Author Topic: Продавам радио предаватели  (Read 3806 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Човек дај одговори ми на прашањето. Јас имам направено баш се што е од предавател, но времето не ми дозволува правам и на денешно време.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Ќе ти напаравам колку што кошта деловите задоволен? за 800ден

Споено мислење: 22.07.2013, Monday, 14:44:12
Ете слики што ки се направени со појачала тој што е 70w  има појачало за 200w.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ќе ти напаравам колку што кошта деловите задоволен? за 800ден
Не, ке направиш за 1600 денари. Јас сум принципиелен човек и несакам некого да го исцедам, искористам и после да го шутнам. Ако тоа те чини 1600 денари добро, ајде ако имаш готов кај да се најме и да прајме бизнис.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Друже се одлечивне од темата тоа што ми е за продавајне имаш слики гледај за верониката ни ти спонав нешто ако мислиш дека препродавам повели дојди кај што препродавам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Eпа тоа беше и муабетот, јасно е сега  :)
Тебе не ти се исплати да продадеш ПЛЛ за 1600 денари, а ако некој ти понуди за продажба ти би му дал само 1600 денари.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
 :D Каши ти реално колко би коштало 4000ден јас плл зелен го купив 7500 од грција а другио 12000ден па ти мисли се ти твојата вероника дали нема да ја дадеш за 1600ден раелни а плус гласо и стабилнос со го има грчките плл верониката што ке ја направиш ке биди далеку од македонија до германија.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Види јас не продавам предаватели, но муабетот беше друг. Мислам дека и ти ја свати поентата ама сега ме моташ на друга насока. Во ред како и да е. Се согласувам дека има разлика во звукот меѓу 8W PLL и Veronica. Бидејки ги имам слушнато како звучат и двата.

П.С. Тој твојот грчки ми е познат и мислам дека имам шема за него, ако ја најдам созадоволство ке ја закачам јавно на форум
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Ја виде плочката од 70w појачало тај ме кошта 60евра без транзитори не е само праена.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако имаш ваков предавател за продавање пиши сакам да купам
Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/blog/?p=880а тие грекос предаватели не ми фаќаат око.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Немам ваков а шо мислис поубав е од грчките се лажиш на тој само дисплејо што му вреди.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Е овој има дигитален PLL а грчкиот и верониката имаат аналоген PLL :)

друго нешто, аек пуштиле некоја нова опрема што ловат и до 100 предаватели во секунда, и сега е многу по опасно да се емитува див сигнал за разлика од порано. Поготово со поголеми снаги од 0,5W е ризик плус. Знам имаше едно пиратско радио кои го слушав кога ке се качев на Водно или на Скопска црна гора на 106.1МХз и според мене емитуваа од некое село околу Марков манастир (можеби грешам)
Еве пред некој ден бев на Водно и сигналот го немаше. По толку години работа го затвориле. Што значи пазете ова е опасно хоби. Емитувајте претпазливо и со мали снаги кои се толерираат некако. Јас растурив еден РФ ФМ засилувач и два осцилатори, сега им се заканува растурање и на 4 други предаватели доколку не им се најде чаре како да им се отстранат одредените недостатоци.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Грчкиот ПЛЛ како може да се види RF делот има 3 транзистори и тоа осцилатор, па BFR91 или 96 и на крај е вероватно 2N3866 (или 2N4427 ма да не верувам)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Знам дека е опасно не те разбрав што сакаш да прашаш за на излез дали има 4427 или друго.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да тоа ме интересираше, што имаш ставено како засилувачи (T2 и Т3)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Незнам на излез ми пргоре излезо му ставив 4427 а другио не ни bfr91 96 незнам што е по што му се избришани оти е ист како bfr 96 ама е со 4ножина