Author Topic: Проблеми со сигналот во ТВ и радиото  (Read 1337 times)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
борче кај мене дома се случува нешто чудно по два три пати во денот се случува да има некојси шум
и на радиото и на телевизорот и трае по некои 10 секунди да не знаеш случајно што може да биде

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oд Битола или Скопје си? Да проверам кај мене да видам што е тоа

Или ако можеш сними па стави запис.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Проблеми со сигналот во ТВ и радиото
« Reply #2 on 29.03.2010, Monday, 16:31:44 (Edited 29.03.2010, Monday, 16:34:37) »
од Охрид сум ама како да снимам несто гога секогас во различно време се појавува

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Тогаш ништо, викаш и на радио и на ТВ... значи на сите фрекфенции. Ако користиш кабелска ТВ не е чудно од кај нив да се пречките ама ако гледаш ТВ преку обична антена највероватно некој си експериментира нешто :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
борче кај мене дома се случува нешто чудно по два три пати во денот се случува да има некојси шум
и на радиото и на телевизорот и трае по некои 10 секунди да не знаеш случајно што може да биде

Ти се навива саатот во сандачето за струја.
 ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
како тоа ми се навива сатот за струја од сандачето па зарем се навива

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Надвор сме од темата малку но да, тоа личи како сметњи предизвикани од електрицитет (искрење).

И нема да ви се верува но пред 20 години и јас се прашував што е тоа!!! Значи кои беа симптомите: На пример си гледате телевизија или слушате радио (посебно ако слушате радио и уште полошо ако слушате на АМ) и одеднаш има големи сметњи кои на радио или телевизија звучат како „бжжжж“ и по 5 до 10 секунди ги снемува. Ова се случува неколку пати во денот во различни интервали (дење или ноќе). И јас исто како вас ми сметаше тоа многу но бев љубопитен премногу: „Што е тоа?“. И се сеќавам дека чекав, слушав на радио и ги чекав сметњите со саати и шетав во радиото за да откријам на каде најмногу се слушаат и после десетина дена истражување конечно открив и нема да ви се верува:

Сите знаете за старите (најстарите) броила. Е, во нив има саат (часовник) и тоа не електронски туку обичен со запчаници и со навивање. Епа внатре има мал мотор (со четкици) кој се вклучува кога на часовникот му треба навивање и тој мотор преку запчаник го навива часовникот еднаш до два пати во денот!. Искрењето од четкиците на тој мал мотор директно „влегува“ како сметња во струјата и секој уред (а поготово тие кои се приклучени диретно на струјата) прима сметњи. Зошто не го решиле проблемот со сметњите на броилата? Веројатно дизајнот на тие броила датира од времето кога немало и телевизори во куќите а камоли ФМ или Hi-Fi опрема.

Значи сега знаете што е проблемот. Исто така проблемот може да не биде во вашата куќа/стан туку кај комшијата! Решение? Еве уште малку ќе ги сменат секаде броилата со електронски и би требало проблемот да го нема повеќе.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
ок можеби е тоа и кај мене броилото е старо па можеби етоа како и да е фала за одговорот


а во мегу време додека не го сменат броилото како можам да го решам проблемот

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Поделена е темата :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
ок така треба забегавме малче надвор од дадената тема

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да не се секираш, ЕВН (ЕСМ) ке ти стави дигитален мерач бидејки сите стари мерачи ги менуваат.... него кога сме кај дигиталните, приметив повисоки сметки за струја а приметија и сите што ги знам (што имаат од новите) оти новиве мерачи се забележувале а старите не ги бележеле малите потрошувачи како на пример ТВ во Stand By мод.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
него кога сме кај дигиталните, приметив повисоки сметки за струја а приметија и сите што ги знам (што имаат од новите) оти новиве мерачи се забележувале а старите не ги бележеле малите потрошувачи како на пример ТВ во Stand By мод.

Повисоките сметки се должат на поскапувањето на електричната енергија, а тоа дека старите саати не ги бележеле и најмалите потрошувачи не е точно...  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
аууу значи ја поскапија  >:( >:( >:( >:( >:( >:( јас слушнав уште пред неколку недели дека ке ја поскапат ама значи биднало и тоа >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Старите броила не ја бележат малата струја, мобилен да полнеш,лед диоди ,само компјутерот изгаснет и др не белезеја а новите само лед диода да е ја бележи јас го имам испитувано ова и точно е. ;)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Проблеми со сигналот во ТВ и радиото
« Reply #14 on 07.04.2010, Wednesday, 17:34:37 (Edited 07.04.2010, Wednesday, 18:14:35) »
elektronskite broila imaat gsm predavatel i emituvaat stalno znaci doma sme pod vf zracenje
potoa imaat edno red rele i ako ne platis struja so impuls od centrlata go isklucuvaat i posle naplakaat mnoguza vklucuvanje barem tuka vo Svedska toa ne gokazuvaat na potrosuvacite jas se pogodiv koga menea kaj nas i instalatorom mi gi kaza tie raboti a ima i na karticka kolku ke ja napolnis tolku ke imas struja
dajte idei za generiranje na struja ima na internet eden patent free energy gen so neodim magneti neznam kolku e efektiven  ako ima veter moze da se proizveduva so alternator od kola samo se vadat 6 diodi odvnatre predizvikuvaat pad na naponot a i  se great mozat da se zamenat na zamja so selenski diodi imat pomal pad na napn od siliciumskite
Z33MK