Author Topic: Проблем со PC, MB: GA-G41MT-D3 - влегува во рестарт јамка  (Read 5415 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
За да го репрограмираш чипот ти треба програматор.
Да ги ротираш чиповите, да им ги смениш местата на главниот и помошниот чип, јас така разбрав.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
мислам дека програматор и развојна околина е едно исто :) Aли хвз, се разбираме. Не ми се исплати за една мб да купувам програматор...

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Колку што знам јас и во двата биос чипа ја има основната фабричка верзија на биосот веќе флешувана.
Доколку се заменат местата на чиповите плочата би требало да стартува  и без флеширање на биосот, откако ке стартува, доколку стартува ќе се направи само update со најновата/најстабилмната верзија на биос.

Програматор е само за читање/ запишување на кодот на и од чипот.
Развојна околина е за развивање, тестирање или дебагирање на код за одреден чип, може да се користи и само како програматор.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Демек овај другиов чип е као псаглам, и ко ќе ги сменам ќе биде се во ред?
јас разбрав да земам нов чип, и да го испрограмирам со кодот од овај што е бекап...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нели треба развојна околина за да го ре програмирам биосот?

Не, ти треба програматор сличен на овој, ако станува збор за 25 серии на FLASH/EEPROM мемории.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=13988.0
Како мислиш да го заротирам чипот, симетричен е?

Да се заротираат местата на двата чипа. Main да е backup, а backup да е main. Се разбира, прво се прави она што го пишав (се ротираат и податоците од двата чипа со помош на програматор).

мислам дека програматор и развојна околина е едно исто :)

Не, развојна околина е сосема трета работа. Со неа може и да програмираш чипови, но може и многу повеќе од тоа да прави ;).

Aли хвз, се разбираме. Не ми се исплати за една мб да купувам програматор...

Аман бе ???... $3 е оној кој го имам ставено на линкот погоре :P ;).

Доколку се заменат местата на чиповите плочата би требало да стартува  и без флеширање на биосот,...

Некогаш да, некогаш не... зависи од плоча до плоча.

Колку што знам јас и во двата биос чипа ја има основната фабричка верзија на биосот веќе флешувана.
... откако ке стартува, доколку стартува ќе се направи само update со најновата/најстабилмната верзија на биос.

Сам ако направиш update на BIOS, да. Ако не, не прави сама update.

Имаат некои нови плочи (2015-та, 2016-та па наваму) опција да прават update преку LAN во самиот BIOS (го превзема новиот BIOS од серверот на производителот), но не секоја плоча има ваква опција, плус, оваа плоча е стара, 775 генерација, 100% нема таква опција.

Демек овај другиов чип е као псаглам, и ко ќе ги сменам ќе биде се во ред?

Има поголеми шанси да е во ред бидејќи не е толку „абен“ како main BIOS чипот. Ова е најчеста ситуација. Но, се има случувано и двата да се зезнати. Тоа треба да се провери со програматор. Од око, не се гледа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male

Доколку се заменат местата на чиповите плочата би требало да стартува  и без флеширање на биосот,...

Некогаш да, некогаш не... зависи од плоча до плоча.

Според мене нема логика плоча со dual bios  да има биос флешувано само на едниот чип, другиот да биде празен или да има флеш кој нема да го стартува компјутерот самостојно. Нема зошто да има посебни биоси ако неможат да работат независно еден од друг.

Колку што знам јас и во двата биос чипа ја има основната фабричка верзија на биосот веќе флешувана.
... откако ке стартува, доколку стартува ќе се направи само update со најновата/најстабилмната верзија на биос.

Сам ако направиш update на BIOS, да. Ако не, не прави сама update.

Да на тоа мислев, откако ќе стартува плочата со сменети биос чипови он да направи update со најновата/најстабилната верзија на биос. Не плочата сама/автоматски да направи update.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Аман бе ???... $3 е оној кој го имам ставено на линкот погоре :P ;).

Мислев по скап е :D али пак е замрање, а ем може  ништо да не направам. За сега работе, нека тера дур не заглави пак :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Според мене нема логика плоча со dual bios  да има биос флешувано само на едниот чип, другиот да биде празен или да има флеш кој нема да го стартува компјутерот самостојно. Нема зошто да има посебни биоси ако неможат да работат независно еден од друг.

И мене не ми прави логика де, така е ;)... ама ај иди кажи им го тоа на Gigabyte ::) ;D.

Dual BIOS е една од најголемите глупости било кога измислена. Идејата е одлична. Проблем е реализацијата.

Да на тоа мислев, откако ќе стартува плочата со сменети биос чипови он да направи update со најновата/најстабилната верзија на биос. Не плочата сама/автоматски да направи update.

Да, ова е препорачливо ;). Само не со beta верзиите (Gigabyte често избацуваат и вакви... не ми е јасно зошто... само они го прават тоа ::)), само со final верзија ;).

Мислев по скап е :D али пак е замрање, а ем може  ништо да не направам. За сега работе, нека тера дур не заглави пак :)

Како сакаш, ти си знаеш :). Со среќа да си ја користиш :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Акомрикнимпак, тогсш ќе се мислам....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чисто за споредба, dump-ови од main и backup BIOS на ганц нова (непуштена во работа) Gigabyte плоча, споредени еден до друг, бинарно... не се идентични.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."