Author Topic: FM предавател за натпревар  (Read 2540 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
FM предавател за натпревар
« Opened on 31.03.2013, Sunday, 13:55:14 (Edited 23.03.2014, Sunday, 00:04:50) »
Во мноштвото шеми и уреди кои доаѓаат за натпревари го издвоив и овој ,пред се што одамна е правен ,неколку пати,неколку генерации и секогаш беше успешен.Доколку ставите во излаз некој појак транзистор дометот се зголемува.Може да ставите 2N2219,3886,3553..... Овојпредавател го имаше поодамна направено и членот на Форумов со ник Димче.Цел Којник го слушаше ;D ;D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #1 on 22.03.2014, Saturday, 14:55:26 »
Еххх..Конечно некој проект ко за мене..
Вечерва ги купувам матријалите задутре го склопувам... 8)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #2 on 22.03.2014, Saturday, 15:02:53 »
Само напомена - калемот НЕМА 800 намотки,ами само 5 , мотани со лак жица 0,6 мм на тело 4,5-5  мм.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #3 on 22.03.2014, Saturday, 15:08:02 »
Хахаха сеа ќе ме зезаш а ?

Дебелина на жица колку ?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #4 on 22.03.2014, Saturday, 15:09:08 »
Го прочита постот од батка ??? Или ти се зезаш?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #5 on 22.03.2014, Saturday, 15:12:33 »
Quote
Само напомена - калемот НЕМА 800 намотки

Мислев на ова  8)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #6 on 22.03.2014, Saturday, 20:43:02 »
Хехехе еве ме и мене како потврда  ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #7 on 22.03.2014, Saturday, 21:08:53 (Edited 22.03.2014, Saturday, 21:12:16) »
Доста добра шема.Со среќа нека е почетокот само без брзање.Ништо ако брзаш се пополека. ;) :D :D.Може ти изгледа едноставно но не е така првин најди ги деловите и гледај плочката убаво направија.Поздрав
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #8 on 22.03.2014, Saturday, 21:29:11 »
 Овој предавател го имам направено со 2N3866 и на 15V со дипол антена се слушаше солидно на 4,5km при оптичка видливост.
Забелешка, има бројни интермодулации
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #9 on 22.03.2014, Saturday, 21:31:42 »
Колку има домен во населено место

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #10 on 22.03.2014, Saturday, 21:51:16 (Edited 22.03.2014, Saturday, 21:59:06) »
Овој предавател го имам направено со 2N3866 и на 15V со дипол антена се слушаше солидно на 4,5km при оптичка видливост.
Забелешка, има бројни интермодулации
Dx-er ама тоа сигурно на отворено а не низ град се подразбира нели.Еј не верував дека ова ќе извади 4,5 километри ејјјјјј. :D.Вреди да се проба но како викаат се е до антената таа да е на повисоко да е добро направена како треба мислам со сите гаџети. И секако да е прилагодена со излезот(SWR) јас со предавателот од емитер број 12 2005 година кој е 3 вати го наштелував на 1,5 ват(ми беше страв за да не го изгорам излезниот 2SC730 кој ретко се наоѓа).Ова ми е мерено со вф ватметар на еден пријател.И не сум го измерил дометот уште се е до антената треба добра антена да имам.Инаку Dx-er еве тука пред сите да ви се заблагодарам за тој пат кога ја најдовте грешката во шемата од емитер.Грешката беше во емитерскиот отпорник тоест отпорникот од Т1 тоест осцилаторниот транзистор.Ви благодарам уште еднаш за помошта тогаш.Инаку браво чим сте добиле 4,5 километри со ова предавателче. ;) :D :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: FM предавател за натпревар
« Reply #11 on 22.03.2014, Saturday, 22:56:48 »
Напомена: овој предавател не е за ептен почетници!!!! Најдобро е да се започне со оние предаватели со 2 транзистори.Имаме постирано повеќе двостепени предаватели на Форумов. Само ако решил човеков нека го прави.И се што има да праша - нека праша во темава,а не преку пп.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Имам направено еден предавател што е во прирачникот по Техничко за осмо одделение по старата програма..Работеше слабо со некаде домет од 50-60 метри ама за од училница во училница беше добар.. 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Тој предавател е АМ предавател ако не се лажам.За средно браново подрачје беше тој предавател со еден огромен калем така.Играчка е тоа.Ако сакате да одите веќе на натпревар прочитајте нешто околу предавателите и направете си нешто малку подобро.Барем да функционира и да знаеш зошто функционира да објасниш тоа се бара за натпревар. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Овој нека го направи на универзална, јас ако треба ќе му помогнам малку за објаснувањето. ;) Ама ако за џабе купува делови и ништо не прави како и порано, значи стварно не заслужува ни последно место да освои... >:(
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.