Author Topic: 1W PLL Veronica - Помош  (Read 2854 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
1W PLL Veronica - Помош
« Opened on 25.03.2013, Monday, 19:33:27 (Edited 26.03.2013, Tuesday, 02:51:07) »
Дали може помош од оние кои ја имаат направено верониката плл 1w,ја имам направено веќе 2год.и така ми стои плочката според 20w верзија никако да ми проработи од прва свети само lооk нонстоп.да појаснам осцилаторот од 88-до 108 работи наместо 74алс74 ми е hct кристал 6.4 мhz на 4060 има 6khz што уште каде и колку треба да има ве молам баш сакам да ја проработам да ја чувам за спомен,а она дека е полна грешки да ама нека ми помогнат оние кои му работи.ќе ставев слика но пиш.од моб.инаку плочката е сито штампа нема краток спој или лад.лем поздрав...
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 1w Плл вероника помош
« Reply #1 on 25.03.2013, Monday, 19:46:52 (Edited 25.03.2013, Monday, 20:06:17) »
Батка,еден член скоро го имаше истиот проблем и му одговорив,дури и неколку линка му дадов.Прво,најди 74fxx74  ,со него ПЛЛ-от отвара за 3 секунди.Сепак,треба да провериш дали работи воопшто осцилаторот и другите степени.Тоа може да го сториш само со помош на инструменти,од логичка сонда до осцилоскоп.Без инструменти и пратење на сигналот не може визуелно никој да ти помогне.Исто така ,најди го постот на колегава,му кажав да не се повторувам кои грешки се направени на основната плоча,па провери дали и кај тебе има некоја таква неоткриена грешка.

Види овде:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=244.30

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: 1w Плл вероника помош
« Reply #2 on 25.03.2013, Monday, 20:31:58 »
Батка кој е тој интеграл 74fxx74 јас ти викам дека ги немам кај нас од тие сери 74f74 нема 74als74 нема  74hc74 ти викам ти со интеграли имаш ставено ти ми викаш оргинали од кај ги набаве? Lux не можиш да го направиш дури не измериш кај што пренесува од оцилатор на 74hct74 треба да измериш на преносо треба да има 50mhz ако осцилаторо не ти дава толку ке биди мртов и види кај 4060 на кристал мери.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: 1w Плл вероника помош
« Reply #3 on 25.03.2013, Monday, 21:02:28 »
Пред неколку год. Истиов го изработив за еден другар добро се сеќавам наместо алс ставив хцт проработе од прва по орг.шема, без никакви мерења заклучуваше 3-4 сек.сега кога му го побарав он го продал.а и стварно без инструменти ништо, имам само до 250кh унимер и ватметар,значи немам фреквенциометар како да не дава 50мhz на врската кога го има од 88-108мhz осцилаторот и zвучи добро што да штеловам на осцилатор и на бф494  кога работи што вие штеловате кога немате тие 50 мhz на врската
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: 1w Плл вероника помош
« Reply #4 on 25.03.2013, Monday, 21:07:00 »
А шо имаш ставено на варикап дијода на осцилатор?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: 1w Плл вероника помош
« Reply #5 on 25.03.2013, Monday, 21:52:41 »
BB204 беше или 244 оргинал по шема во моментов не ми текнува а пробав и од тунер од тв оние со зелена точка, и исто работи кога вртам на кондензатор да сменам фрек. Иди еден момент унлок и птоа пак лок али не она трепереиќи па лок туку директно лок.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 1w Плл вероника помош
« Reply #6 on 26.03.2013, Tuesday, 00:46:38 »
Батка кој е тој интеграл 74fxx74 јас ти викам дека ги немам кај нас од тие сери 74f74 нема 74als74 нема  74hc74 ти викам ти со интеграли имаш ставено ти ми викаш оргинали од кај ги набаве? Lux не можиш да го направиш дури не измериш кај што пренесува од оцилатор на 74hct74 треба да измериш на преносо треба да има 50mhz ако осцилаторо не ти дава толку ке биди мртов и види кај 4060 на кристал мери.

Па неколку пати ти кажав и линкови ставив- со f   има неколку верзии,затоа и хх ставив позади.Велат дека ова е најбрзото коло за ова намена.Добро е да читаш и отвораш линкови и да се  задлабочиш во нив! Оригинали можеш да набавиш од десетина фирми на е-беј.Погрешни упатства му даваш - прво види дали воопшто осцилира осцилаторот,па потоа оди на делителот.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: 1W PLL Veronica - Помош
« Reply #7 on 26.03.2013, Tuesday, 06:25:00 »
Добро зарем неможе некој да даде прецизен одговор на кои точки или пинови колку напон или фреквенција да има како што е врската со 50мhz, од 4060 колку да дава и на кој пин, на 193,на 86,на 76,колку да има,што сте запнале за интегралецот кога со hcт одлично работеше првиот а и на шемата од 20w е hct,или тоа дека треба вакви такви инструменти.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 1W PLL Veronica - Помош
« Reply #8 on 26.03.2013, Tuesday, 13:31:07 »
Добро зарем неможе некој да даде прецизен одговор на кои точки или пинови колку напон или фреквенција да има како што е врската со 50мhz, од 4060 колку да дава и на кој пин, на 193,на 86,на 76,колку да има,што сте запнале за интегралецот кога со hcт одлично работеше првиот а и на шемата од 20w е hct,или тоа дека треба вакви такви инструменти.

А што, мислиш дека не ти требаат инструменти за поправка на ВФ техника? Особено не малку по специфични (спектрален анализатор, на пример)? Извини, ама мислам дека си во заблуда. Што мислиш, зошто многу електроничари (па дури и поискусни, дури и инженери) не се нафаќаат на изработка на аналогни ВФ уреди? Токму поради оваа причина. За да испиташ дали работи како што треба еден обичен предавател, ти требаат многу скапи инструменти кои многу често ги нема да се купат кај нас (зборувам, ако работиш „по пропис“, а не со финти). Еве, ако немаш спектрален анализатор, треба да поседуваш барем осциоскоп кој може да мери барем до 100MHz. Јас барем така мислам, а и стојам зад една реченица која сметам дека е апсолутна вистина: без мерење, проблемот тешко се открива (да не речам, се сведува на нагаѓање). А за да измериш, ти треба мерна опрема, така да, проблемот „се врти во круг“ ::).

Најверојатно е PLL-от проблем. Не знам колку знаеш околу PLL техники, но прво би ти препорачал да прочиташ некоја литература од оваа тематика (во линкот подолу има една книга на оваа тематика), да сватиш кои PLL техники се користат во електрониката, па дури потоа, да изанализираш која од нив е искористена во Veronica PLL 1W и на крајот да установиш каде може да биде проблемот, зошто PLL-от не сака lock да направи. Се разбира, треба да имаш и адекватна мерна опрема потоа (како што пишав, барем осцилоскоп). Може да е и некоја банална работа, ама тешко се откриваат вакви проблеми без адекватна мерна опрема.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10361.0
Или, може се ова да го рипнеш, да пробаш пак „јово наново“ да го изградиш Veronica PLL 1W и да се молиш дека овој пат ќе работи „од прва“ ::).

My 2 cents.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: 1W PLL Veronica - Помош
« Reply #9 on 26.03.2013, Tuesday, 13:49:01 »
Еј како се пишува бре македонски да ме разберете јас само поставив прашање!на кои мерни точки колкава  фреквенција или напон треба да има на pll-от за се да функционира кога би добил одговор на ова прашање за друго отом потом.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: 1W PLL Veronica - Помош
« Reply #10 on 26.03.2013, Tuesday, 14:56:37 (Edited 26.03.2013, Tuesday, 14:59:41) »
Lux со еден другар го изработуваме овај плл вероника при крај сме кога ќе биди готов ке ставам слики и ќе оцртам грешките колку треба да и што треба  да про фокционира но тоа малку потешко ни оди преправаме се.

Споено мислење: 26.03.2013, Tuesday, 14:59:41
И дај стави слики да видиме што имаш направено.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 1W PLL Veronica - Помош
« Reply #11 on 26.03.2013, Tuesday, 16:56:21 »
Еј како се пишува бре македонски да ме разберете јас само поставив прашање!на кои мерни точки колкава  фреквенција или напон треба да има на pll-от за се да функционира кога би добил одговор на ова прашање за друго отом потом.

Батка,абе немаме сите пред себе модули на Вероника и сега со осцилоскопи да мериме колку и во кои точки имало ова или она! Некој имал среќа па од прва му проработел ПЛЛ-от,ама откривањето на кварот не оди само со совети или гледање слики.како што напоменав треба прво да видиш дали осцилаторот работи,па со осцилоскоп да бараш во секоја точка какви промени има и дали делителот дели или не.За ова што го бараш -од точка во точка- седни на Гугл и ке најдеш многу конкретни податоци.За тоа дали ке биде 74ф74 ,хцт,аст или сличен ИК многу е небитно,Тоа што чипот не работи може да биде од многу причини_ купен неисправен,изгорен на ставањето ( нестручно лемен,прелемуван) или прегорен при експериментирање.Можеби кристалот не е во ред. И како сега некој од страна тоа да го знае?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: 1W PLL Veronica - Помош
« Reply #12 on 26.03.2013, Tuesday, 17:43:06 »
Поз.до сите што ми одговорија на некој начин,наскоро ќе добијам проработен плл а ми стига и фрек.метар па затоа наскоро ке пишам со слика и сите покритични точки, ова со ставањево слики не ми оди баш но ќе пробам.поз од мене
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: 1W PLL Veronica - Помош
« Reply #13 on 07.05.2013, Tuesday, 19:08:35 »
вака сега значи како прво стави му на тој отпорник кој пишува дека е 120или 150ома кој го храни осцилаторот со напон на плусот горе тој треба да е 15 ома после баферот кој ти го храни SN74HCT74дали на емитер имаш пола од фреквенцијата провери дали точно ти е намонтиран транзисторот база колектор емитер значи мора да имаш пола фреквенција таму ако има тогаш провери дали на цд 4060 имаш 6,4 или 64 килохерци мислам беше фреквенцијата на излез така некако беше ако и таму е оки провери да не си згрешил местата на SN74LS76 I 74LS86 и тоа ако е ок имаше на место 4к7 ставено 5к6 отпорници на неколку места и тоа ако не е тогај провери по табела диповите дали ти се точно наместени или некој чип ногата1 да си ја згрешил да си го завртел грешно на лежиште.има многу грешки мислам дека беја 18.