатите телевизии), зошто не кажуваа да купуваме DVBT приемници?

Начин ти дале одамна,али ти си морал да купиш (или татко ти) телевизор за да го примаш тој сигнал, да не требале да ви купат телевизор тогаш?  :D   :D
Секој DVBT приемник ќе го декодира не само МТВ него и сите други останати македонски телевизии.

Многу работи изнакажа, али избегна да кажеш нешто за она главното: One мора да емитира стандарден DVB сигнал што ќе може да го примаат сите стандардни DVB ресивери, нема везе тука картичката. Према тоа, у грешка си, немаш контрааргумент.
По трет пат, зошто на телевизија кажуваат да купуваме set top box-ови ако секој стандарден DVBT рисивер може да го декодира сигналот?

По трет пат, на телевизија кажуваа дека не мора да се купува сет топ бокс,може и LCD TV со уграден DVBT тјунер.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
...
А околу тоа дека ќе ми требаат 5 сателитски рисивери за да гледам сигнал на 5 телевизори, грешка си . Прочитај ми го добро post-от кој ми го имаш цитирано . Убаво имам пишано дека има сателитски рисивери со RF излези кои може да зрачат аналоген телевизски сигнал во стандардните подрачја (VHF, UHF), така да, си местиш на кој од аналогните канали кој сигнал од дигиталниот сателитски прием да се препраќа модулиран . На некој начин, си прави „домашна кабелска телевизија“ .
...

Дај нешто кажи за овие ресивери не сум слушнал дека има вакви.. Може да ги кодираат сите канали од сателитската во РФ??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Mаки пак се конфронтираш со оние твои * на телевизија кажуваа...* или *прочитај на страна на Он -нет ,точка број....* Па размислувај малку подалеку.ОН-нет едвај 75 % од територијата на МК ја има покриено! Тоа е факт кој не треба да се занемари.И не ми кажувај ...ама јас читав,или на нивниот сајт пишуваше 103 % ! Прво многу е лесно DVBT  сигналот да се * малку преиначи* и да работи само и само на боксовите на Боом! Како,не е важно,не е темата за тоа,ама постои начин .Мислам дека глобално Гига Ват ти одговори на сите прашања,а за *квадратчињата* и *мрзнењето*  треба некои мои комшии да ги ставам на линк,па да ти кажат во кои се ситуации се нашле купувајќи боксови.Значи, ке помине период кога повекемина ке се нервираат ,ке лутаат,ке негодуваат и ке жалат за аналогната ТВ.Проблемот не е кај што има кабловска,ами во руралните,би рекол ,заборавените места и краеви .Владата ке делела бесплатни боксови.Мислам дека сите треба по еден да добиеме!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Прво многу е лесно DVBT  сигналот да се * малку преиначи* и да работи само и само на боксовите на Боом! Како,не е важно,не е темата за тоа,ама постои начин .

Абе лесно е и аналогниот ТВ сигнал малку да се преиначи па да работи само со телевизорите од фирмата XXXX,има начин и за тоа, али дај доста со тие смешни теории на заговор,овде има ЗАКОНИ за електронски комуникации и за радиодифузија,не може секој да прави кој што сака.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #66 on 28.05.2013, Tuesday, 00:56:55 (Edited 28.05.2013, Tuesday, 01:00:52) »
Абе Маки,Маки,ако и телевизијава ја гледам според ЗАКОНИ,а не слободно,ни нема спас.Не ги гледај работите техномански,ке ги браниме законите,за некој да прави монопол. Не си бил никогаш радио-аматер,сигурно,па не знаеш што е слобода во етерот.Слободата не е да правиш глупости,ами да имаш право на слободно бирање.Најмалку се противам на напредокот кај нас ,ама вака како што се поставуваат работиве, нема да имаме баш многу напредок.Ме нервираат и кабловскиве.Ако плаќам кабловска сакам да ги гледам сите спортски натпревари,а не она- овој ХТВ2 е блокиран,те Евроспорт не се пренесува или е со доплата... Тоа е класична измама,Колку пати без никакво предупредување се гасат едни,се ставаат други телевизии.И во договорот ми стои за кои ТВ сум се договорил да ги гледам.Тоа е договор = закон,ама како им е воља на кабловците- денес имаш ХТВ2 ,утре го нема ,некој Да Винчи ми ставиле.Кој ме прашува дали ме интересира тоа нешто.Најлошо е кога немаш слобода на избор.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Мене ме интересира дали Сажем ресиверот од ОНЕ е навистина САЖЕМ или некоја зафрканција? Зошто на сајтот на Сажем го НЕМА тој модел ниту ресивер со таков изглед?!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сажем за 6 $ ? Се зезаш?? ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дај нешто кажи за овие ресивери не сум слушнал дека има вакви.. Може да ги кодираат сите канали од сателитската во РФ??

Не, не може буквално сите. Си бираш определени канали од оние кои ги фаќа сателитскиот рисивер и ги препраќаш како „канал 1“, „канал 2“, итн. на RF излезот, а потоа, ќе си ги бараш на телевизорите и тоа е тоа ;). Овие рисивери се малку поскапи (не премногу, околу 10-тина евра), но се исплати ;).

Мене ме интересира дали Сажем ресиверот од ОНЕ е навистина САЖЕМ или некоја зафрканција? Зошто на сајтот на Сажем го НЕМА тој модел ниту ресивер со таков изглед?!

Најверојатно некоја сосема трета фирма е подизведувач (читај „некоја unknown Кинеска фирма“ ;D). Затоа го нема на сајтот на Sagem.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #70 on 28.05.2013, Tuesday, 10:22:48 (Edited 28.05.2013, Tuesday, 12:37:24) »
Абе Маки,Маки,ако и телевизијава ја гледам според ЗАКОНИ,а не слободно,ни нема спас.Не ги гледај работите техномански,ке ги браниме законите,за некој да прави монопол. Не си бил никогаш радио-аматер,сигурно,па не знаеш што е слобода во етерот.Слободата не е да правиш глупости,ами да имаш право на слободно бирање.Најмалку се противам на напредокот кај нас ,ама вака како што се поставуваат работиве, нема да имаме баш многу напредок.Ме нервираат и кабловскиве.Ако плаќам кабловска сакам да ги гледам сите спортски натпревари,а не она- овој ХТВ2 е блокиран,те Евроспорт не се пренесува или е со доплата... Тоа е класична измама,Колку пати без никакво предупредување се гасат едни,се ставаат други телевизии.И во договорот ми стои за кои ТВ сум се договорил да ги гледам.Тоа е договор = закон,ама како им е воља на кабловците- денес имаш ХТВ2 ,утре го нема ,некој Да Винчи ми ставиле.Кој ме прашува дали ме интересира тоа нешто.Најлошо е кога немаш слобода на избор.

На радиоаматерите со ЗАКОН им е ограничено на кои фрекфенции смеат да работат,каква модулација смеат да користат.. За каква слобода зборуваш?  :D   :D
Законот не штити монопол,дозволено е секој да увезува DVBT сет топ боксови,krema нашол и други освен тие што ги продава One:
Дали некојосвен Boom продава боксови? Не!?
Сет топ боксови продаваат и Техномаркет и Нептун, цените се секаде исти ! 1000 и 1500 денари !  :)
Значи станува збор за:
Star t 910 usb pvr
999 Ден.
и овој:
Star t 1030 hd usb pvr
1499 Ден.

Договор со кабелска телевизија не е ЗАКОН,ваљда знаеш да направиш разлика.А и прочитај го тоа договорот таму каде пишува со ситни букви дека кабелската може да ги мења каналите кога сака.

Споено мислење: 28.05.2013, Tuesday, 12:37:24
Си бираш определени канали од оние кои ги фаќа сателитскиот рисивер и ги препраќаш како „канал 1“, „канал 2“, итн. на RF излезот, а потоа, ќе си ги бараш на телевизорите и тоа е тоа ;). Овие рисивери се малку поскапи (не премногу, околу 10-тина евра), но се исплати ;).

Не сум знаел дека има и такви сателитски ресивери, интересно...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сум знаел дека има и такви сателитски ресивери, интересно...

Епа и јас не знаев, ама логично размислив... поголемиот дел од луѓето имаат повеќе од еден телевизор дома, од друга страна, не сакаат да имаат по еден dish за секој телевизор, тоа е скапа инвестиција и голем дел од нив во сам старт ќе се откажат од купување на сателитски рисивер и dish ако дознаат дека ќе треба да стават дома 3 или 4 dish-а. Па тогаш ми текна дека, барем во денешно време, со дигиталнава технологија, да изведеш RF модулатор на кој ќе препраќаш канали на RF подрачје за други телевизори, да ги примаат аналогно тие канали, не би било прекомплицирано да се изведе. И навистина, не било ;D. Како што наведов, овие рисивери се малку поскапи, ама ништо страшно, како што пишав, поскапи се за околу 10-тина евра ;). А освен тоа, можеш како сакаш ти да си ги делиш каналите (во кои сакаш band-ови), па ако имаш некој постар телевизор кој нема hyperband tuner, можеш да ги прераспределиш на некои други фреквенции кои сигурно ќе може да ги демодулира постариот телевизор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Маки,ти навистина си чудо,не знам како друго да го наречам твојов однос .На се се противиш,само по твое да биде.

Цитирам: На радиоаматерите со ЗАКОН им е ограничено на кои фрекфенции смеат да работат,каква модулација смеат да користат.. За каква слобода зборуваш?     
Законот не штити монопол,дозволено е секој да увезува DVBT сет топ боксови,krema нашол и други освен тие што ги продава One

На радио-аматерите им е дозволено  СЛОБОДНО  ДА ГИ СЛУШААТ сите фреквенции,освен се разбира оние заштитени ( ама и тоа веке не е проблем).Досега таква слобода имавме со радио-дифузните ТВ станици кои слободно зрачеа во МКД ,без ограничувања.Е сега овој дел кој не го разбираш - не е слобода и слободата не се регулира со закон -ако некој сосила те тера да купуваш рисивери за да гледаш ТВ. Значи,бришењето на аналогната ТВ е донекаде напредок,ама многу луге на почеток ке се откажат и од гледање ТВ,поготово во руралните или посиромашните краеви во МКД.Значи,место напредок ке имаме намалување на гледачите на Македонската ТВ и другите станици кои зрачат на државно ниво! Ако пак ми кажеш дека сум и за ова грешка,тогаш молим те повеке не пишувај ,се уморив да ти објаснувам прости работи ,кои сите пензионери кај мене веке на големо ги дискутираат.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #73 on 28.05.2013, Tuesday, 18:11:06 (Edited 28.05.2013, Tuesday, 18:29:16) »
На радио-аматерите им е дозволено  СЛОБОДНО  ДА ГИ СЛУШААТ сите фреквенции,

слободата не се регулира со закон -ако некој сосила те тера да купуваш рисивери за да гледаш ТВ.

Значи,бришењето на аналогната ТВ е донекаде напредок,ама многу луге на почеток ке се откажат и од гледање ТВ,поготово во руралните или посиромашните краеви во МКД..

Радиоаматер е оној кој може да ЕМИТИРА сигнал,не е радиоаматер оној кој само слуша што има на радиоаматерските фрекфенции. Ево јас не сум радиоаматер, а можам да ги слушам радиоаматерските станици. Али радиоаматерите неслободно се принудени да емитираат само на со Закон одредени фрекфенции и со одредена модулација.

Слободата и те како се регулира со закон,во првите членови од секој закон се запишани кои се слободите,во Уставот на Македонија (највисок закон) после првата глава „Основни одредби“ одма почнува Втората глава „Основни слободи и права на човекот и граѓанинот“.
Никој не те тера да купуваш сет топ бокс за да гледаш ТВ, купи си сателитска, прикључи се на кабелска, на интернет, кради сигнал.. твој проблем. Што ако пред 30 години си купил аналоген телевизор,сакаш уште да гледаш на него? Па што не се бунат оние што порано купиле аналоген сателитски ресивер,па сега скоро ништо не можат да гледаат на него?Да не треба некој да им поклони бесплатен дигитален сателитски ресивер?  :D   :D

Нема да се откажат,владата бесплатно ќе подели 40000 сет топ боксови на посиромашните.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #74 on 28.05.2013, Tuesday, 18:34:19 (Edited 28.05.2013, Tuesday, 18:41:37) »
Слободата и те како се регулира со закон,во првите членови од секој закон се запишани кои се слободите,во Уставот на Македонија (највисок закон) после првата глава „Основни одредби“ одма почнува Втората глава „Основни слободи и права на човекот и граѓанинот“.

Аха, и ова ептен се почитува ::). Реално, знаеш како се чита тоа „ако ни се допаѓа или ни одговара нешто, ќе го почитуваме, ако не, нема“. Притоа, ќе нагласам дека работите не стојат вака само кај нас, секаде е вака. Ене, нели лани анонимуси имаа протест „Окупирај го Волстрит“... нели протест и штрајк се основни права на секој човек... и што се случи, испоуапсија еден куп млади кои јавно кажуваат дека не е во ред тоа што го прави Американската влада (им дава пари на банките за да ги спаси нив, а нема пари за сиромашните, бездомниците, итн.). И што направија овие банкариве со парите? Си поделија дебели новогодишни и божиќни бонуси ::). Ама тоа никој не го забележа ::).

И тоа што Американската влада го направи е противзаконски (држава помага на приватна фирма, без разлика дали е банка, корпорација, што и да е), ама не се секирај, ќе најдат они „правна рамка“ да го „пропикаат“ и тоа (исто како и кај нас, за многу други работи) и се ќе биде „најлегално“ ::).

Ти изгледа тоа не го разбираш. Да, се изгледа најлегално, ама тоа се „финити“. Не знам дали некогаш си чул за изразот „толкување на закон“. Е сега, јас не можам да толкувам закон. Зошто? Не сум правно лице ::). Малку глупаво ако ме прашаш мене, се е напишано на Македонски и е прилично разбирливо, не е квантна физика... на крајот на краиштата, тие закони се пишувани за да може луѓе како мене и тебе да ги прочитаат и да ги разберат... инаку, не би имало поента да ги пишуваш ако само шака луѓе од државата може да ги разберат. Ама, ако нешто не им се допаѓа на определени „странки“, они веднаш најмуваат „толкувачи на закони“ (читај „извртувачи на зборови, кои работат за нас, за на крај пак по наше да дојде“)... и дури и цел бел свет да го разбира напишаното како „црно“, они ќе направат да биде „бело“ и правно ќе издржи на секој суд ::).

Оваа практика може да ја тераш скоро секаде (т.е. ако си доволно моќен и имаш интерес од определен закон). Американците имаат една многу добра изрека: pass a law, create a business. И верувај, во капитализмот ова е апсолутно точно. Се носат закони „по нарачка“ на определени заинтересирани страни... или евентуално се менуваат постоечките за да имаат бенефит определени страни.

Во конкретниов случај, не викам дека е сменет или донесен некој закон... само викам дека „поради не знам која причина“ (::)), определени уреди на пазарот на опрема за новиот дигитален сигнал се фаворизираат... дури и јавно... неколку пати на вести чув „гледачите ќе треба да купат таканаречен set top box за да може да го следат новиот дигитален сигнал“ (или нешто слично на ова, не е баш цитат од збор до збор), а јас колку што знам, само уредите на One се нарекуваат set top box-ови... и искрен да бидам, прв пат слушам за ова име. Јас колку што знам, ти треба DVBT приемник... ама никој на вести не кажа дека ни треба DVBT приемник. Можно е и да немам чуено, можно е и некој да кажал, ама јас знам дека претежно уредите се нарекуваа set top box-ови.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."