Author Topic: 100 вати *босански сендвич*  (Read 5949 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #15 on 03.05.2011, Tuesday, 20:24:13 »
па добро, имам гледано и поинакви навивки за да ти го заштитат засилуачот од индукција- 7 намотки на 8мм бургија мсилам беа, и тоа за стк4050 баш таков треба а и за други појачала.. најверојатно има врска должината ан кабелот, оти зна ако се по 30-40 см каблие не ти треабаат вакви рабоќе.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #16 on 03.05.2011, Tuesday, 23:14:06 »
да не ја најдовте плочката(ПЦБ)?.
Иако лесно се прави плочка, да не се мачам .

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #17 on 04.05.2011, Wednesday, 08:15:57 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 13:47:44) »
па добро, имам гледано и поинакви навивки за да ти го заштитат засилуачот од индукција- 7 намотки на 8мм бургија мсилам беа, и тоа за стк4050 баш таков треба а и за други појачала.. најверојатно има врска должината ан кабелот, оти зна ако се по 30-40 см каблие не ти треабаат вакви рабоќе.

Браво Bicikle ги сваќаш рабоќево,...
Оваа заштита е за подолги кабли од звучниците кои се приклучуваат на излезот од засилувачот!
Оваа заштита ги штити излезните транзистори од прегорување!! ;)
Инаку за понатаму да се знае,...за да се постигне индуктивност од 7uH (sedum mikro Henri) потребна е намотка со димензии како претходно што изложив!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #18 on 04.05.2011, Wednesday, 08:27:43 »
Се е тоа добро,ама нема потреба за конкретниов случај ниту ставање намотка,ниту менување транзистори.
Тамам е и вака.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ako ja прајш шемава, постави ппк ако сакаш. Патем да ако поднесуваат напони до 150волти не им треба некоја намотка или непто што ги штити, ама не верувам дека би сметала намотка во секој случај...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види намотката ( индуктивниот товар) штити големи звучници  од мал појачувач!! Тоа е малку сложена тема ,ама ке и дојде редот. Во овој слушај  не ја ставиле што сметам дека е во ред.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Батка , според тебе дали е возможно босанскиов сендвич да се вози на +/- 45 волти .
Транзисториве ќе издржат но предпоставувам дека ќе треба промена на некои отпорници .
Не сум правел драстични промени со повисока волтажа на напојување така да незнам како да го изведам тоа па прашувам во која насока да се движам .
Имаш ли представа.
Прашувам затоа што имам решена спремна кутија со комплетно напојување од +/- 45 волти само да вградам засилувач.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #22 on 16.05.2011, Monday, 12:06:21 (Edited 24.05.2011, Tuesday, 03:10:01) »
Види намотката ( индуктивниот товар) штити големи звучници  од мал појачувач!! Тоа е малку сложена тема ,ама ке и дојде редот. Во овој слушај  не ја ставиле што сметам дека е во ред.

Штити од капацитивни индуктивности во каблите,...дали засилувачот е голем или мал (по твое) не е многу битно. Оваа заштита се употребува за звучнички кабли со помал пресек и  подолги од 2m!!? ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види намотката ( индуктивниот товар) штити големи звучници  од мал појачувач!! Тоа е малку сложена тема ,ама ке и дојде редот. Во овој слушај  не ја ставиле што сметам дека е во ред.

Штити од капацитивни индуктивности во каблите,...дали засилувачот е голем или мал (по твое) не е многу битно. Оваа заштита се употребува за звучни кабли со помал пресек и  подолги од 2м!!?

Битно е,битно е ! И  тоа како е битно.Врзи некои кутиишта на помал засилувач  со симетрично напојување и директна спрега без осигурувач и калем па ке видиш. Дури и калемот знае да зачури,мој Делијо..За пресекот  се знае - лицна со силиконска изолација ,не под 4мм пресек.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #24 on 17.05.2011, Tuesday, 22:55:53 »
па нели и самиот звучник има индукција- по дефиниција помала индукција поквалитетен звучник, само не ме држете за збор.  Инаку бев изненаден кога на B&W гитарско појачало од 50(2х25) вати ги видов магнетите - беа колку еден плаец на раката отприлика.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #25 on 18.05.2011, Wednesday, 08:22:20 »
Еве една измена која Бицикле ја бараше.Се работи за подигање на напонот до 50В.Отприлика е опишано како треба да се направи измената- две ИК - 7812 и 7912 ,две зенер диоди 24 В и 4 блок конд. 0,1 мФ .Ако сакате да додадете уште еден излезен пар МЈ...  ставете и по еден емитерски отпорник на нив,зголемете го напонот на ел.кондензатори 63-100В и на трафото ( барем 300 вати за моно изведба)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 100 вати *босански сендвич*
« Reply #26 on 19.05.2011, Thursday, 05:53:17 (Edited 19.05.2011, Thursday, 06:05:06) »
Ја вела наместо парот BD243/BD244 (BD243C/BD244C) парот MJ15032/MJ15033!! ;)
и уште еден пар излезни транзистори.
Ајде поздрав,....
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да да стварно зверови од транзистори се...

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
дали босанецов има потреба од босанка?
или ќе комуницира и со друга врска(звучна)
а за индуктивитетот, секако ќе работи и без него, ако се појават осцилации на повисоки фрекфенции, за уво нечујни, а за звучник кобни, може да се вгради, секако ова е одлична изведба нема електролити, нема искривување на пропусната крива, зошто инаку било прогласено за нај појачало.
Батка кога ќе пропее, покани ме на ладно пиво, мислам ќе зажеже до тогаш  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Диди ,мали се дечкиве и пиво не пијат! ;D Одамна беше кога го пробавме,кај беше порано?! :D :D :D Абе добро е појачалцево,сега за полуматура ке се *пука* со него.И, дадов две кутии ,само треба хорните да ги премотаат ;D :D ;) (без ука - нема наука!)