Author Topic: Од здрава права планета направивме депонија  (Read 4234 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Воздухот во Скопје утринава опасен по живот!

Code: [Select]
http://www.plusinfo.mk/vest/25120/Vozduhot-vo-Skopje-utrinava-opasen-po-zhivot
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На еден наслов прочитав: Денес Скопје, нај загаден град во светот. Ова е опасно па макар и пола е вистина.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
И јас го прочитав истото, пишуваше дека било позагадено од некој град во Ирак. Има некој супстанци во воздухот којшто биле многу штетни и можеле да предизвикаат рак на белите дробови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што е најтрагично, не е лага. Се е вистина. Погледнете си ја прашината на колите што утрово се наталожи на нив, ќе видите што дишете. Јас поминав една кола со раката, раката ми стана црна од тој прав, отидов дома да се измијам, дури по 5-тото миење ми се исчисти раката...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
И тоа што викаш, ако сето тоа не паднело на колата ќе паднело кај нас во бели дробови :-[

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И тоа што викаш, ако сето тоа не паднело на колата ќе паднело кај нас во бели дробови :-[

Тоа што не паднало отишло кај нас во белите дробови, а тоа што паднало, пак ќе заврши кај нас во белите дробови. Ќе ја запалиш колата, ќе почнеш да се движиш, целата таа прашина пак ќе се разлета во воздухот... и пак кај некој во белите дробови на крајот ќе заврши, единственото место од каде не може да „летне“ :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ако градот мисли за своите жители како владата за државата во случаевите со садење на дрва, така и градот треба да превземе нешто, дали редуцирање на сообраќајот или нешто друго... доволно пари земаат тие луѓе и за тие пари треба  да најдат добро решение.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е треба, ама никој не му ја мисли... сите мислат дека „се ова ќе помине“... да, ке помине, ама се почесто и почесто ќе се случува :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
кај мене горе,Црниче и во Пржино ова го немам забележано на автомобилите.Тоа што вика Гигават,дека саѓи се вади од едно поминување е навистина опасно >:( >:(
Заебаа работата што ги исекоа дрвјата за да ја прошират улицата од Рамстор до Климент Охридски.Исто така кога работам(делам флаери) на Водно,кога да видам куќи,дури згради изградиле.Се исекле што е зелено. :( :'( Иначе навечер кај мене е многу задушлив воздухот,мириса на чад од што се ложи.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Е треба, ама никој не му ја мисли... сите мислат дека „се ова ќе помине“... да, ке помине, ама се почесто и почесто ќе се случува :S.
мислат и нешто друго, т.с. како да им помине работното време па често се досадуваат на ФБ, како да земат плата па да ја почастат свалерката и сл. неморални работи.

Значи проблемите со загадувањето и озонот се само мал дел, замислете НАТО што правеше во 1999та (а прави и сега и ке прави) со радиоактивните бомби? Таа радијација е присутна и опасна.
Значи постојат многу проблеми, од кој само на 3 ми текна сега.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ееееее, да си ми жив и здрав SKOLS, во право си, се живо и диво исекоа за да „се намали градскиот метеж“... а што ќе правиме со воздухот ::)? Нема проблем, ќе си дишеме саѓи и прашина, битно во коли ќе бидеме ::)... no comment ::)...

Совет: Размислете два пати пред да влезете во кола и влезете само ако е апсолутно неопходно да ја возите во тој момент.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Од здрава права планета направивме депонија
« Reply #11 on 04.12.2011, Sunday, 18:51:37 (Edited 04.12.2011, Sunday, 18:53:19) »
ако градот мисли за своите жители како владата за државата во случаевите со садење на дрва, така и градот треба да превземе нешто, дали редуцирање на сообраќајот или нешто друго... доволно пари земаат тие луѓе и за тие пари треба  да најдат добро решение.

Лошото е тоа што за тоа што викаш ти да го редуцираат сообраќајот тие ги сечат дрвата и го прошируваат патот, што значи дека тие издувни гасови ќе нема каде да одат туку риректно во нашите бели дробови.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Од здрава права планета направивме депонија
« Reply #12 on 04.12.2011, Sunday, 18:53:28 (Edited 04.12.2011, Sunday, 18:54:52) »
ако градот мисли за своите жители како владата за државата во случаевите со садење на дрва, така и градот треба да превземе нешто, дали редуцирање на сообраќајот или нешто друго... доволно пари земаат тие луѓе и за тие пари треба  да најдат добро решение.

Лошото е тоа што за тоа што викаш ти да го редуцираат сообраќајот тие ги сечат дрвата и го прошируваат патот, што значи дека тие издувни гасови ќе нема каде да одат туку риректно во нашите бели дробови.
епа ако е лошо ај биди љубезен и предложи подобро решение :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Градот ни стана писта, ама тоа е тоа... ќе си се тешиме со викенди во село или во планина...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Решение нема, само коли со помалку издувни гасови. Или воопштио да ги нема колите, се шалам :D