Author Topic: Aналогната телевизија си заминува во историјата  (Read 26588 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Imam star televizor so tuner so varikap diodi pretpostavuvam.. kojsto ima samo VHFL,VHFH i UHF znaci ne e hiperband. Moze li nekako da se izmesti podracjeto so promena na nekoe delce vo tunerot za da mu se promeni VHFL ili VHFH vo S-LOW band??? Ili ako ne e mozno da posocite nekoe mesto kade najeftino moze da se najde hiperband tuner, pa celiot da go menjam :) Zasto na kablovskava makedonskive kanali gi stavile na S podracje, a posle 1vi ke gi nema na obicnata antena :)

Прво, во иднина пишувај кирилица, или ако немаш можност напиши, инаку ќе те караат администраторите, тоа е едно од основните правила на форумов  :)

Второ, немаш апсолутно никаква потреба да го преправаш тунерот, и онака после први ќе се емитува само дигитално, така да ќе мора да купиш сет топ бокс кој ќе ти функционира на стариот телевизор и ќе си ги имаш сите канали. ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #46 on 27.05.2013, Monday, 13:33:43 (Edited 27.05.2013, Monday, 13:37:44) »
Е па јас побарав таква услуга,
Епа јас не побарав и сметам дека треба да ми остане изборот мој, дали ќе следам аналоген или дигитален сигнал, а не да бидам приморан да купувам дополнителна опрема. Мене не ми пречи снег дури и многу да има, воопшто не ми пречи. Многу повеќе ми пречи „сец сец“ и пикселизација на сликата. Не ради друго, и звукот почнува да сецка и всушност тоа ме нервира

Е па освен мене побараа и комшијата чичко Боро и другиот комшија дедо Панче,извини GigaWatt, у мањина си, демократија е ова,вечина одлучуе,ќе купуваш сет топ бос и оро ќе играш.  :D   :D
Нема пикселизација ни сецкање,не знам кај си го видел тоа, кај нас е супер.

требаше да остават опција кој сака да си користи аналогна, кој сака дигитална, само тоа кажувам, не треба да се гасат аналогните предаватели бидејќи, сега и оние кои имале совршено добар прием (или задоволителен) мора да купат set top box
Со дигитализацијава, јас сум приморан да купам додатна опрема за да можам да следам било каков терестријален пренос. Се надевам, ја согледувате разликата ;).

Разликата е иста како у времето од пред 50 години кога царувало АМ радио и ново било FM радиото, исто тогаш морале луѓето да купуваат нови FM приемници за да ги слушаат новите станици кои емитирале само на FM.Исто тогаш имало такви што мрчеле што морале да купуваат нови FM радија,а од сегашна гледна точка таквите ни се смешни. Дали некој сега би купил радио што нема FM туку има само АМ?

никој од set top box-овите кај нас нема RF илез за да можеш да си местиш по желба канали на секој од аналогните RF канали,
А што правиме ако дома имам 5 телевизори? Треба да фрлам 5000 денари за 5 set top box-а, а за 160 евра имам сателитски рисивер со RF излез, со контрола на мотори, заедно со монтажа, на принципот „далечинско на рака“. Можам ако сакам да врзам и 10 телевизори на него без некоја специјална дополнителна опрема (освен сплитери кои и онака не се скапи, а и не трошат струја). Зар не мислиш дека повеќе ми се исплати оваа инвестиција?

Не ти се исплати GigaWattt, 5000 денари < 160 евра!  :D   :D
Колку што знам ќе ти требаат 5 сателитски ресивера и 5 даљински да гледаш 5 различни ТВ канали на 5 телевизора, па онда уште помалце ти се исплати, 5000 денари << 800 (5x160) евра.

Offline aanev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 20
МаркоМК значи кога веќе имам кабелска и неколку телевизори приклучени на неа, не ми е јасно зашто да купувам дигитален терестијален за само еден телевизор, кога доколку му го променам за поефтино опсегот доколку постои некој начин или комплетно целиот тјунер ке добијам многу повеќе канали за гледање? Значи прашањето останува или да отворам нова тема.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ако сакаш да ги гледаш сите програми од кабелска,ти треба нов тјунер за секој телевизор.
Ако од хипербандот ти требаат само македонските канали,онда може и сет топ бокс укључен на антена а не на кабелска.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во Скопје моментално емитуваат МРД со МТВ1/2/3, Канал5, Алсат и Телма. Предавателот на зградата на МРТВ кој емитува МРТ1/ЕРА/Собраниски на 39 канал. Овој предавател емитува со 100W и поради неговата местоположба потребна е надворешна антена со засилувач.

Прашање до МАКИ, што ресивер имаш?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline aanev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 20
Маки ОК многу јасно ми е што и како ми треба, а форумов е за електроника и поставив стручно прашање. Значи не гледам што ке ми е дигитален рисивер кога од кабловска сигналот аналогно ми доаѓа во телевизор кој досега беше на обична антена, останатите по други соби решен ми е проблемот одамна :) Можеби подобро е да отворам нова тема сепак или да повторам дали некој знае на постар телевизиски тјунер со варикап диоди дали е можно да го изместам подрачјето и наместо VHFL ili VHFH да го добијам тоа што е измеѓу т.е S-LOW подрачјето бидејки таму ги напикале македонските канали којшто ке ги нема аналогно после 1ви јуни. Доколку не сте правеле такво нешто или е невозможно со некое паралелно кондензаторче во тјунерот, тогаш посочете ми кај би можел да најдам таков тјунер.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #51 on 27.05.2013, Monday, 14:23:12 (Edited 27.05.2013, Monday, 14:40:23) »
и мене ми  смета што треба да купувам дополнителни уреди ,затоа што некој сакал силно да заќари! Не дека ми е проблем ,и јас во дуќан продавамтоп боксови кои за жал ги продава само една фирма -он нет! Тоа е монопол!

Не е монопол,секоја фирма може да увезе сет топ боксови и да ги продава,можеш и ти да увезеш,никој не ти брани.

Не треба да си многу паметен дека наскоро ке не примораат од фирмата * ЏЏЏ* да купуваме ТВ апарати бидејки само преку нив ке може да гледаме Сител,Телма,Алфа и Собраниски канал.

Не треба некој да е многу паметен па да биде сигурен дека такво нешто никогаш нема да се случи.


Споено мислење: [time]27 Мај 2013, 13:35:25[/time]
Прашање до МАКИ, што ресивер имаш?

Па оној од One (Sagem),не сум чул дека се продава и некој друг сет топ бокс.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
E,тука си у голема грешка! Не може секој да увезе! Проблемот е долгорочен  и се однесува и на  други  повластици- пример ОН - нет дава еден месец бесплатно користење на нивните канали... па картицата си е нивна.... па  користење на нивните предаватели ( може една цака да смени и ти како увозник ке си чукаш од глава пример 5000 боксови).Не е се така едноставно ,навистина е монопол,а монополот тие ке си го бранат со сите сили! ;D

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
МаркоМК значи кога веќе имам кабелска и неколку телевизори приклучени на неа, не ми е јасно зашто да купувам дигитален терестијален за само еден телевизор, кога доколку му го променам за поефтино опсегот доколку постои некој начин или комплетно целиот тјунер ке добијам многу повеќе канали за гледање? Значи прашањето останува или да отворам нова тема.

Аха, ..сега ми е јасно, јас мислев за обична антена се работи, не за кабловска..
Јас не би ти препорачал да чепкаш внатре во тјунерот доколку немаш искуство со ВФ техника... Едино да пробаш да го зголемиш напонот за бирање што доаѓа на него.., односно на варикап диодите.. Само не сум сигурен во кои рамки смееш ова да го правиш
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #54 on 27.05.2013, Monday, 16:19:21 (Edited 27.05.2013, Monday, 16:22:02) »
E,тука си у голема грешка! Не може секој да увезе! Проблемот е долгорочен  и се однесува и на  други  повластици- пример ОН - нет дава еден месец бесплатно користење на нивните канали... па картицата си е нивна.... па  користење на нивните предаватели ( може една цака да смени и ти како увозник ке си чукаш од глава пример 5000 боксови).Не е се така едноставно ,навистина е монопол,а монополот тие ке си го бранат со сите сили! ;D

Е тука си у поголема грешка! Секој може да увезе,а One мора да емитира стандарден DVB сигнал што ќе може да го прочита секој сет топ бокс или секој LCD TV со уграден DVB тјунер (важи само за македонските станици). Према тоа, ништо на предавателите не смеат да сменат,нема монопол.
А за повластици.. никој не ти смета да дадеш и ти некоја повластица,отплата на 10 рати без камата, на 100 рати,смисли нешто,капитализам е ова,секој може да успее ако го бива..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно ниту познаваш ,ниту те бидува за бизнис! Ти не да  си во грешка,ами си во заблуда!
Дали некојосвен Boom продава боксови? Не!? Знаеш зошто? Мислиш нема парајлии што можат да увезат бокс-ови? Е ,многу си бре наивен Маки,а се правиш дека се знаеш.Еве,имам пари,знам каде има и по која цена ,ама не можам/не да не можам физички, туку  затоа што е убаво срочено кој може да прави бизнис.И ги земам од ОНЕ и правам ќар 5%.Иначе 6 ЕУ (нешто под 8 $
е едно парче).Друга приказна е картицата што оди со боксот...

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Македонската телевизија е таа која треба да ни даде безплатно дигитални ресивери бидејки сите ја плакаме.Логично е за да продолжиме да ја гледаме и плакаме таа треба да ни обезбеди опрема.

Пред некој ден пишуваше дека бесплатно ќе бидат поделени 40000 сет топ боксови на „социјално загрозените категории“.
Не е логично МТВ да ти даде бесплатно ресивер. Сител, Канал 5, Телма и другите приватни ТВ не ги плаќаш а ги примаш на истиот ресивер.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Дали некојосвен Boom продава боксови? Не!?

Сет топ боксови продаваат и Техномаркет и Нептун, цените се секаде исти ! 1000 и 1500 денари !  :)


Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Очигледно ниту познаваш ,ниту те бидува за бизнис! Ти не да  си во грешка,ами си во заблуда!
........
Уште студирам и ич не ми е гајле за бизнис и не мора да ме бидува за тоа,овде збориме за технички ствари а не за бизнис.
Многу работи изнакажа, али избегна да кажеш нешто за она главното: One мора да емитира стандарден DVB сигнал што ќе може да го примаат сите стандардни DVB ресивери, нема везе тука картичката. Према тоа, у грешка си, немаш контрааргумент.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #59 on 27.05.2013, Monday, 17:41:16 (Edited 27.05.2013, Monday, 17:50:38) »
 Ајде вакво прашање ,не се занимаваме со технички детали : зошто друг не увезе во МКД рисивери?

Споено мислење: 27.05.2013, Monday, 17:50:38
Дали некојосвен Boom продава боксови? Не!?

Сет топ боксови продаваат и Техномаркет и Нептун, цените се секаде исти ! 1000 и 1500 денари !  :)

И како мислат да ги продадат оние од 1500 денари?? Ке организираат наградна игра? А за ранливите категории - и тоа ке биде по принцип : мој си /не си мој!