Author Topic: Проблем со интегрирана звучна  (Read 2526 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Проблем со интегрирана звучна
« Opened on 25.12.2011, Sunday, 16:31:30 »
Имам проблем со интегрирана звуична картичка, не дава на излез ништо а инсталирани се грајверите. Се работи за GIGABYTE GA K8N51GMF-RH матична плоча.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е ништо чудно да е изгорена.Прво од на My komputer,десен  клик , па Properties,Hardware,Device manager,па види да не е звучната со прашалник или пречкртана. Преинсталирај ги одново драјверите од Device manager со десен клик врз драјверот.
Дали си ги проверил дали се тие оригинал драјвери? Ова го зборувам под услов ОС да е Win XP!.Ако се работи за седмица ситуацијата е друга.Можно е да треба да побараш нови драјвери,само за седмица,а за КN851 би требало да има на интернет.Ако не бива и со тоа,исклучи ја интегрираната во БИОСОТ ( види и таму да не е случајно по грешка исклучена!),па стави си нова ,само 450 ден . кошта.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Се работи за ХP. Иначе драјверот е инсталиран од драјвер пак, па би требало да е тој, другото се е во ред

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Провери во БИОС да не е исклучена! И види во Device manager дали е таму прешкртана или пожолтена со извичник.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Во Device manager се е во ред, во БИОС е наместена на AUTO (само auto и disable има). Приклучив и микрофон, тоа си работи нормално.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со интегрирана звучна
« Reply #5 on 25.12.2011, Sunday, 17:58:33 (Edited 25.12.2011, Sunday, 22:11:44) »
Веројатно излезот е прегорен :Ако си врзувал некој кабли и додатни појачувачи,си го изгорел.Кој тип беше драјверот? Купи си нова звучна и исклучи ја ова онборд во БИОС. Има и звучни на УСБ - со излез за мик и слушалки ,како стикче -350 ден.
Поедноставно здравје.


[/quote]

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Слушалките се исправни. Драјверот е ALC850

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,видов и јас Алсоунд е ! Спрема ова што кажуваш честитам нова звучна!

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Слушалките се исправни. Драјверот е ALC850

Сигурен си дека слушалките се исправни? Земи измери со омметар, треба да имаат околу 30 оми кога волуменот им е на макс.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно знае човекот дали слуша или не слуша на слушалките  ;D И од каде да  знаеме какви слушалки има тој ? Јас имам пример 16 омски слушалки.Има и 2 х1000 оми слушалки.Нема тука правило.Ама кога човекот вика дека се исправнио,веројатно ги проверил и на друго место.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Точно Батка  ;D Ги проверив, работат нормално, проблем е до звучната

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Купи си нова и исклучи ја старата да не ти прави проблеми. ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Најдов УСБ звучна за 250 ден нова :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро е,тие ги имавме порано.Сега добив по 350 ден.,помали се имаат само излези за мик./слушалки и се со софтвер ( драјвери и некој плеер кој не е баш ништо нарочито.За ХР и седмица . ;D ;D Овие за вградување се 6.1 и затоа се поскапи.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Мене не ми треба нешто посебно. Доволно е за слушање музика и муабетење на скајп  ;D