Author Topic: Ми треба мала помош!  (Read 1914 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Ми треба мала помош!
« Opened on 10.05.2013, Friday, 22:01:45 »
Здраво дечки,

Значи вака, се разбирам малце во електроника, па сеа сакам да подаучам нешто повеќе, дали ке може некој да ми помогни, да ми даде нешто материјал-книга, од која лесно се подучува.

Повеќето ме интересира за Телевизори, Радија, напојувања, матични плочи и едноставно креирање на некој плочки ова она.

Струкава ми е компјутерски сервисер, тоа веќе го работам, но сеа кога ги гледам старите расипани напојувања, матични едноставно ме фаќа мерак да ги поправам а со тој себап и да научам!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #1 on 10.05.2013, Friday, 22:22:38 (Edited 10.05.2013, Friday, 22:26:00) »
Основи на електротехника, пронајди учебник...и општо кога ќе се уходаш во теоретскиот дел, после за ТВ, или некое напојување и слично ќе го научиш принципот на работа. Кога веќе тие делови ги знаеш, ќе поставиш “темели“ и другото е ствар на искуство.

-консултирај се со добар тв механичар
-учебници по електротехника
-почетен курс за сервисирање тв приемници (емитер) не е сеќавам на број
-почетен курс по електроника (емитер)

овие пронајди, научи ја теоријата, разгледај ги конкретно тие склопови што сакаш да ги поправиш и консултирај се :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #2 on 10.05.2013, Friday, 22:30:09 »
Имаш и овде на форумот дел со туторијали каде што можеш да научиш многу од основните работи:
http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #3 on 11.05.2013, Saturday, 06:36:14 (Edited 11.05.2013, Saturday, 17:01:15) »
Околу книги за електроника, добро ти има пишано stiffy, побарај нешто учебници по електротехника од средно, мислам дека тоа ќе ти биде најдобар старт ;). А околу сервсирање на компјутерски напојувања и матични плочи ;D... треба „малку повеќе леб да изедеш“ за такво нешто ;D. Не дека е научна фантастика, ама бара определено познавање од теорија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #4 on 11.05.2013, Saturday, 12:52:23 »
Овие http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0 туторијаливе, пред неколку месеци ги најдов, верувале или не ги испечатив сите, иначе тоа со учебниците имам најдено али ептен има за читање богами и немам време за читање, мене ми треба некое туторијалче едноставно односно да биди кратко и јасно, поточно тоа е вака и вака- кондензаторот се мери вака и вака, тоа се мери вака и вака, тоа има функција така и така, мислам ме сваќате што сакам да кажам.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #5 on 11.05.2013, Saturday, 15:56:35 »
Мора основите да ги поставиш така...затоа што кога ќе се начиташ и го знаеш принципот, ќе знаеш што е што, и тој дефект е од што...така кратко јасно туторијал кога веќе се навлезен и само некои делови се надградуваш. За почеток потруди се да читаш :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #6 on 11.05.2013, Saturday, 16:45:23 »
Овие http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0 туторијаливе, пред неколку месеци ги најдов, верувале или не ги испечатив сите, иначе тоа со учебниците имам најдено али ептен има за читање богами и немам време за читање, мене ми треба некое туторијалче едноставно односно да биди кратко и јасно, поточно тоа е вака и вака- кондензаторот се мери вака и вака, тоа се мери вака и вака, тоа има функција така и така, мислам ме сваќате што сакам да кажам.

Те сваќаме,ама на македонски тоа нешто не можеш да го најдеш,а и не треба да го најдеш.Ако мислиш да сервисираш компјутери,а допрва сакаш да учиш како се мерат кондензатори.... тогаш си далеку од сервисирање компјутери.Седни и прочитај ги оние испечатени туторијали,книги за средна школа,а потоа почни со следење туторијали.Па по едно 3-4 години,напоредно со пракса,ако можеш да си ја дозволиш,ќе имаш искуство за сервисирање.Волшебна книга за сервисери нема! ;D Се друго е само работа и искуство ( се разбира со теориско надградување).На Форумов обично одговараме или помагаме за конкретен проблем,колку е можно тоа,иако некогаш е тешко да се даде дијагноза без визуелна поткрепа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #7 on 11.05.2013, Saturday, 17:13:12 »
Овие http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0 туторијаливе, пред неколку месеци ги најдов, верувале или не ги испечатив сите, иначе тоа со учебниците имам најдено али ептен има за читање богами и немам време за читање, мене ми треба некое туторијалче едноставно односно да биди кратко и јасно, поточно тоа е вака и вака- кондензаторот се мери вака и вака, тоа се мери вака и вака, тоа има функција така и така, мислам ме сваќате што сакам да кажам.

Тие матични плочи не ги правел некој кој само читал туториали на интернет. Ги правеле инженери кои години и години читале, учеле, решавале задачи. Дури ни определен процент од тоа знаење не се здобива преку ноќ и со помош на неколку туториалчиња.

Ве гледам младиве, сите сакате вака преку ноќ да се здобиете со знаење (не знам колку години имаш, претпоставувам дека си помлад, до кај 20-тина години, корегирај ме ако грешам ;)). Тоа никој не успеал да го постигне. Добро е што се интересираш и што сакаш да научиш, но биди спремен за прилично долг процес на учење.

Не викам дека не може тоа што конкретно го праша (околу кондензаторите) да се опише во еден туториал, може, но тоа е приучување... така не се станува добар сервисер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #8 on 11.05.2013, Saturday, 20:10:05 »
Овие http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0 туторијаливе, пред неколку месеци ги најдов, верувале или не ги испечатив сите, иначе тоа со учебниците имам најдено али ептен има за читање богами и немам време за читање, мене ми треба некое туторијалче едноставно односно да биди кратко и јасно, поточно тоа е вака и вака- кондензаторот се мери вака и вака, тоа се мери вака и вака, тоа има функција така и така, мислам ме сваќате што сакам да кажам.

Тие матични плочи не ги правел некој кој само читал туториали на интернет. Ги правеле инженери кои години и години читале, учеле, решавале задачи. Дури ни определен процент од тоа знаење не се здобива преку ноќ и со помош на неколку туториалчиња.

Ве гледам младиве, сите сакате вака преку ноќ да се здобиете со знаење (не знам колку години имаш, претпоставувам дека си помлад, до кај 20-тина години, корегирај ме ако грешам ;)). Тоа никој не успеал да го постигне. Добро е што се интересираш и што сакаш да научиш, но биди спремен за прилично долг процес на учење.

Не викам дека не може тоа што конкретно го праша (околу кондензаторите) да се опише во еден туториал, може, но тоа е приучување... така не се станува добар сервисер ;).

Така е имам 20 години, за се сте во право, иначе јас солидно се разбирам и работам со компјутери, хардвер-софтвер, но ете ме фати желба да поднаучам повеќе во смисол на поправка на хардверски компоненети, до душа колку што знам не се поправа баш се.
Но сепак ке ги побарам книгите што сум учел порано, тоа ти е кога сум ги занемарувал тие предмети и сум молел за 2 ка, но ете дојде време кога стварно ке ми треба тоа што сум го занемарувал.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Ми треба мала помош!
« Reply #9 on 11.05.2013, Saturday, 23:52:58 »
Не дека не се поправа, не е исплатливо во голем дел. Труди се, ќе се исплати :D