Author Topic: Што мислите за засилувачов ??  (Read 4583 times)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Изработката на некои од нив не им е баш најдобра, ама може да се подобри, ако веќе е многу важен квалитетот на звук ;).

Pa cak i to je diskutabilno GW. Vecina zvucnika na svetu, a posebno tih za razglase i ozvucenja, imaju sopstvena izoblicenja retko kada manja od 1 do 3%. Samo jako mali broj super-vrhunskih zvucnih kutija za audiofilsko kucno slusanje idu ispod te cifre. Zvucne kutije i zvucnici (drajveri) su danas usko grlo audio tehnike, jer odavno nije problem napraviti bilo kakvo pojacalo sa izoblicenjima manjim od 0,1% pa cak i pri snagama od 1000-2000W. Zbog toga je pomalo uzaludno i glupavo pokusavati poboljsanja na fabrickim slejvovima kad i onako neces imati kutije dorasle tim karakteristikana koje ima pojacalo.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Што мислите за засилувачов ??
« Reply #16 on 13.07.2012, Friday, 18:52:01 (Edited 13.07.2012, Friday, 18:54:19) »
Добро, да, за определена класа на засилувачи, да, навистина вреди да не се чепка тоа што го дизајнирал конструкторот или конструкторите на фабричкиот засилувач. Но, во денешно време има и многу Кинески производи кои (во принцип) имаат добар дизајн (најчесто копии на некои поскапи дизајни), но имаат евтини делови во нив или „немаат доволно делови“ (на пример, премалку кондензатори во филтерска секција, мал број на осигурувачи или предимензионирани осигурувачи, премал работен напон на определени кондензатори, итн.). Поентата ми беше дека дел од овие недостатоци, може лесно да се корегираат и да се добие засилувач кој ќе биде подобар од фабричкиот (копијата на оригиналниот дизајн) ;). Ако не повеќе, барем ќе се намалат дел од проблемите кои може да се јават поради неквалитетните или поддимензионираните компоненти ;).

Како и да е, поентата на темата беше дали конкретно овој засилувач (оној што го има post-ирано daniel spasovski) е добар или не. Веќе имам искоментирано околу квалитетот на засилувачот, така да, нема да коментирам повеќе околу тоа. Прашањето е, дали има daniel spasovski доволно моќни звучници за да може да го користи овој засилувач. За овој засилувач, јас би препорачал барем 500W-ни звучници (RMS), по некое мое правило (не знам дали е универзално, но по многу изгорени засилувачи и звучници ;D, некако до овој заклучок стигнав ;D) звучниците треба да бидат барем 1/3 појаки од максималната моќност на засилувачот, а пожелно е (за да може „слобдно да дишат“) да бидат барем 1/2 појаки од максималната моќност на засилувачот. Па сега, нека си размисли daniel spasovski дали му се испалти да прави 400W-ен (или некој помоќен) засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Sve se slazem i smatram da nije lose da se ponekad iznesu razni podatci jer mladji uce iz nasih postova. Nema bas svih tih stvari u knjigama.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Па ако си запнал баш за таа снага прави го имаш плочка дизајнирано горе долу електрониката е таа ,само имај на ум дека ќе ти требаат добри ладилници ако планираш да го експлоатираш континуирано и со таа моќност како и добар трансформатор (или трансформатори ) и филтерски кондензатори во мрежниот степен . Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пак од искуство: Даниел и останатите кои имаат желба да работат *гоолеми* излезни појачувачи ќе ги упатам повторно на многуте постови кои јас ги водев * контра * некои колеги ,а се однесуваа на градба на звучни кутии и свртници,појачувачи.Системот се гради од крајот - т.е од звучните кутии! Значи ,ако имате желба да направите јак излез ( моно,стерео),најпрвен направете си кутии.Се слагам со Дока дека изобличувањата кај овие кутии се во граница на 3% ,што е сепак и прифатливо за * увото* на таа моќност на звукот.Моќност на звукот е поим кој е поврзан и со осетливоста на самите звучни единици и кој се разликува многу од драјвер до драјвер.Друго е ако имаш драјвер со осетливост од 95-98 дб,а друго е некој масивен и тежок драјвер со осетливост 85-86 дб.Разликата е голема кога ги напојуваш од исти извор,односно појачувач!!
И друго,кај таквите звучни системи не се важни ,нити ве интересираат ТЅ параметри и други формули кои идат со нив.Добар ( и скап!) вуфер свири добро во кутија која има определен волумен за него и нека не ве мачи ништо друго.Дури и свртницата не треба да биде ништо повеке од 6 дб/октава,а најбитна е сепак заштитата (од едносменен напон!) на самиот драјвер!! Постои и друг елемент врзан за овие звучни кутии - по македонски ке го преведам како усвирување.Поточно овие звучни единици прво треба *да легнат*,да се поработат на помала јачина некое време,да може целиот механичко-електричен систем ( читај - мембрана,спајдер,калем,приклучни кабли) да се * усвири*.Некој ке се насмее или поинаку ке ги протолкува можеби овие изрази,ама верувам дека и некои добро ке ме разберат! ;D Значи,се на се не е едноставно да се состави звучен систем и јак систем на излезни појачувачи.Има еден израз од бившите ЈУ простори- * добар разглас ти е како да го градиш Скадар на Бојана- ти го градиш,а тој се разградува сам од себе преку ноќ.Кога ке се свестиш - поминале години...*Тоа еднаш го изјави Горан Бреговиќ(кој патем е радио-аматер и добар електроничар!) и јас се согласувам во потполност.Затоа,размислете и преслушајте се финансиски ,пред да започнете со градба! Се понатаму е само наменско трошење пари!!

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Што мислите за засилувачов ??
« Reply #20 on 27.08.2013, Tuesday, 22:03:41 (Edited 28.08.2013, Wednesday, 04:56:02) »
Ајде кажете ми дали вреди појацалово да се земе

Code: [Select]
http://www.loging.mk/201/184132/0/ShowProduct/Audio_zasiluvach
и ако го земам на што звучници треба да земам за него и одприлика цена на звучниците и фала


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
За каква намена планираш да го користиш?
Жан

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
За каква намена планираш да го користиш?

Во домашни услови

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
2x500W за дома  ??? ;D ;D ;D
Жан

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Што мислите за засилувачов ??
« Reply #24 on 27.08.2013, Tuesday, 22:21:33 (Edited 28.08.2013, Wednesday, 04:59:28) »
2x500W за дома  ??? ;D ;D ;D

многу ли моќно е тоа за домашни услови ако не ова

Code: [Select]
http://www.loging.mk/201/184130/0/ShowProduct/Audio_zasiluvach
и што пари ќе ме коштаат звучките


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
За домашни услови доволно е 2х50W, или максимум 2х100W. Барај некој модел што е наменет за домашно користење, со повеќе влезови, со тонски контроли и др. Овие засилувачи од твоите линкови немаат ништо од тоа, само еден стерео влез и излез за звучници.
Жан

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
За домашни услови доволно е 2х50W, или максимум 2х100W. Барај некој модел што е наменет за домашно користење, со повеќе влезови, со тонски контроли и др. Овие засилувачи од твоите линкови немаат ништо од тоа, само еден стерео влез и излез за звучници.

Јас не се разбирам многу ама барам некое појачалце да ми бидне појако од двд то што го имам дома

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Што мислите за засилувачов ??
« Reply #27 on 27.08.2013, Tuesday, 22:41:20 (Edited 28.08.2013, Wednesday, 05:01:23) »
Најди си некое вакво

Code: [Select]
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=912732
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
125w на 8 оми и не е така многу... али и овај што е 6.365 денари ќе ти брка супер работа... До сега што имам слушнато звучки таној и кервин вега ми оставиле впечаток... кога ќе споредиш било кој друг звучник со овие е "поп и шеширџија", иако цервин вегата се повеќе за дискотеки кафичи итн... Има некои марки рамо до рамо или подобри од овие, ама се тешко достапни така да за дома танојте се доста добри
Code: [Select]
http://tannoy.com/ResidentialSummary.aspx Доста едноставни ти се појачала изработени со тда 7294/7295/7293 ако имаш мерак сам да го правиш, доволно ти се два full range и еден sub излези, односно 3 појачала и нормално 3 звучници, два монитори т.е. целоопсежни и еден вуфер. Tda-та ти се околу 60-80 вати на 4 оми(93-ката ти е подобра за на 8 оми) и имаш еден куп шеми, а може и мостно да се врзат со што се добиваат околу 150 вати, иако имав бас појачало со една тда на некои скапани звучки па филџани се превртуваа в соба...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ако сакаш гласно, ке треба најпрвин да имаш многу ефективен звучник со SPL  над 90dB. Домашните звучници ретко кога ја преминуваат таа граница (често се и по 85dB) и затоа се тивки, па колку и јако појачало да ставиш, максимум ке извлечеш некаде 105dB  во 25м2 соба. Затоа за дома батка и гига ти кажаа дека е доволно и 50W појачало.