Author Topic: Проблем со рутер TP-Link  (Read 2086 times)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Проблем со рутер TP-Link
« Opened on 13.06.2012, Wednesday, 21:07:05 »
Имам пробел со рутерот забележав пред некој ден, брзината на интернетот од 7 мгб ми падна на 1,5 до 2 мгб. Си реков до модемот да не е, ама не било до него, го поврзав директно на пц но си ја имаше брзината од предходно, а пак некогаш (ретко) кажва како да се е во ред но само за кратко време и пак паѓа брзината. Па сега прашањето е дали се можни некои поправки во рутерот или ке треба нов да земам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #1 on 13.06.2012, Wednesday, 21:10:02 »
на кој провајдер си ?
жали им се дека не ти чини нетот, ако си на т-хом ќе испратат екипа која ќе мери каков сигнал имаш :D, ако си на некој од овие приватните мини провајдери, не верувам дека нешто големо ќе се смени, едноставо нивните мрежи се пренатрупани...
не верувам дека е нешто до модемот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #2 on 13.06.2012, Wednesday, 22:31:48 »
Ми се има појавено сличен проблем со ден постар рутер, поради не знам која причина, едноставно ја немаше онаа брзина која ја имаше на почетокот, врзи го PC-то директно на модем, нема проблем. Пробај со ресетирање на рутерот, можно е да се среди проблемот. Иако во мојата ситуација, се средуваше проблемот, краткотраен ефект имаше ова :S. Ако тоа не успее, пробај со flash-ување на firmware-от, можно е да помогне, но ризично е, пази, потребно е firmware-от да биде наменет за твојот модел, а не некој сличен.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #3 on 13.06.2012, Wednesday, 23:02:23 »
На Телекабел сум, иначе пред недела дена дојдоа луѓе но јас небев дома, сестрами му се јаве му кажа дека е бавен интернетот, дојдоја и рекоја демек до рутерот бил пробелмот, а еве сега на спеедтест пак си кажва дека ја има брзината.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #4 on 14.06.2012, Thursday, 00:53:54 »
ако мислиш дека е рутерот дади му update или рестартирај го целосно и одново намести си ги опциите  :)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #5 on 14.06.2012, Thursday, 01:18:35 »
А да си провериш да не ти е „отворен“ рутеро, па да те кради комшијата, некој во близина, па да ти фаќа брзината. Мене то ми се случи, па сеа скроз ми е исклучен wireless-от оти не го користам  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #6 on 14.06.2012, Thursday, 12:25:32 »
дефинитивно ќе да ти кради комшијата нет штом има па ќе падне брзината и на кабел директно се ти е ок .

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #7 on 14.06.2012, Thursday, 18:12:08 »
Последно и јас на то мислев, гледам 1 -от ден од месецот 1 Гб нема, гледам по 6 дена, 6 Гб нема, ама пак кајмене во комшите мислам дека нема некој шо ми ја има пробиено шифрата па да ми кради нет, но сепак ке го рестартирам одново и ке го конфигурирам наново. Еве денеска провервам собраќај, 15 Гб истрошени се.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #8 on 14.06.2012, Thursday, 18:49:01 »
Смени ја шифрата и продолжи да ја менуваш на секои 3-4 дена... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Dekimkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #9 on 10.07.2012, Tuesday, 23:28:18 »
Влези во рутерот преку неговата ајпи адреса и види ограничување  ;)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #10 on 11.07.2012, Wednesday, 22:14:48 »
Изгледа до рутерот е, ама засега вака го терам со намалена брзина па потаму ке го менам.

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со рутер TP-Link
« Reply #11 on 12.07.2012, Thursday, 01:42:10 »
Побарај на официјалниот сајт на тп линк моделот на рутерот што го имаш и побарај да не има случајно понова верзија на софтвер за твојот рутер и абдејтувај го .