Author Topic: "5/8λ" mobilna antena za 2m opseg  (Read 2065 times)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
"5/8λ" mobilna antena za 2m opseg
« Opened on 02.05.2013, Thursday, 21:01:32 »
      Mobilni rad na 2m je oduvek bio popularan, pa tako i antene za tu svrhu. Najčešće, a i zato što je to najjednostavnije, ljudi su koristili štapić od nekih pola metra (lambda-cetvrtina) negde na krovu auta i lepo završavali posao. Ko je hteo bolji i sigurniji domet, morao je da traga dalje.
 
                         Za potrebe svoga oca (sada već "silent key") YT1MVJ, tragao sam za boljim rešenjem od "četvrtinke" i našao ga u nekom prastarom godištu ARRL Handbook-a. Uz mala prilagođavanja postojećem materijalu u mojoj furdi, došlo je do realizacije ove antene koja se u radu upravo fantastično pokazala čak i u poredjenju sa velikim brojem fabričkih antena sličnog tipa i pod istim uslovima i sa istih lokacija. U koliko želite ili zbog finansija morate da sami pravite mobilku za 2m, ovu vam od srca i sa puno poverenja preporučujem.
 
                         Važne su još dve stvari. Za vertikalni štap, ja sam koristio vrh nekakve tenkovske antene koja je bila iz nekoliko članaka i vrlo savitljiva. Ne znam od kakvog je to materijala ali je veoma fleksibilan i žilav tako da se i posle mnogo godina korišćenja i bezbroj zakačinjanja za grane i druge prepreke, nikada nije ni malo deformisala. Normalno, vi ćete koristiti materijal kakav vam bude na raspolaganju. U startu uzmite štap od oko 130cm pa ga u toku podešavanja skraćujte dok ne dobijete najmanji SWR.
 
                        Druga stvar je dužina koaksijalnog kabla. Na samom crtežu su date dužine koje treba koristiti. Te duzine su celobrojni umnošci takozvane "električne polovine talasa" za 2m, što u slučaju koaksa RG58 sa faktorom skraćenja od 0,66 iznosi 68cm. Prenosni vod dužine pola talasa (električna polovina talasa a NE FIZIČKA tj.mehanička), se ponaša kao "ogledalo impedanse" a to znači da će se impedansa koja mu je priključena na jedan kraj tačno preslikati na drugi kraj. Isto se ponaša i kabl čija je dužina celi broj puta po pola talasa. Molim vas da ovo ne pobrkate sa lošom i nepravilnom praksom proisteklom iz neznanja ili "nazovi-znanja" a to je da se neka antena napravi kako-tako, onda postavi na mesto i spusti koaks koliko treba do stanice i još malo u višku, pa se onda po malo secka (skraćuje kabl) dok se ne dobije najbolji SWR na SWR-metru koji je uz stanicu.
NE, TADA VAM ANTENA NIJE NAJBOLJE PODEŠENA I NEMA NAJBOLJE OSOBINE NITI ZRAČI NAJBOLJE!!!!!!
Tada ste u stvari podesili sistem koji ZAJEDNO sačinjavaju NEPODEŠENA ANTENA I CEO KOAKS da se ponaša kao antena, što znači da vam sada SVE TO ZAJEDNO zrači (dakle i kabl) a ne samo antena, kako bi trebalo. To je idealan "recept" za probleme svih vrsta i verovatne smetnje po okolnim TV, video i radio aparatima. Kad ste u mobilu, sve ovo i nije tako važno, ali se sve ovde rečeno podjednako odnosi i na kućne tj. stacionarne sisteme ili kratko rečeno na sve sisteme koji se sastoje od stanice, kabla i antene.




Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!