Author Topic: Tait PIC програматор  (Read 3449 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Tait PIC програматор
« Opened on 08.02.2013, Friday, 23:02:59 »
Ситуацијава е следна, се работи за програматор кој е објавен во неколку наврати во емитер.
Се работи за програматорот од емитер 4/2003, набавени се 2 плочи од редакцијата и комплетирани (се е залемено).
Проблемот е следен, со овај програматор воопшто не може ништо да се испрограмира, ги има сите потребни напони, но едноставно не сака да програмира.
Јас го имам истиов проблем, со програматорот од онаа скриптата микроконтролери за почетници, во  неа се користи истиот овај програматор само што има повеќе подножја додадено.

Дали некој го има овај програматор го имал некогаш и со која програма го користи/ користел.

Во прилог еве ја и шемата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #1 on 09.02.2013, Saturday, 07:51:15 (Edited 09.02.2013, Saturday, 08:18:09) »
Јас го имам истиот програматор, исто плочката е од емитер, не од скриптата, кај мене проработи од прва и си работи без проблем, ја користам програмата што е препорачана во текстот, значи FPP, еве ќе ја закачам и овде. Иначе за овој програматор, JDM и сл. користам едно старо ПЦ кое уште има WIN95 на него и досега не сум имал проблем, иако откако го направив пиккитот не сум го пуштил ни еднаш :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #2 on 09.02.2013, Saturday, 08:12:33 »
Неколку прашања. Сигурно ги има Vpp и Vcc (Vdd)? Користиш USB LPT и onboard LPT? Кој оперативен систем го користиш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #3 on 09.02.2013, Saturday, 12:15:39 »
Windows XP
со постар процесор (целерон 3.0GHz) со onboard LPT, надворешно напојување на програматорот, ги има сите потребни напони 13V MCLR 5V напојување (Vcc) и по 5V за дата и клок. На Winpic програмата има можност да се тестира хардверот и при тестот ги дава овие напони (јас си ги мерам рачно напоните, а програмата ги вклучува еден по еден).

@LordZi, дали имаш пробано да го работиш на XP некогаш ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #4 on 09.02.2013, Saturday, 16:42:19 (Edited 09.02.2013, Saturday, 17:55:26) »
И каков error јавува ако пробаш да програмираш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #5 on 09.02.2013, Saturday, 17:12:56 »
@LordZi, дали имаш пробано да го работиш на XP некогаш ?

Не, пошто никако не успеав да го инсталирам драјверот за ХР...:P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #6 on 09.02.2013, Saturday, 17:18:23 »
Кога ги контактирав емитер ми рекоја дека не сум бил единствен кој што го има овај проблем, така да ако некој некогаш планира да го прави програматоров, нека си се откаже додека можи :D, или барем додека не се најде решение :S
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #7 on 09.02.2013, Saturday, 17:25:52 »
Направи си или купи си PICkit2 и заборави ги сите други програматори за PIC  ;D
Жан

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #8 on 09.02.2013, Saturday, 17:32:37 »
Не работи кај мене PICKit2 та има некој чуден проблем, имам PIC Flash ICD од микроелектроника.

Овие се за едукативни цели на школо купени (tait-от)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #9 on 09.02.2013, Saturday, 17:54:50 (Edited 09.02.2013, Saturday, 17:56:21) »
Кога ги контактирав емитер ми рекоја дека не сум бил единствен кој што го има овај проблем, така да ако некој некогаш планира да го прави програматоров, нека си се откаже додека можи :D, или барем додека не се најде решение :S

Изгледа проблемот е софтверски. Како што пиша LordZi, изгледа има некој driver fix за програматорот кој се инсталира за да може да функционира на XP (изгледа преведува команди, најверојатно Tait програматорот работи со некој застарен сет на команди кои не се имплементирани во дајверите на поновиве оперативни системи). А си пробал со промена на модот на работа на LPT портот под BIOS?

А зошто едноставно не направат некој друг програматор, еве, не мора да е PICkit2, може да е и некој друг поедноставен, има многу вакви едноставни програматори за PIC (искрен да бидам, Tait програматоров е комплициран).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #10 on 09.02.2013, Saturday, 18:28:31 »
Пробав преку биос да променам, значи на XP не работи, човекот кој го измисли програматорот не прави абдејти :D, така да нема ни фикс за истиот проблем, немам јас сретнато некој да го користи овај програматор..

Незнам зошто, најверојатно затоа што кога ги купија плочиве и ги составија програматорите немаше такви програматори, се надеваа дека убаво ќе ги служи програматорот.

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #11 on 09.04.2014, Wednesday, 00:50:15 »
Здраво Devil,

Многу слична шема имам користено прилично одамна, исто на LPT порта.

Но сум ја користел со софтверче кое ми работеше на Win95. Не сум го пробал на WinXP.

Дури софтверчето имаше setting, да одбериш дали со логичка 1 или 0, се активира VPP, и слично.

Обично, под Win95 (освен преку driver-и), како и под DOS, дозволено е директно обраќање и запишивање во регистрите на чипот за LPT. Под WinXP тоа е повеќе стегнато и треба таа комуникација да оди обавезно преку driver-и.

Колку што го запазив разговорот, ми изгледа дека проблемот е само во софтверчето.

Само пробај побарај софтвер, друг, за иста/слична шема, кој може да работи под WinXP.

Или други варијанти: направи си dual-boot на компјутерот на харддиск, или пак ако може одделно boot-абилно CD со Win95 па само кога ќе програмираш ќе покренуваш Win95 со овај софтвер кој ти кажуваат дека работи под Win95.

P.S.

Поентата ми е само да побараш и на други места софтверче кое работи на WinXP, не мора само од кај што е понудена шемата/плочката, бидејќи шемата е многу стара, и веројатно на Интернет ќе најдеш и по-нов софтвер за истата шема.... Јас не го знаев овај програматор под името "Tait".

Поздрав.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #12 on 09.04.2014, Wednesday, 09:25:26 »
Кога би го имал програматорот би проблал, но за жал тој е растурен јас тогаш си набавив нов прогрматор (фабрички) со USB комуникација кој поддржува многу повеќе контролери..

Во моментов не работам со PIC развојните платформи кој ги користам веќе си имаат вграден програматор и дебагер, така да не ми е ни потребен програматор засебен :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #13 on 11.05.2014, Sunday, 23:02:51 »


Споено мислење: 11.05.2014, Sunday, 23:03:42
Како се ,,крева,, зип фајл ?
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Tait PIC програматор
« Reply #14 on 11.05.2014, Sunday, 23:18:46 »
Како се ,,крева,, зип фајл ?

Го земаш, и го "креваш".
Жан