Author Topic: Добар избор на проект за засилувач  (Read 2444 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Добар избор на проект за засилувач
« Opened on 10.09.2012, Monday, 11:34:11 (Edited 11.09.2012, Tuesday, 02:26:21) »
Сакам да направам добар засилувач.............
Мојот прв избор беше 150 ватен засилувач од ЕМИТЕР 7-8/2007,по тоа што го прочитав на форумот изборот и не ми е така добар.Веке набавив трафо 2x35v/450w и електролити од 4700mF/63v x8 што и не толку таргично како трафото ::).Ако можете да ми помогнете околу избор на шема за да го искористам трафото.Doca има многу убави проекти,но дали некој од овде ги е изработувал,да не барам некој дел по 2 години................Дали некој го има сработено Legend да го сподели искуството нели освен Докторот кој многу го почитувам.
Дарко

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
За тоа трафо што го имаш 2х35V, или 2х50V еднонасочен напон, јас би ти препорачал Crescendo, мислам дека е од списанието Електор. Тоа е постара шема, но засилувачот е многу добар. На излез користи мосфет транзистори 2SK135 и 2SJ50. Пред неколку години, кога јас го изработував овој засилувач, беше тешко да се најдат овие транзистори, доколу можеш да ги набавиш, тогаш разгледај ја оваа опција. Засилувачот дава меки басови и кристално чисти и прецизни високи тонови, звукот по малку личи како звук од лампашки засилувач. Постојат повеќе верзии на овој засилувач, со 2 транзистори на излез, со 4 итн. но за било која верзија да се одлучиш, мислам дека нема да погрешиш.
Жан

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Ја пронајдов шемата со 2SK 1530 и 2SJ201 со по два на канал има и заштита за звучници и напон.Мислам дека е добро и сега се мислам имам и трафо од 650 вати,дали да го мотам.......или да останам на ова од 450 вати.Напојувањето за еден канал има два електролита по 22000mF/63V и се направени посебно за секој канал.Јас користам едно трафо за двата канала,да травам две напојувања на едно трфо или едно и дали да барам шема со четири транзистори на еден канал???????????
Дарко

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Здраво

Не ми е позната таа верзија со 2SK1530 и 2SJ201. Јас го имам правено засилувачот со 2 транзистри на излез, се вика Mini Crescendo, еве шема во прилог.
Жан

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
А повеке документација да ми пратиш ако можеш.Плочка ако има итн.........
Дарко

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Изглед на плочка и распоред на делови за засилувачот Mini Crescendo, објавен во списанието Електор 12/1984. Ако некој го има овој број или подобра копија, нека постави овде  :)
Жан

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Жан ти благодарам за трудот..................
Ја најдов и шемата со 4 транзистори и тоа од оригиналното списание а ја има и во ЕМИТЕР 11-12/99 сосема истата од ЕЛЕКТОР.Но сега имам друг проблем,излезните транзистори тешко ке можам да ги набавам.Ти од каде ги имаш набавено???Електролитите од 100v се многу поскапи од тие 63V,јас веке имам 4700mF/63V некој си 10 броја и ке ми бидат доволно за минито за кое веке имам и трафо ама сакам да ја направам поголемата верзија.Изборот сепак ке ми зависи од транзисторите и нивната цена............
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мини Крешендо го има во 20 варијанти со обични транзистори,со фетови,со дарлингтон....Сепак мислам дека е малку застарена конструкција и дека има далеку подобри сега.Овие модели се од 2007-8 година.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не се сеќавам од каде сум ги набавил транзисторите. Како замена, без никакви преправки во шемата, може да се употребат K1058 и J162, само што се во различно куќиште, но може да се искористат. Наместо BF469 и BF470 може да се стават MJE340 и MJE350, сите ги има во Логинг.
Шемата со 4 транзистори е за поголема снага, но и цената за деловите ќе биде поголема, ти сам треба да си одлучиш по која шема ќе правиш засилувач.

@batka, ако имаш некој конкретен проект за засилувач, постави го овде, можеби повеќе ќе одговара  :)
Жан

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Direktna zamena za stare 2SK135/2SJ50 su 2SK1058/2SJ162.
FET-ovi 2SK1530 i 2SJ201 se ne mogu direktno zameniti sa 2SK1058/2SJ162 jer su 2SK1530 i 2SJ201 TRENCH FET-ovi a 2SK1058/2SJ162 su LATERAL FET-ovi.

Za takav napon napajanja razmisli mozda o mom dizajnu MODUS (staro ime je TECHNO). Ni malo ne zaostaje za Crescendom a delove ces dosta lakse i jeftinije naci.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Значи вака сакам да направам добар транзисторски засилувач... сакам да ми предложите добра шема.. имам најдено трансформатор 700W 2x+-45v со електролити.  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе си отвориш нова тема. Барањето на авторот на оваа тема е исполнето и темата може да се заклучи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."