Author Topic: Простирање и практичен домет на радио сигнали  (Read 59747 times)

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Простирање и практичен домет  на радио сигнали... Иако е постара темава мислам дека фалбава што сакам да ја кажам е за тука :)

Викендов бев активен на кратки бранови (14 и 21 MHz) и без проблем одржав врска со Венецуела и Камерун, меѓутоа радио станица од Азурски острови не ме слушаше :) работев со 100W и GP антена.

Поука (ако може така да се каже) Пропагацијата е мајка на сите радио „главоболки“ :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Најдов интересна илустрација за која фрекфенција е најдобра за кое подрачје.

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Простирање и практичен домет на радио сигнали
« Reply #92 on 14.02.2015, Saturday, 21:21:01 (Edited 14.02.2015, Saturday, 22:36:11) »
Еве како радио на кратки бранови може да ја покрие цела Европа со 70W.

Локација: северо-источна Холандија
Име на радио станицата: Radio Black Arrow
Фрекфенција: 6925 KHz
EIPR: 70W
Снимено на 15.03.2012

Во етерот и јас сум спомнат :) поточно ме поздрави мојот драг пријател Ѓеорги.

Code: [Select]
https://soundcloud.com/nikolce84/radio-black-arrow-od-severo-istocna-holandija-6925khz-70w-1532012
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Најдов интересно видео па решив да го споделам со сите вас.

Се работи за ентузијаст кој прави паралела помеѓу телевизиски сигнали, еден аналоген а друг дигитален. Се работи за релативно слаб сигнал бидејки тоа се приметува на телевизорот кој го репродуцира аналогниот сигнал. Потоа човекот вештачки го до-ослабнува сигналот на двата телевизори едновремено и резултатот е: при слаб сигнал телевизотор кој прима дигитален сигнал нема слика, додека другиот аналоген телевизор покажува слика и понатаму без проблем.

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Затоа е супер што постојат регулативи за тоа колку јак мора да е сигналот во дигиталниот пренос на слика :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да токму така мојот класен батка го знае Петре Николовски стално го збореше ова и пред да ја укинаат аналогната телевизија ова практично и го имаше демонстрирано. И стално викаше ене им доказ на оние кој тврдат дека дигиталната поголем домет подобро се простира дигиталната телевизија не е точно аналогната може да работи и со преслап сигнал што се вика.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да токму така мојот класен батка го знае Петре Николовски стално го збореше ова и пред да ја укинаат аналогната телевизија ова практично и го имаше демонстрирано. И стално викаше ене им доказ на оние кој тврдат дека дигиталната поголем домет подобро се простира дигиталната телевизија не е точно аналогната може да работи и со преслап сигнал што се вика.

Така е друже! Професорот најдобро знае како е точно, иако некои ги изопачуваат фактите ама востината е една!
Иначе истава споредба ја имам правено и со дигитална и аналогна радио аматерска станица, резултатот беше исти како кај ова видео, аналогнипт сигнал се слушаше и на места каде дигиталниот неможеше да гукне.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Ок. Значи. Класни професори - батки - матки не се релевантен извор на информација, ниту пак веродостојни. Мојот институт за Електроника (единствен во МК!) беше вклучен во студијата за преминување од аналогна во дигитална телевизија. Беа вклучени двајца професори (вистински професори - PhD) кои што исклучиво предаваа предмети под насловот „Телевизија“ и све пропратно со неа :-)

Дигиталниот пренос на телевизиски сигнал е _супериорен_ во однос на аналогниот. Човештвото оди напред, затоа ова е сасим нормална еволуција на работите.

Не велам дека е све идеално. Се сомневам дека кај нас целосно е имплементиран стандардот за терестријална телевизија.. НО. Терестријалната телевизија и пропагирањето нејзино се едни од најстрого-регулираните точки од страна на АЕК и за факт знам дека било каква девијација од нормата за односот на сигнал/шум дебело се наплаќа на телевизиите :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Простирање и практичен домет на радио сигнали
« Reply #98 on 25.11.2016, Friday, 08:31:09 (Edited 25.11.2016, Friday, 09:31:35) »
Класни професори батки матки збориме за човек кој што за дипломска пасивен репетитор за терестријална телевизија дизајнирал со рачунање на сите параметри и поставен бил некаде во Војводина збориме за човек кој што бил шеф на производство 20 години во Макпетрол Теас и по цела Југославија и на цел Југо Петрол монтирал станици им правел мерачи на гориво за бензинските и се има бавено и со телекоманда и беспилотни летала сега е пензионер не се замара веќе. А јас сум работел по сервиси на пракса сум местел и поправал репетитори и разни станички. Но добро немам некое големо знаење но тука е Милеров ефект и ќе видиме сега он што ќе не научи Милеров ефект стручњаку голем ај те молам кажи ми кој сигнал поубаво продира аналогниот или дигиталниот и дали треба пасивен репетитор за аналогната и дигиталната телевизија ако треба зошто се става и зошто е ставен баш во рамници како на пример во повардарието ги има кај нас во Србија во Срем ги има објасни. Кој сигнал поубаво би прошол на тешко достапни места односно кој полесно пропагира продира аналогниот или дигиталниот објасни кој зошто како се шири како зрачат антените ајде кажи колку репетитори има дигиталната телевизија за да покрие територии во сенка и зошто има сега повеќе територии во сенка него во аналогно време.  Ајде докажи дека дигиталниот предавател поубаво ќе покрие насекаде ќе можеш дигитално да гледаш наспроти аналогниот. Овде никој не провоцирам него го предизвикувам стручњакот Милеров ефект да излеземе со стручна литература за цела аналогна телевизија за цела дигитална телевизија со факти со се со начинот на А/Д и Д/А конверзија семплирање и сите чекори при дигитализација да искачиме на дебати со типови на сигнали со пропусни опсези со фрекфенции да видиме како е поставена мрежата дигитална и како беше поставена аналогната мапи се се има. Мапи на покриеност лесно е да кажуваме батки матки институти минститути знам и доста институти на факултет скопски електротехнички а незнаат што е спектралец разни инструменти за штелување дуплексери антенски системи анализатори на антенски системи да не навлегувам сега. Ајде Милеров ефект да го видиме твојот институт постирај материјали како сте вршеле мерења да ја видиме опремата пробен предавател лажна антена на инструменти се мерено а јас ќе постирам нешто некој мој испитувања од сервиси што опрема сум видел до сега некоја стручна литература.
Но сметам дека треба да го видиме институтот на Милеров ефект па он нека даде мислење па јас ќе дебатирам за тоа па јас ќе излезам со моја теза за факти да правиме муабет како немав време повеќе еј добро е што имаме многу институти во државава еј. Па да видиме што опрема за мерење имаат од колку илјади евра што немам видено по сервисиве што мислите кој ги одржава линковските врски на МТВ за телевизија цела и преку сателит што одат и од студио кров до Црни врв главен предавател кај што им е потоа нивниот предавател аналоген за средни бранови овче поле криво ми е како ми цркна лап топот хард дискот ако ги вратам податоците цели слики имав од таму кај што сме шетале оделе. Ајде Милеров ефект излези со некој елаборат со некој труд од твојот институт а јас ќе излезам со мои мислења и материјали слики мерења некои од штелувања што сум гледал видел измерил доживеал ах малер како едниот лап топ ми цркна и немам време многу многу сакам да дебатирам со учени луѓе институти што водат омилено ми е. Аналогниот сигнал скоро и со никаков однос сигнал шум ќе има слика некаква каква таква додека дигиталниот бара високи регулативи. Ајде да излеземе да го опишеме АМ-НБО сигналот амплитудно модулиран со несиметрични бочни опсези и дигиталниот сигнал. Не ја бранам аналогната телевизија дигиталната е одлична и супериорна предавателите се ефикасни не трошат колку аналогните ама не можат никогаш со простирањето да се подобри од аналогните. Како ми цркна едниот лап топ имав стварно проекти ќе дебатиравме тука. Милеров ефект другар не ме сваќај погрешно ништо лично не кажувам против тебе ни ти го спорам знаењето само ме интересира како ќе ми докажеш дека дигиталниот сигнал подобро покрива територија и нормално територии во сенка. Инаку потполно си во право дигиталниот е супериорен во секој поглед по економичен е тој пренос така налага светот Европа. Не ми замерувај другар сум дебатирал со тебе во други теми сме се слагале ама дигиталниот има една мана ама е многу поефикасен. И ти си во право може дискусијава баш не ни чинеше но те разбирам и тебе може и ти имаш огромно познавање но не ти спорам дигиталната има предности и мани и аналогната има мани и предности. Не замерувај. Но сепак баш би било корисно да ако имаш некој материјали да поставиш да не едуцираш да научиме нешто за тоа е форумов незнам многу за дигиталната телевизија премногу во срж те испровоцирав да објавиш материјали мерења да научиме нешто повеќе за дигиталната телевизија нормално ако тоа е возможно. Голем поздрав до тебе и без лутење
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Простирање и практичен домет на радио сигнали
« Reply #99 on 25.11.2016, Friday, 15:32:25 (Edited 25.11.2016, Friday, 15:37:50) »
Малку да не претеравте во дискусиите???  ::) Без лутење, ама така е.Ги следам сите дискусии околу радио-аматерството и  обично не се јавувам бидејќи стануваат банални и стално се повторуваат. Дури некои членови велат дека им здосадија и се помалку земаат учество на форумов! Затоа малку респект,па не е ова твитер или фејзбук да се пукаме и да докажуваме некои работи што не се докажуваат.Петре,професорот за кој се однесуваат репликиве го познавам многу лично и сето тоа што за него е кажано е точно.Бидејќи сум и јас од истата бранша знам за што се работи и само во една реченица ке кажам дека- аналогната ТВ е попродорна ,не и е потребна огромна машинерија ,а дигиталната дава поголем квалитет ,има поддршка за новите технологии,ама е ограничена и за наши прилики се уште докрај не разработена(развиена) како технологија.Мислам дека некако пребрзо влеговме и се уште се мачиме и ке се мачиме со неа, а во суштина ни требаат барем уште 5-6 години да постигнеме полна покриеност и сигнал низ целата Македонија.Толку.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Бидејќи сум и јас од истата бранша знам за што се работи и само во една реченица ке кажам дека- аналогната ТВ е попродорна ,не и е потребна огромна машинерија ,а дигиталната дава поголем квалитет ,има поддршка за новите технологии,ама е ограничена и за наши прилики се уште докрај не разработена(развиена) како технологија.Мислам дека некако пребрзо влеговме и се уште се мачиме и ке се мачиме со неа, а во суштина ни требаат барем уште 5-6 години да постигнеме полна покриеност и сигнал низ целата Македонија.Толку.
Убаво кажано реченица зборови за во книга и да ја прекинеме навистина оваа дискусија де некој е изнервиран де само за Хам спиритот збориме само Хам спирит ова она млати ме слама на празно. Форумов е за проекти ете поздрав до Киловолт кој сака да отвори тема да довршам јас едно уредче ќе постирам шема од нешто што сум правел да сум по слободен само. За тоа да ни е форумов а не за млатење празни муабети што вика батка еве дури и јас колку пати си викам сум се повторил сега кога видов со муабетиве за радиоаматеризмот во право си батка баш сакав во огласна табла да пишам што го нема батка. Морам да признаам одлична примедба ајде веќе да смениме тема потполно во право си. Многу би било убаво кога би имало многу повеќе електроника иако пасија ми се радио комуникациите но и целата електроника ми е хоби но пред се стои фактот дека ова е форум за електроника
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Значи,не сум против радиоаматеризмот! Ако сакате дајте некој проект, ама не презентиран на овој начин како на форумов-само да се препукувате и да се самодокажувате.Сепак,ова е форум за електроника.