Author Topic: Проблем со PC, MB: GA-G41MT-D3 - влегува во рестарт јамка  (Read 5424 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Алкохолот за пиење не го трошам за чистење :).
Јас користам исопропанол и етанол/етил алкохол тие се најдостапни и најефтини, порано во Македонија купував од аптеките 96% алкохол за медицинска намена мислам дека беше етил алкохол.
Досега не сум имал никакви проблеми со надворешно користење на алкохол.
 96% алкохол има 4% вода и други елементи шансите тоа да биде електрично спроводливо се екстремно мали.

Барање на компонентата која грее, почнува после 15 минута.


Процесорот стартува прв, ако процесорот не е задоволен ништо не работи.

Како што кажа GigaWatt разгледај ја плочата да нема некој видлив проблем.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Гледав да не испуштило душа нешто, немаше ништо сомнително, алимод ко ги расклопив го немам пробано, ради држачот. Ќе пробам после со штафчиња да го прицврстам...
@dr-mr етилот е проводен, изопропил не е , така барем гугле вели.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
По интернет имам читано дека, етил алкохол е проводен а и дека не е проводен.
Јас досега не сум имал проблеми со чистење на плочи со Изопропил алкохол ни со Етхил алкохо.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гледав да не испуштило душа нешто, немаше ништо сомнително, алимод ко ги расклопив го немам пробано, ради држачот. Ќе пробам после со штафчиња да го прицврстам...

А за 12V-ниот 4 пински Molex за CPU? Провери?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Dr-mr, да не ризикуваме :)
Diy плочките и ја ги чиста со изопропил, бремс реингер, некогаш нитро иии ацетон ( ако нема потенциометри на плочка или пластични делови)....
Гига, да ставен е, ама не сум го пробал, да го наштрафа прво ладилникот...

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ништо от тоа што го пишувам не е со цел да те натерам тебе или било кој друг да ризикува.
Не сакам да убедувам никого да прави како што мислам/знам јас. Кој како мисли и како му одговара така нека прави, јас пишувам што знам и што мислам.
На секоја тема по интернет има информации од повеќе места, најдобар пристап според мене е да се соберат информации од повеќе места потоа да се донесе мислење или одлука.
Моментално дома имам на располагање 85% етанол за чистење во домакинството, 95% био етанол наменет за користење како гориво, 96% медицински етанол и 95% исопропанол за чистење електроника.
Сите тие ги пробав дали спроведуваат (тестирањето е далеку од било кои стандарди), една од жиците е ја прекинав и ја ставам во алкохолот.
12V 2A напојување со сијаличка од скутер 12V 21W, во ниеден од алкохолите не свети сијаличката.
Ѓи пробав и со 6 х 1W лед светло, во сите алкохоли лед свеилката свети повеќе или помалку, кога ќе ја фатам жицата со двете раце (јас како спроводник) лед светлото свети појако од било кој алкохол.
До каде стигна со компјутерот, го среди ли ладилникот?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Проблем со PC, MB: GA-G41MT-D3 - влегува во рестарт јамка
« Reply #21 on 23.09.2019, Monday, 20:53:21 (Edited 23.09.2019, Monday, 23:43:54) »
А ракија немаш ?  :D
Добар тест.
Е вака сега, да тие пластичиштата ги сменив со штрафови, стајв гуменимшајбни како не би ја оштетил плочата и пробав да го пуштам. По неколку обиди се упали нормално (а ништо не сменив, освен што гимпрередив деловите), но привите 2-3 пати заглави кај сликата.


Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Можеби поради тоа што ги исчисти конекторите, или поради  празнењето од електрицитет, ако го немаш вклучено од вчера.
Можеби држачот на кулерот, пред да се скрши да не правел доволно контакт и да прегревал процесорот.
Чудни работи се случуваат со компјутерите, некогаш се однесуваат како да се лошо расположени и после мала масажа и одмор почнуваат со работа.
Со здравје да си го користиш компјутерот
Влези во биосот и види температурата колку е и напоните доколку ги пишува.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
пробав да го оставам една ден и предходно исклучен од штекер, а цпу-то да загрее за 5-6 секунди не би требало, колку и да е лошо наместен ладилникот, последно кога го гледав беше 85 целзиуци и тоа убаво оптоварен скоро 100%, ептен ми е чудно како би влегла прашина меѓу конекторите сепак врз контактите има притисок, али ако било тоа проблемот, оти глави на наведеното место (кај што е сликано) ?
иако ова се сведува на „религија“, или баење сепак изгледа нај релевантно хехех
„Чудни работи се случуваат со компјутерите, некогаш се однесуваат како да се лошо расположени и после мала масажа и одмор почнуваат со работа.“
Баш од необјаснива причина ќе се зезне, без причина ќе проработи. СО цпу-з (програмче cpu-z) го следам и некој оверлоад програм имам бувнато, се‘ изгледа нормално.... Е едино остана ова малце GW да го објасни што би можело да биде, да не го прскам со спреј против гремлини xD
Имам гледано слични проблеми со Gigabyte и Dual BIOS плочите (претпоставувам, оваа е таква).

Патем, за спревите, секао не станува збор за убедување, него како што кажа дека некаде прочитав дека етанолот е спроводен, затоа пишав да се внимава. Добро е што си нашол време и што си направил експеримент и што си утврдил толно дали и колку се спроводни ... Патем, дестилирана вода не е спроводна, но ако се измеша со нечистотијата може да стане спроводна. Онда остана уште да се провери колку би кородирал бакар во алкохоливе.

Со чистењево контакти со хартија- Моја предпоставка е дека уствари бакарот и златото (покрај нечистотиите) ќе се налепат на хартија и затоа ќе изгледа дека контактот којзнае колку бил гнасен. Имаше некоја маст силиконска за вакви работи, демек лесно ќе се истисне од површината кај што се допираат контактите, но ќе остане околу како контактот не би кородирал. Во авро електрика, имам користено течна товатна маст како би ги изолирал контактите од влага, но откако ќе ги спојам, како не би изолирал спрејот. Користев hhs2000, кој е непроводен и нема графит или M2OS (некои имаат, и знаеме дека графитот е спроводен), па еве уште тераат колите. Секако, претпочитам да се користат тие силиконските спрееви/масти кои се дизајнирани за таква намена, ова со hhs2000 сум се снаоѓал :D
"Со здравје да си го користиш компјутерот"- Фала, да не те зеза и твојот :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Дали сеуште заглавува на истото место компјутерот?
Пробај ресет на биосот или флешувај го биосот, можно е и рам меморијата или слотот да го прави тој проблем.

Некои плочи имаат заштита од прегревање на процесорот, затоа може да се рестартира компјутерот. Заштитата од прегревање може да се подеси во биосот на колкава температура да се активира и да го рестартира компјутерот.

Средства/хемикалии во електрониката има илјадници, за секакви услови и за секаква намена. Многу често посбно во потрошувачката електроника може да се користат ефтини алтернативи.

Ако не заборавам утре ќе потопам парче партинекс/витропласт во алкохол па ќе видам за 24 часа дали и каква разлика има.

Мене компјутерот не ме зеза јас го зезнав него, кога ја менував пастата на процесорот скршив неколку контакти на  сокетот за процесорот.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
"Дали сеуште заглавува на истото место компјутерот?"  па да речам од 5 пати еднаш, нема некој константен интервал.
"Пробај ресет на биосот или флешувај го биосот, можно е и рам меморијата или слотот да го прави тој проблем."- како да го ресетирам ( мада ќе прогуглам), али ако е едноставно за пишење и ако не те мрзи... :) Исто и како би проверил дали ме зеза рамот ?
„Средства/хемикалии во електрониката има илјадници, за секакви услови и за секаква намена. Многу често посбно во потрошувачката електроника може да се користат ефтини алтернативи.“ не се скапи овие силиконскиве помади (масти), али да има и некои луксузи, и јас гледам да поминам поефтино али да пасува тоа што го шлакам...

„Ако не заборавам утре ќе потопам парче партинекс/витропласт во алкохол па ќе видам за 24 часа дали и каква разлика има.“ иако би имало разлика долколку имаш два вода кои се под напон и се потопени во алкохол, сепак да го земиме тестот за релевантен, и да имаме свој извор на знаењ, без да се мислиме кој пост од интернет е точен :D 

„Мене компјутерот не ме зеза јас го зезнав него, кога ја менував пастата на процесорот скршив неколку контакти на  сокетот за процесорот.“ - Биди здрав и жив...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако заглавува така, проблем има со main BIOS чипот. Откажува. Ова е позната мака со dual BIOS чиповите на Gigabyte. Ставаат евтини flash чипови, ама као „ај еве има два, за секој случај, а и вие да не зезнете нешто при BIOS update“, но се ова е џабе ако целосно откаже главниот (main) BIOS чипот. Наместо backup да превземе работа, плочата рестартира, зеза (вади-стави компоненти, извади батерија, остави ја половина ден, ќе се подигне), замрзнува на POST, јавува BIOS checksum errors, итн. Практично, оваа глупост што ја воведоа Gigabyte (сега мислам дека веќе не ја користат) само прави проблеми, а не решава никакви проблеми ::). Backup BIOS-от практично не може да работи ако main BIOS-от не се иницијализира ::)... и што ќе ми е backup BIOS тогаш ::). Скоро ниеднаш немам видено зезнат BIOS на плоча која не е Gigabyte. Скоро сите плочи на кои BIOS чиповите сум морал да ги менувам бидејќи откажуваат, биле Gigabyte ::).

Најчеста ситуација е main BIOS чипот да зеза, а backup BIOS чипот да е ОК, па само ги заротирувам (и со податоци, се разбира, исчитани со програматор) и се си работи како што треба :). Но, има и ситуации каде што и двата откажуваат. Тука веќе нема спас, мора да ги смениш и двата чипа :-\.

Мој личен совет е да не ја работиш плочата сега. Најдобро е да ја оставиш така, извади батерија, извади ја плочата од куќиште и одлеми ги main и backup BIOS flash чиповите. Исчитај ги податоците од main, исчитај ги од backup, избриши ги и двата, податоците од backup BIOS-от запиши ги на main, а податоците од main запиши ги на backup и заротирани стави ги на плочата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Биосот се ресетира со вадење на батеријата за biosot или clear cmos jumper.
Колку што видов од сликата плочата има qflash, најди го биос фајлот за твојата плоча распакувај го и стави го на усб стик, стикот треба да е во FAT32 форматиран. Рестартирај го компјутерот и кога ќе почне да подига претисни го копчето  end на тастатурата за да го почнеш процесот на флеширање на биосот. Ке упатиш каде е снимен биос фајлот и ќе го почнеш флешувањето.
Рамот може да го тестираш со memtest  можеш да пробаш една плочка  како ќе функционира и во двата слота.
Ако плочата има проблеми со биос чипот  подобро да го искористиш решението од GigaWatt.

@GigaWatt  според Gigabyte  dual bios може да функционира само со еден чип. Доколку умре главниот чип по рестартирање на компјутерот помошниот чип ја презема функцијата и продолжува со работа.
Нетреба да стартува главниот чип за да функционира помошниот.  Колку од тоа функционира како што е замислено незнам.  :)
Code: [Select]
https://www.gigabyte.com/microsite/55/tech_081226_dualbios.htm
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Биосот се ресетира со вадење на батеријата за biosot или clear cmos jumper.

Со jumper-от, само делумно се ресетира NVRAM-от (зачуваните подесувања во BIOS-от). На пример, кај многу модерни BIOS-и (се што е над 2002-ра, 2003-та), не се ресетира и часовникот. До 2002-ра, 2003-та, jumper-от за reset всушност беше „прекинувач“ кој ја спојуваше батеријата со BIOS-от (и/или перифериите кои го чуваа NVRAM-от, порано беше LPC I/O, подоцна беше некој dedicated чип, сега мислам дека се чува во PCH) и практично, со негово вадење, се ресетираше се од NVRAM, па и часовникот. Сега, веќе не е така. Овој jumper дава само reset команда на чипот кој го чува NVRAM-от да избрише дел од него. Кој дел... не се знае (производителите најчесто не откриваат). Само знам дека часовникот останува со исто време со кое бил претходно подесен, т.е. не е целосно ресетиран NVRAM-от.

Затоа, за да си сигурен дека целосно е ресетиран NVRAM-от, извади батерија, остави едно 30-тина секунди така и да, вака сигурен можеш да бидеш дека што и да е запишано во него, сигурно е ресетирано на default-ни вредности ;).

@GigaWatt  според Gigabyte  dual bios може да функционира само со еден чип. Доколку умре главниот чип по рестартирање на компјутерот помошниот чип ја презема функцијата и продолжува со работа.
Нетреба да стартува главниот чип за да функционира помошниот.  Колку од тоа функционира како што е замислено незнам.  :)

Ова е главниот момент, болдираното :D. Ти гарантирам дека не функционира така.

Сум правел експерименти со Gigabyte Dual BIOS плочи. Ако едниот од чиповите го нема, плочата не се подига. Пробано и на UEFI и на класични (MBR) BIOS-и. Ако main BIOS не е исправен, плочата само пробува backup-от да го запише во main BIOS-от. И ќе го направи тоа, арно ама, main BIOS чипот е зезнат и по рестарт, пак истата работа... recovering BIOS ::)... и пак, и пак, и пак ::)... велгува во loop и џабе ти е се, не излегува додека не се запише адекватен BIOS, не сака да мрдне плочата :P :D. Е сега, и ова е дискутабилно, дали ќе успее некогаш да се подигне или не. Обично кога flash чиповиве од BIOS-иве откажуваат, определени мемориски локации им откажуваа, не целиот чип. Сите BIOS-и од 1998-ма, 1999-та, па наваму се веќе модуларни (и старите MBR и новите UEFI). Ако дел од мемориските локации кои откажуваат се наменети за, на пример, некој RAID контролер, а ти никогаш не си го искористил, нема ни да знаеш дека нешто не е во ред со BIOS чипот :P. Ако не продолжат да се шират проблематичните мемориски локации, се ќе си биде ОК, се ќе се подига како што треба и ќе си работи беспрекорно :). Но, ако почнуваат да откажуваат мемориски локации од boot up модулот... е да, тоа е веќе проблем. Може со BIOS hacking да се направи премапирање на овие мемориски локации, да се запишат на друго место и да му се посочи на LPC-то да го бара boot up модулот на друга мемориска локација во flash чипот, но ова е веќе премногу работа за малку ќар :P :D. Освен тоа, најверојатно ќе почнат и други мемориски локации да откажуваат (пробано, од искуство го пишувам ова) и целата мака е за џабе :-\. Наједноставно решенение е да се исчитат податоците од стариот чип и да се запишат во нов ;). Пожелно е да се искористи dump од исправна плоча, но ако немаш иста таква на располагање или ако не можеш да најдеш dump од неа online... пробај со dump од неисправниот чип. Направи неколку исчитувања на податоците во чипот. Ако направиш CRC check, ќе видиш дека сите се разликуваат. Од искуство, едно од нив, треба да има запишано барем дел од податоците како што треба (јас обично правам 10-тина исчитувања и ги load-ам едно по едно и пробувам ;)). Практично, со еден од dump-овите, би требало да „тргне“ плочата :). Е кога ќе тргне, веќе е друг муабет :). Бидејќи најверојатно има и други мемориски локации кои се лошо запишани во чипот при dump-увањето (модулот за boot up можно е да е прочитан OK, но останатите... дискутабилно :-\), симнуваш нов BIOS и правиш update, но не преку интегрираната алатка во BIOS-от (бидејќи и таа може да е корумпирана, и тоа е некој модул), туку преку DOS и flasher ;). Преку DOS, целосно избриши ја содржината на BIOS чипот (ако flasher-от нуди таква опција), запиши го новиот BIOS и направи verify (CRC check). Ако се излезе како што треба, новиот BIOS треба да е 100% функционирален ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Нели треба развојна околина за да го ре програмирам биосот?
Како мислиш да го заротирам чипот, симетричен е?