Author Topic: Aналогната телевизија си заминува во историјата  (Read 26333 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #30 on 26.05.2013, Sunday, 13:52:46 (Edited 26.05.2013, Sunday, 14:10:23) »
Јасно ми е која и е целта на ITU и не е да им се овозможи на граѓаните подобар телевизсики прием... крајната цел, како и секогаш, се пари и корпорациите кои ќе ќарат со овој премин

У грешка си, у викендичката приемот ми е со снег,а со дигиталниот приемник сите се фаќаат супер.Према тоа, на граѓаните стварно им е овозможен подобри прием.
Што ти смета што корпорациите ќариле пари,кога у замена ти овозможиле подобри прием?

Споено мислење: [time]26 Мај 2013, 12:57:18[/time]
дигиталнава по содржина не е ништо содржински подобра од предходната.

Што има везе содржината со дигитализацијата?
Содржината е таа што ја смислиле у телевизиите,а разлика има само у типот на а излезниот сигнал дали е аналоген или дигитален.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #31 on 26.05.2013, Sunday, 13:59:55 (Edited 26.05.2013, Sunday, 14:05:13) »
...
Токму тоа што сакам да го кажам. Од што имам толку голем „избор“, искрено веќе не сакам да имам избор.

...

Ептен си во право..
Порано кога имаше неколку телевизии повеќе гледав него сега кога имам 500 канала и само вртиш од еден на друг..

Споено мислење: 26.05.2013, Sunday, 14:05:13
Ако има некој поупатен во DVB-T технологијата ме интересира нешто, во зоната D8 во која е Скопје има МРД има 6 предаватели, а како што знаеме во тој реон има 2 фрекфенции односно 23 и 52 канал. Па како нема интерференција бидејки сите трансмитери емитуваат на тие два исти канали ?
...

Па една од предностите на ДВБ-Т сигналот е што можат да се градат SFN - single frequency networks бидејќи е имун на интерференции - ако мислеше на тоа...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што ти смета што корпорациите ќариле пари,кога у замена ти овозможиле подобри прием?

Ми смета бидејќи јас тоа не го барав од нив. Они сами си решиле „на луѓето им треба подобар прием“. Оние кои сакаа да имаат подобар прием, си имаа ставено сателитски антени, кратко и јасно. Очигледно е зошто се прави трансферот... некој мора да ќари пари, да се купуваат нови телевизори, рисивери, декодери, демултиплексери.

Непобарана услуга се вика наметнување.

Што има везе содржината со дигитализацијата?
Содржината е таа што ја смислиле у телевизиите,а разлика има само у типот на а излезниот сигнал дали е аналоген или дигитален.

И јас истото го мислам што и batka, а верувам дека сака да каже дека без разлика дали сигналот е аналоген или дигитален, пак истите работи ги има на телевизија... ако ги има истите работи кои ги имало и претходно, мене барем, не ми прави разлика дали сигналот е аналоген или дигитален. Каков сака нека е, само да не фрлам додатно пари за декодери, рисивери и што уште не.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #33 on 26.05.2013, Sunday, 18:37:05 (Edited 26.05.2013, Sunday, 18:39:45) »
Што ти смета што корпорациите ќариле пари,кога у замена ти овозможиле подобри прием?
Ми смета бидејќи јас тоа не го барав од нив. Они сами си решиле „на луѓето им треба подобар прием“. Оние кои сакаа да имаат подобар прием, си имаа ставено сателитски антени, кратко и јасно. Очигледно е зошто се прави трансферот... некој мора да ќари пари, да се купуваат нови телевизори, рисивери, декодери, демултиплексери.

Е па јас побарав таква услуга,сигналот кај што ни е викендичката е слаб,не знаеш какво е покривањето надвор од Скопје.
Зашто да купувам скапа сателитска антена и сателитски ресивер,кога сет топ боксот ме кошташе само 990 денари? Кај си видел сателитска антена и сателитски ресивер за 990 денари?
Ти да не работиш за некоја корпорација,штом пропагираш купување десет пати поскапа сателитска антена и ресивер,а уопште нема потреба од тоа?  :D   :D

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
1. Дали има некаде информација кои канали ке можат да се следат со Сет Топ Боксот?
Значи прашањето ми е освен МТВ1, МТВ2 и Собраниски канал, кои други ке се гледаат на територијата на РМ?

2. Дали веке има некои програми со дигитален сигнал во етер (во кои градови?), и ако има кои?

Поздрав  :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #35 on 26.05.2013, Sunday, 19:08:10 (Edited 26.05.2013, Sunday, 19:55:20) »
Е па јас побарав таква услуга,сигналот кај што ни е викендичката е слаб,не знаеш какво е покривањето надвор од Скопје.
Зашто да купувам скапа сателитска антена и сателитски ресивер,кога сет топ боксот ме кошташе само 990 денари? Кај си видел сателитска антена и сателитски ресивер за 990 денари?
Ти да не работиш за некоја корпорација,штом пропагираш купување десет пати поскапа сателитска антена и ресивер,а уопште нема потреба од тоа?  :D   :D

Епа јас не побарав и сметам дека треба да ми остане изборот мој, дали ќе следам аналоген или дигитален сигнал, а не да бидам приморан да купувам дополнителна опрема. Мене не ми пречи снег дури и многу да има, воопшто не ми пречи. Многу повеќе ми пречи „сец сец“ и пикселизација на сликата. Не ради друго, и звукот почнува да сецка и всушност тоа ме нервира (и онака повеќе слушам отколку што гледам).

Јас не пропагирам купување на сателитски антени, само спомнав дека кој сака да следи чист дигитален сигнал, може да си купи сателитска антена. Инаку, да, сега, по дигитализацијава, нема потреба, ама требаше да остават опција кој сака да си користи аналогна, кој сака дигитална, само тоа кажувам, не треба да се гасат аналогните предаватели бидејќи, сега и оние кои имале совршено добар прием (или задоволителен) мора да купат set top box и тоа посебно (по еден) за секој телевизор бидејќи никој од set top box-овите кај нас нема RF илез за да можеш да си местиш по желба канали на секој од аналогните RF канали, па само да го пратиш потоа сигналот до сите останати телевизори кои ти се дома. За разлика од set top box-овите кои се продаваат кај нас, дел од сателитските рисивери имаат RF излези и можеш да местиш кои сакаш канали од сателитскиот прием да бидат на кои сакаш аналогни RF канали, па така, ти треба само еден сателитски рисивер во домот место 2, 3 ,4 (во зависност од тоа колку телевизори имаш дома). А што правиме ако дома имам 5 телевизори? Треба да фрлам 5000 денари за 5 set top box-а, а за 160 евра имам сателитски рисивер со RF излез, со контрола на мотори, заедно со монтажа, на принципот „далечинско на рака“. Можам ако сакам да врзам и 10 телевизори на него без некоја специјална дополнителна опрема (освен сплитери кои и онака не се скапи, а и не трошат струја). Зар не мислиш дека повеќе ми се исплати оваа инвестиција? Не сум зависен од никој, врзувам колку сакам телевизори за RF сигналот и немам по два далечински управувачи за секој уред (јас со еден не можам да се снајдам, пола од времето не знам кај ми е, па камо ли со два).

И по се ова, не може никој да ме убеди дека „мислеле на нас, корисниците“. Тоа се гледа дека е фасада зад која стои „ајде да им собереме некој денар на корисниците“. Кога јас влегувам во продавница за сателитска опрема, јас свесно влегувам и сам сум одлучил да дадам определена сума на пари за да следам дигитален сателитски сигнал, иако на располагање имам и обичен аналоген. Со дигитализацијава, јас сум приморан да купам додатна опрема за да можам да следам било каков терестријален пренос. Се надевам, ја согледувате разликата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #36 on 26.05.2013, Sunday, 19:22:42 (Edited 26.05.2013, Sunday, 19:27:24) »
Па мислам дека конечно сме на права тема: значи и мене ми  смета што треба да купувам дополнителни уреди ,затоа што некој сакал силно да заќари! Не дека ми е проблем ,и јас во дуќан продавам топ боксови кои за жал ги продава само една фирма -он нет! Тоа е монопол! И велам дека не сме спремни сеуште за такво нешто! Не дека народов немал пари -за ТВ ке ги даде и последните,ама што ќар од дигитална ТВ кога истите фаци,теми и глупости ги гледам! Сепак посебен дел е техничката опременост на *дигиталниве* телевизии.Македонска ТВ не е спремна ни технички,ниту пак кадровски ( ке видите зошто по некое време),а ОН-нет не ја покрива целата територија ни со мобилен сигнал,а со дигитална ТВ уште повеќе. Не треба да си многу паметен дека наскоро ке не примораат од фирмата * ЏЏЏ* да купуваме ТВ апарати бидејки само преку нив ке може да гледаме Сител,Телма,Алфа и Собраниски канал.Дајте бре луѓе,во ред е да одиме напред,ама ние не сме спремни за тоа.А ,ако некој сака да гледа дигитална ТВ имаме неколку кабловски телевизии,нека си се приклучи или како што рече Гига - подобро е чинија и рисивер,барем ке си бидеш мирен некоја година.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Македонската телевизија е таа која треба да ни даде безплатно дигитални ресивери бидејки сите ја плакаме.Логично е за да продолжиме да ја гледаме и плакаме таа треба да ни обезбеди опрема.Исто како операторите кој ни продават интернет безплатно ни монтираат опрема за да може да ни ја понудат услугата а ние да ја користиме и плакаме.Но очигледно е дека на некој му се видело ќар во дигитализацијата и ке си продава ресивери кој сигурно вредат 2 евра на големо.Така ти е во Македонија народот е заспан и нема да се разбуди никогаш.
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па тука е зајакот! Бадијала сите фанфари и таламбаси- се слагам потполно -МРТВ треба да финансира ,ако сака некој да ја гледа ! И како сега да  плаќам,ако сам купувам бокс-ови,незнам амтени.... Зошто да плаќам претплата? Не сум купил рисивер,немам кабловска,немам  можност да ја гледам МРТВ..  и сега??? Мислам дека тука работите не се во ред.Не можете сега некого да го наговорите да купи дигиталец.Значи веке етерот не е СЛОБОДЕН! Сега веке немаат контрола кој гледа,а кој не! Има ли тука вистина?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Во Хрватска пред неколку години кога преминаа на DVB-T, владата даде субвенции од незнам колку пари (евра) за секој обичен смртник доколку има потреба од сет топ бокс да си го купи за некоја смешна цена.

Според мене МРТВ треба да субвенционира со најмалки 50% од цената на било кој сет топ бокс ( ако не и бесплатно да ги даде на крајните корисници ), а од друга страна први се за наплата на радиодифузна такса !!!  >:(


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во Хрватска е мислам 10ЕУ.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Но очигледно е дека на некој му се видело ќар во дигитализацијата и ке си продава ресивери кој сигурно вредат 2 евра на големо.

И помалку од тоа... верувам дека не чинат повеќе од 100 денари во количините во кои ги имаат набавено ::).

Така ти е во Македонија народот е заспан и нема да се разбуди никогаш.

Апсолутно точно и се сложувам, но не е само во Македонија вака, и во многу други земји е, само што за нив 15 евра не се ништо, еден час работа, а за нас... тоа се две дневници. А верувам дека цените на рисиверите се исти кај нас и во странство... дури можно е и да се поевтини.

Значи веке етерот не е СЛОБОДЕН! Сега веке немаат контрола кој гледа,а кој не! Има ли тука вистина?

Одамна не е сободен, само што со последниве постапки, ептен очигледно е ::).

Кратко и јасно: парата треба да се врти, некој треба да се богати, а тоа паѓа на грб на обичните смртници. Работите не се вакви само кај нас, секаде се, само што кај нас ептен се „осеќа“ поради малите приходи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Нешто не ми е јасно кај ресиверите SAGEM на ONE, според спецификациите кои ги нудат АНХОЧ, RF влезно ниво: -90 до -20 dBm (овде е битно тоа -90dBm)
Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=382&pid=34854
А пак според даташитот на тјунер-чипот во SAGEM-от минималното RF влезното ниво треба да е -82dBm

Чипот е: tda18211hd/c2
datasheet:
Code: [Select]
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/TDA18211HD.pdf
Зошто вакви различни податоци се наоѓаат на интернет, на кој му одговара да наведе нешто поразлично од вистината? Се работи за цели 8dBm разлика што не е малку.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #43 on 27.05.2013, Monday, 06:29:32 (Edited 27.05.2013, Monday, 06:35:36) »
Зошто вакви различни податоци се наоѓаат на интернет, на кој му одговара да наведе нешто поразлично од вистината? Се работи за цели 8dBm разлика што не е малку.

Му одговара на производителот, како и на дистрибутерот. Повеќето луѓе не се разбираат, не ги знаат модулационите постапки (QPSK, QAM, DMT...), не знаат што означува „мерната единица“ бел (односно децибел)... верувам дека 99% од нив не ги ни прочитале спецификациите на уредот (јас ги прочитав и ги разбрав, но да бидам искрен, повеќето луѓе ќе гледаат во спецификациите како теле во шарена врата). Инаку, мораат да ги пишат, исто како што секој телевизор кој ќе го купите мора да има ливче на кое ги пушува неговите спецификации, кои band-ови ги поддржува, колкава резолуција има, кои видови на сигнали и модулации може да ги демодулира (PAL, SECAM, NTSC...), итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Aналогната телевизија си заминува во историјата
« Reply #44 on 27.05.2013, Monday, 12:21:12 (Edited 27.05.2013, Monday, 12:24:59) »
1. Дали има некаде информација кои канали ке можат да се следат со Сет Топ Боксот?
Значи прашањето ми е освен МТВ1, МТВ2 и Собраниски канал, кои други ке се гледаат на територијата на РМ?
2. Дали веке има некои програми со дигитален сигнал во етер (во кои градови?), и ако има кои?

Во Скопје и околина освен МТВ се гледаат сите други национални и регионални телевизии: Сител,Сител 3, Телма,Алфа,Канал 5,Канал5+, МТМ, Наша ТВ, 24 Вести.
Во другите градови не знам,али мора истото да важи: сите национални и регионални.