Author Topic: Компјутер од продавница,или дома склопен?  (Read 7701 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Што мислите според вас,подобро е да се купи веќе склопен компјутер од продавница,или пак на делови па дома да го склопувате,и зошто? ;D Oва зборам за цена/перформанси пример според вас подобро е да купите гејмерски компјутер од 1000евра,или пак да купите делови до 1000евра и да го склопите дома?Кој ќе биде подобар?Јас сум за домашно склопуван,знам што ставам внатре :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
дома склопуван, прво поефтино ќе ме фати
второ ќе ставам тоа што јас сакам и што ми треба, а не како во продавница што ставаат некој рандом елементи кој за моите потреби не одговараат, него конфигурациите им се фиксни и за да ја промениш треба прво таа да ја купиш па да доплатиш за да ја надградиш до она што тебе ти треба
и плус цените им се многу високи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Се согласувам со Devil, најубо ти е дома да си го склопиш, и јас сега планирам иам стар PC ке му менвам делови и поевтино ке ме фати.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
дома склопуван, прво поефтино ќе ме фати

За ова баш и не си во право. Обично фирмите даваат попусти на муштерии кои цела конфигурација купиле од кај нив. Ако не му веруваш, провери, купи ги сите компоненти посебно и ќе видиш дека сумата ќе излезе поголема ;).

Не ме сваќајте погрешно, не дека сум против купување на home made конфигурација, баш напротив, но сум се уверил дека повеќе се исплати ако се купат компонентите „топтан“ ;). Ќе видите дека е така ;). А и ако се знете со некој од фирмата, може да ви даде додатен попуст на PC-то, па и по дилерски може да добиете, зависи колку ви е добар пријателот ;) ;D.

А за бандероли и такви работи, никогаш многу не сум му ја мислел (уште на првото PC PII ги скинав по 4 или 5 месеци, не ми текнува ;D, ми требаше HDD-то за да префрлам податоци од едно PC на друго, тоа беше одамна, тогаш на прсти се броеја луѓето во МК кои имаа режачи, USB flash не ни постоеше тогаш, мисловна именка ;D). Има едно „глобално“ правило кое важи за овие работи: ако работи три месеци како што треба, без никаков проблем, најверојатно ќе работи и наредни 10 години без проблем ;D. Е сега, да, има пресметан ризик ако јас синете бандеролата, ама, тоа е тоа, „шизик на ризик“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А што е со овие поголемиве компании,пример подобри перформанси и квалитет ќе има компјутер од Dell од 1000евра,или пак јас дома да го склопувам до 1000евра?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А што е со овие поголемиве компании,пример подобри перформанси и квалитет ќе има компјутер од Dell од 1000евра,или пак јас дома да го склопувам до 1000евра?

Перформанси сигурно подобри ќе има дома склопениот, ама Dell-чињата се мазги. Тие тераат и по 10 години без никаков проблем, а за чистење, еднаш во 7 или 8 години ;D.

Значи прашањето е, дали сакаш да имаш брз или стабилен компјутер, Dell-от сигурно нема да биде најбрз, ама дигни Dell машина и дигни било која домашно склопена машина, или од фирма, и разликата најдобро ќе ја видиш ;), во тежина ;D. Тие имаат лимарија ехееееее ;D. Од тераса да го фрлиш ништо нема да му биде ;D (фиргуративно кажано, kids, if you have a Dell PC, don't try this at home ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Мое мислење е дека подобро е да го купиш веќе склопоен, зашто прво ти даваат каква такв гаранција што и не е толку битно, второ тоа што го кажа дека веќе треба да го купиш тој дел па да купуваш друг за да појачаш конфигурација не е точно, можеш пред да го купиш, барем јас кога го купував пред една година, да ти го заменат делот, сакам таков и таков, тоа го прават веќе во сите компании, а ќе ја доплатиш само разликата. И плус доколку купуваш цела конфигурација ти даваат попуст, мене мислам дека на 30.000 ми дадоа некаде 5.000 до 6.000 денари и плус ми дадоа купон од 1.000 денари да си купам од кај нив нешто. Па, мислам дека најдобро е веќе склопено :)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Видете сега вака и јас сум за склопување компјутер дома, но под еден услов, за да составиш одлична конфигурација треба малку да си стручен во оваа област, а не вака површински што си чул, еј ќе купам матична, процесор, рам, графичка, хард диск и ќе си направам компјутер. За да составиш добар компјутер треба да имаш добро знаење од информатиката, кој дел на што фрекфенции работи, дали ќе си одговараат еден со друг, дали ладењето е добро и да не ги набројувам сите работи кои треба да се запазат кога се склопува една конфигурација. Значи не е се на жими мајка како што повеќето мислат. Да не навлегувам повеќе во оваа област, јас се изјаснив дека сум за склопување дома, но немам ништо против и да купам готова конфигурација од продавница, откако ќе видам дали компонентите кои се вградени во неа вредат или не.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Подобро е дома склопуван
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе гига види, ако се познаваш со дилерот кој ги носи деловите сигурно пак ќе добиеш попуст и тоа многу пома од тој што би го добил во продавница, пошто тие во продавницата мора да направат од негде пари
гаранцијата не игра многу улога, пошто и на делови и цело куќиште да го земаш секогаш имаш гаранција, за секој купен дел (збораме за нови од продавница, не од некој од пазар) добиваш гаранција

а дека ќе те фати поскапо, гига прерачунај се добро :)
не мора се од една продавница да купиш, разгледај ги цените во сет и мебиус ќе видиш дека за прилично мали пари има прилично добра конфигурација, а за тие пари ти сам што ќе склопиш во амц или каде било склопен компјутер ќе е со помали перформанси

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да не навлегувам повеќе во оваа област, јас се изјаснив дека сум за склопување дома, но немам ништо против и да купам готова конфигурација од продавница, откако ќе видам дали компонентите кои се вградени во неа вредат или не.
И кај мене важи ова правило,би купил од продавница ама ако знам дека,нели,има добри делови,а не на пример процесор i7,графичка некоја GTX560 и матичната „chang chung“ ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Најдобра варијанта
Сам склопи си!

Средна варијанта
Купи конфигурација

Најлоша варијанта
Купи конфигурација од АМЦ
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Најлоша варијанта
Купи конфигурација од АМЦ

Хахаха, јако ти беше ова, еј ама ме изнасмеа, хахаха ;D.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Malecko, ти се реши за компјутер, јас сум повеќе home made ама сепак напрај си ''есап'' види што сакаш да има и колку ќе те кошта тоа да купиш делови или цела конфигурација од фирма
d.t

stefanjanevski

  • Guest
Најлоша варијанта
Купи конфигурација од АМЦ

Хахаха, јако ти беше ова, еј ама ме изнасмеа, хахаха ;D.

Зашто налоша, мојот е од АМЦ, скоро две години се нема рестартирано, камоли па некој проблем да јави, исти оперативен систем две години, иста машина, пречки никакви :)