Author Topic: Коректор на поларитет  (Read 833 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Коректор на поларитет
« Opened on 21.07.2011, Thursday, 15:41:42 (Edited 25.08.2013, Sunday, 06:26:10) »
Имав еден интересен случај која еден камионџија три пати го гори адаптерот во камион поради погрешно врзување на плусот и минусот.Барав по интернет и ја набарав ова шема која го штити  вашиот уред од прегорување со врзување на погрешен поларитет.Некој ке рече има начин со диода и осигурувач кој би прегорел во тој случај,ама од искуство прегорувал сепак и уредот! ;D Релињата се 24 волтни,а контактите се 10 А и нема проблем  и со појаки потрошувачи.


Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Коректор на поларитет
« Reply #1 on 22.07.2011, Friday, 10:23:29 »
За да се заштити уредот од погрешно поврзување на +/-   наједноставно е на неговиот влез да се спои грецов спој плусот од грецовиот спој иде на плус од уредот а минусот на минус а на наизменичните влезови се носи влезниот еднонасочен напон не е битно како ке се поврзе плусот и минусот

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Коректор на поларитет
« Reply #2 on 22.07.2011, Friday, 18:20:25 »
^^^тоа со грецот е добра работа, ама па за големи струи не е баш добар, може со реле да се направи такво нешто...да ми текне кај беше тоа проектот што го гледав ке го ставам тука...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Коректор на поларитет
« Reply #3 on 22.07.2011, Friday, 21:41:55 »
Во Емитер октомври 2010 има 4 начини за заштита на електронски уреди од напојување со спротивен поларитет
1.Прва заштита е со една диода
2.Со диода и индикација на поларитет
3.Со грец.
4Со реле која е наменета за високи струи

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Коректор на поларитет
« Reply #4 on 23.07.2011, Saturday, 01:06:47 »
Обично полначите или претворувачите на напон се направени без трансформатор на влезот и грец не би бил решение бидејки ке се јави и пад на напон ( што не би смеело,особено при послаб акумулатор!), а често пати претворувачот знае прилично голема јачина да повлече во момент на стартот.Ова решение ми се допадна поради едноставноста и малиот број елементи.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Коректор на поларитет
« Reply #5 on 23.07.2011, Saturday, 01:17:21 »
со грец е добро за некое безвезно уредче што влече мала струја, а напонот не е до толку битен, ама ништо неможе да го замени релето за вакви работи :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)