Author Topic: Проблем со засилувач SONY TA-F30  (Read 2088 times)

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Проблем со засилувач SONY TA-F30
« Opened on 22.03.2012, Thursday, 20:27:07 (Edited 23.03.2012, Friday, 06:56:17) »
Имам проглем со засилувач SONY TA-F30,го поврзувам засилувачот на лаптоп го пуштам и на звучниците не дава никаков знак а сигналните сијалички светат дека е пуштено а сијаличките од екилајзерот светат само по една го појачувам намалам и никако да светнат погорните сијалички од екилајзерот и нема никаков знак на звучниците,дали некои може да ми каже што може да биде проблемот,однапред благодарам

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Провери на лап топот нешто да не ти е зезнато околу излезот... (драјвер за звучна, кабелот со кој поврзуваш, гласноста....)

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
се е ок со кабелот и со лаптопот го пуштам на друг засилувач со истиот кабел и нема гајле супер функционира на другиот засилувач

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
полнат ли диодите на ву метарот? ако полнат диодите значи влезот ти е океј и имаш проблем со излезниот степен, потоа оди накај излезните транзистори да провериш кој е рикнат а кој не!
d.t

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
не полнат диодите на VU метарот појачувам намалам и само почетната диода свети од VU метарот другите не светнуваат

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи потенцијален дефект е и влезот..... земај инструмент и полека полека вози од инот па натаму
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ти треба сигнал трасер за нешто вакво. Најлесно се наоѓа проблемот со такво уредче ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
нормално дека му треба сигнал тресер  :) независен е ву-метарот од излазот.. така да може и да му се здрави излазите, дали кога ќе го оптеретиш појачалото до крај слушаш некој шумови на звучниците и дали кога пипкаш на кабелот прави брумови? дај објасни го подетално дефектот и кажи ни ја има ли потребната струја уредот за нормално стартување? пообјасни да помогнеме :) :) :)
d.t

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
пипках и на кабело и појачувах до крај и нема никаков звук на звучниците а трафото и исправувачкиот степен са исправни има напон

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Чим исправувачот дава напон, убаво те советуваа во претходните постови, донеси сигнал на влезот и со сигнал трејсер следи го од компонента до компонента кон излезниот степен, додека не најдеш каде се губи.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
бидејќи сум енергетичар малку имам познавање од електроника ама имам основни познаванња а имам изработено и неколку засилувачи,и така да ако може некои дами каже дека да мера напон или отпор оти (не ми е јасно како се мери со  сигнал трејсер а и незнам како изгледа таа процедура не ми е јасно)ако може некои дами ја објасни процедурата со сигнал трејсер или несто друго со мога даму напраа

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
бидејќи сум енергетичар малку имам познавање од електроника ама имам основни познаванња а имам изработено и неколку засилувачи,и така да ако може некои дами каже дека да мера напон или отпор оти (не ми е јасно како се мери со  сигнал трејсер а и незнам како изгледа таа процедура не ми е јасно)ако може некои дами ја објасни процедурата со сигнал трејсер или несто друго со мога даму напраа

Имаш тука малку подетално објаснето околу начинот на мерење и конструкција на еден конкретен сигнал трасер (Signal Tracer) со TDA7052 ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
Се разбира, пожелно е и да најдеш сервисна шема од засилувачот, за да се поедностави мерењето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
фала многу за помошта сега ми е веќе јасно како функионира сигнал тасер ќе го направам и се надевам дека ќе го решам проблемот,оти мака мачев  со откривањето на дефеците до сега, со мерење напони отпори испитување на сите делови губев по неколку денови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се надевам ќе има позитивен исход се ова ;),
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Dragan Stoilovski

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
би требало ќе видиме :)