Author Topic: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !  (Read 3093 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
зашо пишуете 500 вати кога убаво внатре си пишува дека е 350 вати... или колку беше тамо на 8 оми...
Море дечки!
На сараундите кинески пишујт 400W PMPO, а тиe сет само 2W!!?? Ха, ха,..
Па пиши 500 пмпо или музичка или шо зна како... еве поводот што реагиав Гига го имат добро објаснето...  :-X

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #31 on 30.04.2011, Saturday, 14:21:03 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 13:57:56) »
Конкретно за темава: GigaWat е у право,на почетокот требало да се каже дека тие 500W се музичка снага на 4 Ома. Според оние 75V у напaјање можда може на краткотрајни импулси да даде толкава снага.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Конкретно за темава: GigaWat е у право,на почетокот требало да се каже дека тие 500W се музичка снага на 4 Ома. Според оние 75V у напaјање можда може на краткотрајни импулси да даде толкава снага.

Да, ама никој во DIY не дефинира така засилувачи ;D. Ај ако не да ги дефинираме како што прават многу фирми, да ја дефинираме моќноста како PMPO ;D. Ако така гледам на работите, засилувач од 100W може да има peak од 300W, ама има поента да го дефинирам како 300W? Не, не го продавам, само ја споделувам шемата, тогаш зошто да не го дефинирам како што е дефиниран во оригиналниот напис ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Да, ама никој во DIY не дефинира така засилувачи ;D. Ај ако не да ги дефинираме како што прават многу фирми, да ја дефинираме моќноста како PMPO ;D. Ако така гледам на работите, засилувач од 100W може да има peak од 300W, ама има поента да го дефинирам како 300W? Не, не го продавам, само ја споделувам шемата, тогаш зошто да не го дефинирам како што е дефиниран во оригиналниот напис ;).

Се сложувам,прво мора да се каже синусната снага.Евентуално ако појачалото може наимпулси да даде повеќе онда може да се каже и таа снага, али тек после синусната.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #34 on 01.05.2011, Sunday, 09:41:50 (Edited 01.05.2011, Sunday, 09:46:46) »
Нормално дека е логично да се презентира синуснате бројка (барем овде на форумов), Делија со насловот на постот ќе исплаши некого  дека се работи за ѕверче од засилувач.Како што беше наедено и предходно музичката моќ се презентира за маркетиншки цели и еден куп потенцијални купувачи кои се палат на бројки . Овде меѓу нас повеќето знаат за што се работи само ако фрлат поглед на шемата. Така да Делијо не си прецизен во изразувањето и ако веќе ја тупиме за темава ,според тебе нормално е да се презентира музичката моќност која верувам на никого тука не му значи ништо како првичен податоки ,пошто на засилувачите се слуша музика  таа се слуша 99,9 проценти во делот на синусната моќност на засилувачот(барем кога засилувачот е квалитетен и не е наменет за разглас) освем за време на журка кога е можно да работи во делот на твоите 500 вати и тоа краткотрајно пред да поцрка и да се обрукаш пред девојчињата дека засилувачот бил 500 вати ;D.
Значи едноставно кажано си контрадикторен , во постот спомнуваш и алудираш на Квалитет (Квалитетен Мосвет засилувач )а наведуваш податок за маркетинг и неквалитет(музичка моќност на засилувачот).
Земи читни малку те молам  само немој Емитер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ај да замарам малку и јас. Прво форсирањето на *ватите* е чисто трик на маркетингот.Знам појачувачи,извикани и фалени,кои со *одредени*(тапа) кутии свират како радио.Значи филозофијата е не колку вати,ами колку троши појачувачот енергија.Така најреално се оценува и јачината,но и квалитетот на појачувачот.Впрочем,на сите поквалитетни(фабрички) појачувачи јасно стои колкава потрошувачка на енергија имаат. Друго,мошете да направите две појачала по иста шема,со исти делови,а да свират различито.И по јачина и по боја на звукот! Како?? Многу просто -  често повторувам дека ние како аматери(мислам на сите кои од дуканиве купуваме делови за самоградба) немаме достапност до КВАЛИТЕТНИ делови ,од кондензатори ,отпорници,се до упарени транзистори,интегрални кола од А-класа ,а не  како ке им се погоди денот на Турците...Да не се занесуваме дека можеме да направиме супер А;Б;АБ или некакво друго супер-појачало! Ние можеме нешто*пристојно * да направиме и да го поврземе со некои кутии од типот на ЈАМО, РИЗ,ТЕСЛА....и да ни свири добро.А за јачината,најдобро мерило се комшиите или мерите колку пати во минута (или секунда!) ке тропаат на цевките на парното (ако имате парно) или брзината со која ке вртат 192 и некој ке ви тропне на врата! ;D ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А за јачината,најдобро мерило се комшиите или мерите колку пати во минута (или секунда!) ке тропаат на цевките на парното (ако имате парно) или брзината со која ке вртат 192 и некој ке ви тропне на врата! ;D ;D ;D
Хаха батка ова ко мене што ми прават комшиите,мавај по парно ;D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Значи мерите ватажа на вашите засилувачи по реакцијата на комшиите во зграда.
Пошто седам во куќа со извесна доза на воздушна изолација помеѓу мене и моите комшии , нема доволна звучна спрега така да молам некој форумџија да ми дозволи кај него во стан да ги измерам ватажите на моите засилувачи ако може ;D ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Консултирај го Малечко  ;D ;D

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитен и моќен МOSFET засилувач од 500W !
« Reply #39 on 20.06.2011, Monday, 09:55:19 (Edited 23.06.2011, Thursday, 11:19:32) »
Другари!
Имам прашање: Дали почна некој да го изработува засилувачов?
Бидејќи сум подготвен да помогнам во изработката во секое време!!! ;) 8)
Ајде поздрав до сите,...

Ова е вистински Мосфет засилувач кој испорачува 500W музичка моќност (350Wrms/4omi), меѓу ретките на форумов - Верувајте!!! ;) :) :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!