Author Topic: 70W засилувач за сабвуфер со TDA1562  (Read 9032 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
тоа е тоа... да порачам од битола да ми излезат деве 50 денари и поштарината ми е околу 120-130 денари до гевгелија пак исто ми се фаќа  ама на поголема количина делови не се исплаќа  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на поголема количина делови се исплаќа, од битола ги праќаат по карго, за стандардната димензија на пакетот кој го праќаат се плаќа 70 денари поштарина, ги праќаат преку карго ;)
ама доста е офф топик
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Помош за засилувач TDA1562Q за (woofer)
« Reply #32 on 06.06.2012, Wednesday, 00:14:53 (Edited 06.06.2012, Wednesday, 00:16:43) »
како што казува насловот ми треба помош за TDA1562Q за (woofer), шемата ја правев што е ставена од batka... проблемот е во тоа што отпорниците на шемата (r2 r4 r3 r5 r6 r7 r8 r11 r14 r15 r12 r10 r9 r16) не оди струја до нив.. еве ја шемата.. еве и некоја слика од изработката.. ако може некој нека ми помогне зошто веке 5 дена се мачам и неможам да откријам што е и направив нова плочка од ново и пак исто..  :-\




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прво, прашај во онаа тема во која е post-ирана шемата. Дај линк да го преместам topic-от.

Сигурно е исправна монтажната шема? Како тоа „не иде струја до нив“, мереше струја дали тече низ нив? Па и онака низ нив не треба да тече некоја преголема струја, тоа се пред се отпорници низ кои поминува сигналот, а дел од нив се користат за повратна врска во предзасилувачот со суматорот. Си мерел со волтметар дали има напон на напојувачките пинови на операциските засилувачи и интегрираниот засилувач? Си мерел си синал трасер дали поминува сигналот од еден до друг операциски засилувач?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
еве ја темата од батка
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5088.msg76984#msg76984
мерен напон на се.. интегралецот е исправен а на отпорниците кој ги наведов не поминува никаква струја кога мерам на 2в на униметор 0.00 покажува

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еве ја темата од батка
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5088.msg76984#msg76984

Епа нареден пат ќе си post-ираш во ссодветните теми. Сега ќе ја спојам, но пази друг пат.

мерен напон на се.. интегралецот е исправен а на отпорниците кој ги наведов не поминува никаква струја кога мерам на 2в на униметор 0.00 покажува

А си мерел дали доаѓа напон до напојувачките пинови на двете кола со операциски засилувачи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
не незнам како.. може помош  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не незнам како.. може помош  :)

Симни datasheet од колата (не знам кои беа, види на шемата) и види кои им се напојувачки пинови.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
мислиш на TL085 и на ТL71?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мислиш на TL085 и на ТL71?

Мислам и на двата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
ги проверив и нив... работат се е исправно на шемата а незнам зошто не работи

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Значи јас соработувам со борис10. Шемата му е праена според ова на батка, ама ете неќи да проработи. Сите можности со ст-бу ги испоба, пак не сака да запеј појачалото. На пиновите за + и - на интегралното стига напон, исто и на операциските, и на излез вади напон. Чаре уште бараме  >:(
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа друже, изработи си сигнал трасер, следи го сигналот и барај кај може да биде проблемот ;).

Еве шема и плочка за сигнал трасер ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Епа друже, изработи си сигнал трасер, следи го сигналот и барај кај може да биде проблемот ;).

Еве шема и плочка за сигнал трасер ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0

Абе го имам ова ама во поинаква форма. Башка јас сум од Бт, борис10 е од Гевгелија, така да преку интернет му поможвам јас. Освен тој да напрај вакво, па да го следи сигналот  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Освен тој да напрај вакво, па да го следи сигналот  ;)

Па да де, ќе си направи и нека си го следи сигналот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."