Author Topic: Помош за избор на кабел за звучници  (Read 4827 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно Сале со Маки сте си другарчиња,ако дружете се. ;D Ние овде си лемиме,само тоа го знаеме.Вистина е -Скопје-држава  8)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
За жал не се познавам со никого од форумов, освен со Бојан...
Би сакал да ги запознаам и останатите членови, многу е подобро кога човек ке го погледнеш и во очи.
 ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За жал не се познавам со никого од форумов, освен со Бојан...
Би сакал да ги запознаам и останатите членови, многу е подобро кога човек ке го погледнеш и во очи.
;D

Има време и за тоа ;).



Ајде, темата отиде во друга насока, дај да видиме што направил членот со звучниците, што кабли купил, ова она ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Дечки ми стигнаа звучките, кабел си земав од артист, иако имаше со нив кабел кртаток ми беше па си земав подолг не осетив некоја разлика у звукот, иначе кабелот што го земав е
Code: [Select]
http://www.artist-macedonia.com/mex/artikal.php?glavna_kat=18&kat=83&art=7108&imea=Cordial_CLS225#
Споено мислење: 12.04.2012, Thursday, 18:34:39
и да забораив да ви се заблагодарам на сите  за сите совети :)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Звукот????
Ги залета ли???
  ;D  ;D  ;D

едит:
Одличен избор на кабел...И пристојна цена...
Со здравје да ги леташ :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Епа супер, со здравје да си ги слушаш ;) :), кабелот е 2х2,5мм, што е солидно и плус цената му е добра - 80ден.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
со здравје да  си го слушаш  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ете тоа ти е финиш! Свири и не бери гајле каков кабел имаш.Нека свири,да не одиш по комшии и мајстори 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, со здравје да си ги служиш ;). И кабелот мислам дека е сосема солиден за таа употреба ;). Иако јас би земал и подебел (малку знам да претерувам ;D), но сепак и овој ќе си ја врши работата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #54 on 12.04.2012, Thursday, 23:31:50 (Edited 12.04.2012, Thursday, 23:38:19) »
И никој ли веке нема коментар? Толку? Стивнаа јагнињата?? За оние што се интересираа ( особено некој Владо!),жалам ,ама нема да бидам во Св.Пантелејмон  во сабота вечер.Имам некоја похитна работа,а на јајца кој сака може друг ден да ми дојде!Пријатни празници! 8)

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
...........   се убив од читање на топиков......


и морам да признаам дека Скопјаништата се во право......со муабетот за каблите и конекторите....мое мислење како џомба со 20 години искуство......


некој ќе каже дека стар е топиков...ама еве некој нов ќе го прочита и убаво е да и тој даде свое мислење...за тие што подоцна ќе дојдат - млади и неискусни = гладни за знаење !!!!

ХЛР - го користев пред 15 години за звучниците како конектор на кутиите...бидејќи е страшно практичен.....за кабли со мал пресек......до 2х 1,5мм   

... со појавата на СПИКОНОТ ...вау....господ не прогледа....нема подобро и поефикасно решение ...за жал неутрик веќе непостои ...го продадоа од дамна бизнисот....ова сега стои неутрик...меѓутоа за тие што не знаат немаат врска со првобитниот неутрик кој слава направи со квалитет негов....од пред едно 4 години е случката....

.... а тоа сега што се продава како нутрик е од тие што го купија брендот-читај името.....инаку тие што ја презедоа фабриката се викаат другачие ....ама неможам во моментов да се сетам....но ќе ви пишам дополнително......

а кабел до 10м х1,5мм сосема е доволен.....и за профи варијанти дури....а разлика од кабел до кабел ( со иста дебелина - глава боли ) не е за џабе некој кабел скап или евтин....види ја ценат на берза за еден тон непреработен бакар ....кабелот во тежина би требало да биде 3 до 4 пати повеќе...така да кабел од 30 денраи...или 50 ...мало морген.....или да не спомнувам моментално име на ептем голем магацин за електро материјали во Скопје кој што продава кабли за звучници по 20 денари....мислам дека сите треба да знаат дека внатре има олово кое е добро обоено....бакар за мирис и вкус само !!!!!

колку ќе платиш - толку ќе добиеш....универзално правило.........



поздрав до сите - пријатели !!!!
Сите се добредојдени .....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зец (или можеби Александар!?? :D) ,ај да се Скопјанишчата во право,ама велиш со 10 х 1,5 и ХЛР бркаш работа. А тоа дека спиконите се моментално очајни,неквалитетна пластика ,3 мм лим на контактите кој се витка и бега од контакт после 5-6 *стави вади* на конекторот.Ако ги памтиш старите утикачи на ЈБЛ со 8 ножици,е тоа беа контакти.И пак велам,спиконите се добри за мали работи ,ама кога редиш малку повеке јас дури започнав и буксни на вртење да ставам на вуферите,кога треба сајла да ставам од 6-8 мм пресек.Кај нив не помага ништо друго а спиконите дурии и се топат понекогаш- толку се *добри*. 8)

Offline ZEC ELECTRONICS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • Секој новитет денес...утре е историја !!!
    • zec.mk
Здраво...


Значи спиконот е општо прифатен професионален конектор- и е стандарт во светот


Ако земеш спикони...кои и сега се означени како Неутрик....( иако не се - тоа што беа) сепак можеш без никаков проблем да ги користиш со години за секојдневна употреба дури и за поголеми апликации...се топат заради лош контакт на некои поевтини појачала како берингерот .... Ние лично во фирма ги користиме бар по 3 години ....а да се виткаат...или прошлајфуваат - да ама тие од пазар....

А што викаш за редење на многу кутии.....и ние ставаме по 8 дупли 18ки ...мегутоа ставаме појачала во рек  веднаш позади вуферите...така да на 2 или 3 метри 2 х 4мм ...е повеќе од доста ...за 2-3 ква да пренесе.....но ако ги ставаш појачалата на 20 метри...да дебели кабли се подобро решение...незнам што кабли користиш......

....а порано да , јас ни конектори не редев....(пред 20 години ) само кабли ми излегуваа од кутиите....па ги миксав импедансите спрема потреба......но денес не важи веќе тоа....  В-)))))



Поздрав
Сите се добредојдени .....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Aбе квалитет од продавница и Зелен пазар е тука некаде!  ;D И јас рек користам,ама имам направено посебни буксни за 8 мм сајла која ја носам до бас кутиите ( обично 4+4 ),па таму ги разделувам од посебна кутија ( слично нешто како мултикор кабел ,ама за зв.кутии  ;D) Проблеми немам ,а кабли во Македонија не купувам.Во Србија моментално земам од Смедерево  8) ,котур по котур.Кој како сака така нека си работи,јас вака правам и немам ниту квар ниту некој проблем со кабли.Ама,ми носат за поправка понекогаш,па гледам што проблеми имаат.Околу кабли и звучници - најчест проблем се квалитетот на кабелот и спиконите.И кај силиконските кабли има *вакви и такви*,ама најчесто не се квалитетни.Ете,посочи и дека има фалсификати и ѓубре се продава. Македонија - и се е можно!