Author Topic: 70W засилувач за сабвуфер со TDA1562  (Read 9031 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
што пари би коштел овој засилувач?? сакам да го направам гледам дека има многу задоволни од овој засилувач
ако си заинтересиран можам да ти го продадам комплетно со ладник со све за 1000ден само да си закачиш струја и звучник и да си пеј :)
d.t

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: 70 вати појачувач за сабвуфер со ТДА 1562
« Reply #16 on 13.03.2012, Tuesday, 01:45:18 (Edited 13.03.2012, Tuesday, 22:13:48) »
ShAdOw јас порачувам делови од Алфа Електроник Битола па утре ке прашам што пари е се комплет  :)

Споено мислење: 13.03.2012, Tuesday, 22:13:48
Прашав интегралецот е 500 денари  :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
За два звучници треба да ги дуплирам деловите, така?? И дали има некој расположен да ги прати деловите од Битола по автобус ???

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
За два звучници треба да ги дуплирам деловите, така?? И дали има некој расположен да ги прати деловите од Битола по автобус ???

По карго порачај ги.. или ако ги порачаш од алфа мислам дека ти по пошта ти ги пуштат. прашај некој од др градој како одат тие работи, мислам оти не е скапо  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
по пошта ги праќаат, мене за пакет (прилично голем) ми побараа негде помалку од 100 денари за да го пратам до скопје, пакетот беше помалку од пола кило
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline toni_kaan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
ова ке може ли да се користи за во кола/  8)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не, нема да може зашто треба +/- 12V за напојување...освен ако не користиш инвертори...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
работи само на 12в ова е кола створеноо.Го имам изработено неколку пати
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
работи само на 12в ова е кола створеноо.Го имам изработено неколку пати

Комплетен нацрт со ТДА 1562 во мостен спој со филтер за сабвуфер.Направен е со Симсоник 150 ватна 12-ка во кутија и солидно работи.Напојувањето е +/- 12 В 8 А со 4 Х 4700мФ и грец 10А

тоа може работи на 12V single rail напојување, ама 70W на 12V неверувам дека ке ги добиеш...


Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во мојот прв пост сум пишал +/- 12V8A,ама треба да биде на обично напојување. Влезниот дел со ИК се напојува со едносмерен напон преку разделник од отпорници,така што не треба и за него симетричен напон.Значи реално би добиле некои 45-50W,што е супер за во возило без инвертори.Доволно е за во гепек,ама внимавајте на оние 8А кои треба да ги *повлече*.Треба добар пресек лицнаста жица,бар 3-3,5 мм пресек и тоа најдобро со силиконска изолација.Тоа може да ве чини и поскапо од цела електроника ;D

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Моментално ја правам шемата до вечер ке ви кажам како ке биде.. :) :) инаку да ви се пофалам во гевгелија TL071 и TL084 двете коштаат 200 денари нај ефтин град во македонија  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Добро е што има тамо продавници за елекроника да не мора да порачуваш од Штип, пиши ако имаат мејл, скајп или сајт.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
хаха ма каков скајп каков имел немаат ништо жити 1 продавница што ја имаме и во неа нема ништо.. прашај тоа прашај воа.. се ми викаат ке порачаме бев диоди да барам немаа чекав да порачат како што ми стои порачуваат од алфа битола  :) :) :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па речи му бе на некој нека ти нарача или нарачај си сам поголеми количини од некоја поефтина продавница, јас да сум на твое место ќе ги земам интегралците и од глава ќе му ги мавнам, над 20 денари по парче не му давам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да, баш ме зачуди и мене, знам дека во БТ во Скопје се по 10 денари парче. Тие се само обични операциски засилувачи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.