Author Topic: Потребна ми е помош околу лемење на RTL8309G Switch Controller  (Read 1776 times)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Во овој случај се работи за сервисирање на свичеви кои главен проблем се свич контролерите кои се уништуваат при атмосверски празнења. Еден мој пријател има интернет мрежа од 150 до 200 корисници, и има проблем со прегорување на свичевите од таканаречено грмење. И токму заради тоа тој го набави процесорите за да се сервисираат истите. Како главен алат кој го поседувам за да ги сервисирам е станица со топол воздух и аналогна лемилица. Вадењето на контролерот го вршам со помош на топлиот воздух. Прашањето ми е што паста да користам при лемењето на новиот контролер, како да нанесувам нов слој на калај на самата плочка, дали лемењето да го вршам повторно со топлиот воздух или пак со аналгната лемилица и дали може као средство да подобро лемење на контролерот да го користам растворен колофониум. Како за проба на еден свич го извадов контролерот, на самата плочка нанесов цинол паста и поставив нов контролер кој го залемував со топлиот воздух, операцијата беше успешна но за кратко затоа што после неколку часа работа на самиот свич почнаа да се гасат некои сигнални лед диоди, но тоа е резултат на лошо залемен контролер, со притискање на контролерот пак си светнуваа диодите. Па поискусните членови нека наведат некој методи за подобро лемење, благодарам однапред.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Немој да користиш такви чудни пасти, има течен флукс, го има во пакувања како маркер (на интернет) и го има во пакувања од шишенца (го гледав во алфа пред некое време) не е нешто скап, прво одлеми се исчисти го местото, нанеси од флуксот, постави го елементот и со најслаба жица тинол со лемилото помини преку пиновите (види видеото), така ти е најдобро, а тие пастите што ги користиш имаат киселина која ги оштетува водовите

EEVblog #186 - Soldering Tutorial Part 3 - Surface Mount

Professional SMT Soldering: Hand Soldering Techniques - Surface Mount
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Одг: Потребна ми е помош околу лемење на RTL8309G Switch Controller
« Reply #2 on 25.03.2013, Monday, 23:03:50 (Edited 25.03.2013, Monday, 23:05:44) »
А дали е подбро да се користи Flux  и течен калај за смд лемење? Во алфа има течен flux во големо шишенце 1 литар мислам дека беше ама Саше ми рече дека било за чистење, или можеби погрешно го разбрав.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
според мене не ти треба течен калај или флукс, зашто местото кај што бил интегралецот залемен веќе има калај и кога ке лемиш нема нечистотии што треба да се отстранат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
На самата површина, нанеси мал слој калај, постави го елементот и пин по пин со тенок врв ќе се залемат. Можеш и со фен да го залемиш, но побрзо ќе го цркниш од превисока температура него што ќе го залемиш успешно. Иначе обична паста за меко лемење да ја поминиш плочката на лемните точки ќе сврши супер работа :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Обична паста никако! Како кажа Девил има посебен флукс за оваква намена.Обичната паста содржи голем процент киселина која по некое време во содејство со влага ги прави лемовите *стари*.Нанесувај 0,3 или 0,5 мм калајна жица сосема малку да се разлие на пиновите.Потоа е пожелно со чист алкохол да се премачкаат лемните места и околината,и ако треба и 2-3 пати.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
башка киселината може да направи и спој...

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
е за ова незнаев дека може да нагризи, јас користам Wurth но е како течен калај и е проводна, затоа препорачав обична :))