Author Topic: Засилувач за во автомобил со TDA7375A, ми треба совет  (Read 4448 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Засилувач за во автомобил со TDA7375A, ми треба совет
« Opened on 01.06.2011, Wednesday, 15:02:17 (Edited 02.02.2012, Thursday, 17:21:31) »
Во кола имам некое Daewoo радио кое не е ништо нарочно јако. Па размислував за некој послаб засилувач и налетав на овој со тда7375а од емитер е шемата. Би го врзал мостно и само на 2 звучника. Ме интересира тоа во даташитот моќноста вика мин 6,5 а typ 26w дали ова тип е РМС моќност?
Всушност дали би бил ок овој засилувач од аспект на тоа дека мислам дека поубаво би свирел отколку овој во самото радио

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кој модел е радиото,колку е јако.Иначе ова ТДА дава во мостен спој ( два по два канала!) дава 35W по канал во мост ,што е сосема доволно.Еве ги шемите.За појаснување: завучникот се врзува помеѓу + -овите на два канала ,па од 4 канала се добиваат два (стерео).Влезовите два по два кратко спои ги!!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
daewoo AGC-5220 тоа што најдов вика  OUTPUT : 4X40W (EIAJ)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Реално 20-25 W RMS (вистинска снага). Сепак јас би инвестирал во подбри звучници.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ок ке пробам прво така  :)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ставив pioneer елипси 60 вати рмс ама изгледа стварно радиово нема сила...На тивко басот како воопшто да го нема преку пола го има а некое така мавање на бас се осеќа дури кога е до максимум пуштено радиото. Некој совет за појачалце?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ставив pioneer елипси 60 вати рмс ама изгледа стварно радиово нема сила...На тивко басот како воопшто да го нема преку пола го има а некое така мавање на бас се осеќа дури кога е до максимум пуштено радиото. Некој совет за појачалце?

Најевтина и најдобра варијанта ти е појачалце со TDA1562Q. Работи на 12V и при овој напон може да даде и до 70W, што е и повеќе од доволно за да ги тера елипсите ;).

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
тоа 70w е  максимална снага со големо изобличување  иначе 55w рмс :) таман за тие елипси од  60w ;D

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Која цена е TDA1562Q

 

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
кај  нас во алфа е 480 ден    ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
тоа 70w е  максимална снага со големо изобличување  иначе 55w рмс :) таман за тие елипси од  60w ;D

Знам јас Менде многу добро колку и каква моќност дава TDA1562Q ;).

Која цена е TDA1562Q

Цената се движи од 250 па се до 500 денари, во зависност од која продавница ќе го купиш ;).

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
уф соленко малце 2 ТДА ке ми требаат плус кондензатори ке ми излезе некои 20евра а за тие пари мислам дека може да најдам половно појачало

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Според мое досегашно искуство какво и појачало за во кола да купиш ќе биде тарабука во однос на она што ќе си го направиш сам со гореспоменатиот интегралец.
Ти зборувам од искуство обично засилувачите за во кола (посебни модули) само изгледаат многу убаво од надвор .Електрониката и засилувачкиот степен внатре е живо С....е.
Така да мој совет е да дадеш 20 евра и да го направиш интегралецот .
Еден другар го направи за во кола и е суперзадоволен .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не верувам баш дека тда1562 ќе бидфе подобро од нешто што го напрајла фабрика... инаку мислам дека дава 36W рмс што е сосем доволно за во кола, па и за по дома.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
не верувам баш дека тда1562 ќе бидфе подобро од нешто што го напрајла фабрика... инаку мислам дека дава 36W рмс што е сосем доволно за во кола, па и за по дома.

Немора секогаш да значи дека купечкото е подобро од домашната изработка, сето тоа зависи од производителот и начинот на изработка.

TDA1562Q дава 55W RMS на 4Ω со THD=0.5% при напон од 14.4VDC ;).