Author Topic: PIC Програматор  (Read 880 times)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
PIC Програматор
« Opened on 06.05.2013, Monday, 13:56:50 »
Сакам да купам оригинален PIC KIT е сега колку што гледав на страната на Microchip има верзија 2 и 3 и неколку подверзии дали ќе можи да ми кажи некој која е разликата од програматор до програматор ? и дали со 3ката ќе можи да се програмираат пикови кои се компатибилни со 2ка (можеби е глупо да прашам ама сепак да си прашам )
Благодарам :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PIC Програматор
« Reply #1 on 06.05.2013, Monday, 17:08:07 »
Ќе се програмираат, со тоа што тројката има можност и за понови верзии, не сум сигурен, немој да ме фаќаш за збор, ама колку што разбрав ќе има некоја нова надградба, ако не се брзаш многу многу почекај малку
Инаку пик китот оригиналниот има помалку можности од 2-та, барем од она што зборуваат на форумиве, види разгледај ги можностите кој ги нудат

Ако ти е само за програмирање, земи си ја 3-та, ако ти треба и за плус некој можности 2-та
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PIC Програматор
« Reply #2 on 06.05.2013, Monday, 17:35:08 »
PICkit 3, барем колку што имам читано по форумиве, се нешто надградби барал на софтверот, за ова за она... така да, сеуште најпрефериран програматор/debugger за PIC-ови е PICkit 2. PICkit 3 поддржува поголема палета на PIC-ови, но најверојатно нема никогаш да ти затреба да програмираш некои од оние кои ги поддржува PICkit 3, а не ги поддржува PICkit 2, бидејќи најголем дел од нив се понови микроконтролери од Microchip (како PIC24 серијата, PIC32 серијата и dsPIC серијата), а и бројот на додатни микроконтролери кои ги поддржува PICkit 3, а не ги поддржува PICkit 2, е прилично мал (еднаш ја имам видено листата, немаше повеќе од 20-тина или 30-тина микроконтролер). Кратко кажано, да, PICkit 3 поддржува повеќе PIC-ови, но веројатноста е мала дека некогаш ќе се сретнеш со некои од овие микроконтролери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: PIC Програматор
« Reply #3 on 06.05.2013, Monday, 21:59:18 »
Во Македонија оригинал има некаде? ако не Македонија Турција има сигурно да не е запознаен каде има..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PIC Програматор
« Reply #4 on 06.05.2013, Monday, 22:05:57 »
Во македонија нема да најдеш нигде оригинали, во турција незнам, види од големиве фирми за електроника која има претставништво таму би можело да има
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: PIC Програматор
« Reply #5 on 07.05.2013, Tuesday, 00:34:54 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 00:38:28) »
mikroElektronika ne isporacuvaat? prasaj gi niv po forumite

tablet koristam

Споено мислење: 07.05.2013, Tuesday, 00:38:28
uff, aj sam da se koregiram gi pomesav mikroelektronika i Microchip, docna bilo

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PIC Програматор
« Reply #6 on 07.05.2013, Tuesday, 00:38:46 »
Не, тие си ги продаваат само сопствените програматори :D, јас користам од нив, не е нешто посебно, едино скапи што се, ама кога човек има мака не гледа многу на парите ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!