Author Topic: Комплетен супер засилувач со 2SC5200/2SA1943  (Read 2339 times)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Комплетен супер засилувач со 2SC5200/2SA1943
« Opened on 23.04.2011, Saturday, 08:38:40 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 13:32:21) »
Пријатели!!
Еве еден одличен засилувач за почетници, а се разбира и за многу напредни електрончари ентузијасти.
Не е многу скап, а компонентите за негова изработка ги има во сите продавници за електроника!! ;) :) :)
Па повелете разгледајте го,...се разбира и изработетего! :) :) :)
Изработетего за да уживате во неговите благодети,....  ;) :) :)
ППК ви е во pdf испечатетеја со ласерски печатч на кунздруг хатриjа, a понатаму постапката со пегла ја знаете,... ;)
Поздрав до сите љубители на добар звук!!! :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Комплетен супер засилувач со 2SC5200/2SA1943
« Reply #1 on 26.04.2011, Tuesday, 14:24:33 (Edited 28.04.2011, Thursday, 14:06:35) »
Здраво!
Истото напојување со DC-заштита од 150W Low-cost засилувач, слободно и овдека вака кај овај засилувач можете да го употребите!! ;)

Ѕирнетего комплетното напојување PSU, во проектот од DARK 2x400W транзисторски засилувач.
За овај случај: Трафо со секундар од 2x33...35V/300VA!!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Засилувачот на излез колава моќност дава ке може ли некој да ми каже ??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Здраво!
Истото напојување со DC-заштита од 150W Low-cost засилувач, слободно и овдека вака кај овај засилувач можете да го употребите!! ;)

Ѕирнетего комплетното напојување PSU, во проектот од DARK 2x400W транзисторски засилувач.
За овај случај: Трафо со секундар од 2x33...35V/300VA!!

Се е кажано тука,мислам

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Колку RMS има на излез,  и колку отприлика кошта за изработка заедно со трафо. Фала многу

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па читајте ги внимателно постовите!!!!! За цена - не може точно да ти каже никој точно! Земи провери ги цените со список во рака.Зависи каде ке пазаруваш.Најефтин е Алфа Битола,ГАЦ.....

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
хахаха, јас искрено порано во логинг би купувал. Во гац никогаш не сум купувал, еднаш ми дадоа некои цени, ми се зашвајцоваја очиве, и толку. А алфа е веќе нешто друго :D

200W трафо би те чинело 2-3 иљади. Транзисториве се во парови едниот 70-80ден другиот 220-230 мислам дека се. Јави се прашај ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Логин е огин! 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Најскапо е во Логинг Електроник во Скопје еве купував ЛЕД диода 10 милиметри црвена во Гац и десет денари парче е.Високосјана Сина исто десет милиметарска е 20 денари парче.А во логинг десет милиметарска црвена е 20 денари а Сините се 50 денари.Има доста разлика во цените и за други производи.D ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
што имам приметено само PIC микроконтролерите во логин се поевтини, другото се е скапо, ама затоа има и од пиле млеко ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Абе секаде ќе се најде и поевтино и поскапо. Јас конкретно шо сум барал горе-долу исто ми било, само шо во логинг има се живо.
Јас редовен сум во алфа, секој ден скоро порачвам. Од скопскиве ко ќе нема во алфа кога морам купувам, многу ретко :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу офф топик се отиде,нека тече темата. 8)