Author Topic: Дали има некој да ми позајми Vodafone SIM Картичка ?  (Read 1142 times)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Како што пишува насловот.. го UPDATE-овав телефонот.. и се заклчучи мрежата.. ко ке клам картица од ONE  ми бара SIM NETWORK UNLOCK PIN... сеа за да бидам сигурен дека само на vodafone работи ми треба картица.. поз
Let's make things better.

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Како што пишува насловот.. го UPDATE-овав телефонот.. и се заклчучи мрежата.. ко ке клам картица од ONE  ми бара SIM NETWORK UNLOCK PIN... сеа за да бидам сигурен дека само на vodafone работи ми треба картица.. поз

За каков телефон се работи? Пиши ми ПП, доколку се работи за ајфон ке пробам да ти помогнам.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Како што пишува насловот.. го UPDATE-овав телефонот.. и се заклчучи мрежата.. ко ке клам картица од ONE  ми бара SIM NETWORK UNLOCK PIN... сеа за да бидам сигурен дека само на vodafone работи ми треба картица.. поз

За каков телефон се работи? Пиши ми ПП, доколку се работи за ајфон ке пробам да ти помогнам.

Samsung galaxy s2 I9100T
Let's make things better.

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Како што пишува насловот.. го UPDATE-овав телефонот.. и се заклчучи мрежата.. ко ке клам картица од ONE  ми бара SIM NETWORK UNLOCK PIN... сеа за да бидам сигурен дека само на vodafone работи ми треба картица.. поз

За каков телефон се работи? Пиши ми ПП, доколку се работи за ајфон ке пробам да ти помогнам.

Samsung galaxy s2 I9100T

Хмм нзн што да ти речам, кај мене кога пробав да го отклучам ајфонот ми бараше картичка од Водафон за активација, но кога направив повторно ристор на софтверот ја оставив картичката од Оне во телефонот за време на процесот и телефонот се активира.

Друг начин е доколку можиш да порачаш преку сајтот, ќе ти испратат бланк картичка, па потоа ќе си купиш број од операторот(ке ти дадат тие инфо)
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
можи да се избриши темата... го средив телефонот.. поз
Let's make things better.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не треба да се брише темата, туку ти треба да кажеш како си го решил проблемот, можеби ќе му користи и на некој друг.
Жан

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Дали има некој да ми позајми Vodafone SIM Картичка ?
« Reply #6 on 19.02.2013, Tuesday, 22:36:06 (Edited 20.02.2013, Wednesday, 04:17:54) »
Значи телефонот е купен од австралија.. од  " vodafone " и беше заклучен на мрежата на " vodafone " на кутијата пишеше дека има бесплатен код... IMEI  бројот од мобилниот се внесува на ова страна .... www.vodafone.com.au/unlock
и потоа ви го даваат кодот за отклучување на мрежата... ПРИМЕР : 12345678
... на мобилниот имав " 4.0.4 ice cream sandwich " и пред некој ден имаше официјален софтвер " 4.1.2 jelly bean " и од кога го надградив мрежата ми се заклучи...



ова го бараше " SIM NETWORK UNLOCK PIN "
Го внесов стариот пин што веке предходно ми го дадоа.. но кога ке го внесев ми велеше " network unlock unsuccessful "
Ги контактирав  Samsung и Vodafone преку емаил ...
Samsung ми рекоа

" If your device is branded to a Network, the Upgrade may have "re-locked" the device to the original Network.

If your device is Network Locked to a specific Network, you will need to contact the Network provider in which your device is locked too.

The Network Provider should then be able to search your device information and provide you with a Network unlocking code.

If your device is locked to a Network you will be unable to use any SIM but the Network SIM relevant to the Network on your device. "


Vodafone вака ми рекоа

" Thank you for your query in regard to releasing  IMEI *************** from the Vodafone Hutchison Australia network. We are lead to believe a software update can re-lock an Android device. However;  Samsung advise they have been unable to replicate this fault.
 
I have taken the liberty of forwarding your query to Samsung who confirm the code ******** is correct to release the above Handset Serial Number (IMEI) from the network and have provided a master reset code of ********.
 
Please confirm the IMEI by entering *#06# into the handset to ensure it is correct before proceeding with further unlock attempts.
 
The master reset code is to release your handset from ‘Phone Freeze’ status. A handset will display ‘Phone Freeze’ error after failing to unlock a number of times.
 
Once the master reset code has been entered please complete the unlock process below to release your device using the original code. The master reset code is not an alternative to, and will not work as, the unlocking code.
 
Should your non-Vodafone Hutchison Australia SIM card be PIN ENABLED, the SIM PIN or PUK Code must be entered before the handset can be unlocked. If you are not sure of your SIM PIN or PUK Code please contact the service provider who issued the SIM card.
 
If an incorrect unlocking code is entered on three occasions, the handset will become blocked, there is no indication on the display that the device is blocked. After 10 unsuccessful attempts, the device cannot be unlocked using the Network unlock code provided. "


Пробав вака како што ми рекоа vodafone и беше успешно..
Let's make things better.