Author Topic: 70W засилувач за сабвуфер со TDA1562  (Read 9030 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
70W засилувач за сабвуфер со TDA1562
« Opened on 22.04.2011, Friday, 23:41:55 (Edited 04.01.2014, Saturday, 05:21:38) »
Комплетен нацрт со ТДА 1562 во мостен спој со филтер за сабвуфер.Направен е со Симсоник 150 ватна 12-ка во кутија и солидно работи.Напојувањето е 12 В 8 А со 4 Х 4700мФ и грец 10А

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 70 вати појачувач за сабвуфер со ТДА 1562
« Reply #1 on 23.04.2011, Saturday, 00:14:04 (Edited 23.04.2011, Saturday, 05:30:00) »
Комплетен нацрт со ТДА 1562 во мостен спој со филтер за сабвуфер.Направен е со Симсоник 150 ватна 12-ка во кутија и солидно работи.Напојувањето е +/- 12 В 8 А со 4 Х 4700мФ и грец 10А

Уба си ет шемицаа, но ја су поќе со шемицине за засилувачи со транџи за Сабвуфер.
Појачалце за Сабвуфер со излезни транџи: MJ15003/MJ15004! ;) 8) 8)

Дај кадро од звучникот!? ::)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 Не давам,оти немам и не кадросувам.Ама.за тебе,ке го прашам човекот и ке гледам да ставам!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Овој засилувач за сабвуфер го знам многу одамна и го имам изработено неколку пати и стварно сум презадоволен од него :). Кој сака да си изработи добар засилувач за сабвуфер за во кола му го препорачувам овој. Има доста моќен и добар звук. Може да се искористи и за домашен сабвуфер како што е во овој случај и како напојувачки степен може да искористите компјутерско напојување ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве едно кадро

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само уште ова : додека се решаваше како да изгледа кутијата со 12-ката добив еден нацрт ,за кој исто мислам дека со Симсоникот ке работи добро.За разлика од сегашната(компресиона) ,овде се работи за бас рефлекс со правоаголен отвор и канал во вид на внатрешна преграда. Во следна прилика верувам дека мојов мајстор Крсто ке се занимава со овој нацрт.Сите мерки се во инчи!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 70 вати појачувач за сабвуфер со ТДА 1562
« Reply #6 on 23.04.2011, Saturday, 18:36:06 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 13:37:08) »
Само уште ова : додека се решаваше како да изгледа кутијата со 12-ката добив еден нацрт ,за кој исто мислам дека со Симсоникот ке работи добро.За разлика од сегашната(компресиона) ,овде се работи за бас рефлекс со правоаголен отвор и канал во вид на внатрешна преграда. Во следна прилика верувам дека мојов мајстор Крсто ке се занимава со овој нацрт.Сите мерки се во инчи!

Batka, убај идеи имаш, само што твојот симсоник немат Fs= 38Hz но сепак "акниго" во ова кутија, како така,... сакал неќел ќе верглат!!? ;)
oва кутија не ет басс рефлекс туку ТL !!  ;) :D
Иначе, во компресиона кутја (како та горната) требат да е од 60литри одлично ќе верглат! Се разбират ако ја наполниш со вештачка волна (или подобро природна) Лио!
P.S.
Дај податоци овдека вака за твојот мајстор Крсто!
Телефон или и-меел!?
Такви луѓе ми се потребни,....

Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
делија дали некогаш си имал симсоник звучник, да слушниш нешто ефтино а добро??? ;D ;D ;D и како вуфер сум го користел и дома и се најдобро ќе кажам за симсоникот  :) :) :) :) а дали имал на батка зучникот 38hz или немал не е битно
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 70 вати појачувач за сабвуфер со ТДА 1562
« Reply #8 on 24.04.2011, Sunday, 12:53:01 (Edited 24.04.2011, Sunday, 14:52:23) »
Е,мој Делија, очигледно менаш многу појма што е бас рефлекс ,а што е ТЛ кутија! ;D Очигледно во Емитер немало досега вакво нешто. А со Марфи си скаран одамна веројатно..За вуферот не се прашам јас ,туку домакинот кој си го направил и задоволен си е!! И друго - мајстор Крсто прави намештај и само кога е добра воља,седнува со мене и правиме кутии! Од чисто задоволство,а за тебе важи исто- дојди и  намоли го.Во Велес сите го знаат како Крсто Коњот ( работи навистина како коњ кога има работа,ако треба и по цели ноќи! ;D ;D ;D)

Споено мислење: [time]24 Април 2011, 12:20:46[/time]
Е ова е ТЛ кутија!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Комплетен нацрт со ТДА 1562 во мостен спој со филтер за сабвуфер.Направен е со Симсоник 150 ватна 12-ка во кутија и солидно работи.Напојувањето е +/- 12 В 8 А со 4 Х 4700мФ и грец 10А

Уба си ет шемицаа, но ја су поќе со шемицине за засилувачи со транџи за Сабвуфер.
Појачалце за Сабвуфер со излезни транџи: MJ15003/MJ15004! ;) 8) 8)

Дај кадро од звучникот!? ::)



тоа за во кола или... ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 70 вати појачувач за сабвуфер со ТДА 1562
« Reply #10 on 09.03.2012, Friday, 11:49:21 (Edited 09.03.2012, Friday, 12:15:12) »
Дали шемата од првиот пост ја има некој изработено, јас го имам пред мене склопот, ама не му се работи некако



Проблемот е најде и отклонет, кога го правите внимавајте дали напојувањата на TL074 и TL071 се убаво поврзани, кај мене имаа проблем па требаше со жица да ги поврзувам !!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
што пари би коштел овој засилувач?? сакам да го направам гледам дека има многу задоволни од овој засилувач

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
што пари би коштел овој засилувач?? сакам да го направам гледам дека има многу задоволни од овој засилувач

Порано кога го изработував комплет сите делови коштаа некаде околу 700 денари за еден моно блок, сега со оглед дека цената на TDA1562Q е доста покачена, целиот склоп би фатил некаде околу 1000 денари ;).

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Благодарам  ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Нема проблем borisq10, но сепак цената зависи од која продавница ќе ги купиш деловите, што значи дека може да ти испадне и поевтино :).