Author Topic: Зошто не можам да го контролирам правилно Гласот(Volume-то)???  (Read 998 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Значи за да добијам квалитетен одговор, ќе поставам квалитетно прашање  :D: Проблемот е во тоа што на компјутерот имам поврзано систем со 2 звучници од по 8 оми. Принуден сум да го менвам гласот преку компјутерот, затоа што кога го менувам преку системот почнуваат да грчат звучниците дури не се погоди салам гласот. >:( Гласот се подесува со лизгачки потенциометар. Дали е тоа причината??
И уште едно прашање: Зошто кога ќе го вклучам системот звучниците шумат(отприлика 1 секунда)????
Овај систем е постар, можеби 10тина години,а е и кинески така да му дошол денот за проблеми да прави. Ако треба ќе поставам и слики да видите да не случајно и некој дома да не го има истиот.
p.s. Ако сметате дека насловот не е во контекст со прашањето корегирајте ме  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најверојатно потенциометрите ( шиберите) се полни со нечистотија.Земи обичен спреј кој содржи алкохол (овие спрејови од пазар!0 и ишприцај ги неколку пати.При тоа исклучи го појачувачот од струја.Ако не бива и така побарај нови лизгачи! ;D

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
А тоа што кога ќе го вклучам ?? Зошто шуми? Ништо му немам згрешено да ме за**ава  >:(
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно од тука тргни и барај го кварот- откачи ги потенциометрите од влезовите на појачувачот.Влезовите кратко спои ги на маса и слушак дали има шум! Ако нема -мењавај  потенциометри!

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
на системот клај го звукот на MAX и ке си подесваш преу комп....(можи вака нема да грчат)  ;D
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
на системот клај го звукот на MAX и ке си подесваш преу комп....(можи вака нема да грчат)  ;D

Едно од наједноставните решенија што во моменти кога ме мрзи да барам каде е проблемот со уредот, го применувам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
на системот клај го звукот на MAX и ке си подесваш преу комп....(можи вака нема да грчат)  ;D

Едно од наједноставните решенија што во моменти кога ме мрзи да барам каде е проблемот со уредот, го применувам ;D.

Па сега и така прам...не можам да го отворам системот за да ги сменам потенциометрите. Треба долг и слаб штрафцигер шо нигде неможам да најдам. Си зедов спреј за тело(некој мирис кинески, битно алкохол има во него) и си шприцам на лизгачкио потенциометар и малку по малку попушта!!  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па сега и така прам...не можам да го отворам системот за да ги сменам потенциометрите. Треба долг и слаб штрафцигер шо нигде неможам да најдам. Си зедов спреј за тело(некој мирис кинески, битно алкохол има во него) и си шприцам на лизгачкио потенциометар и малку по малку попушта!!  ;D

Ако веќе си решил ова да го правиш без да го отвориш засилувачот (да го „лекуваш“ потенциометарот со контакт спреј), задолжително изклучи го засилувачот од мрежниот приклучок кога ќе го прскаш потенциометарот и почекај, барем 20 минути пред да го приклучиш пак назад.

Јас имам направено долг шрафцигер од челична шипка за мерење на ниво на масло во автомобил ;). Релативно лесно се прави доколлку имаш на располагање бормашина и вртлива „шлајферица“ (не знам како се викаат, оние вртливине гумени кружни плочи со шмиргли што се монтираат на бромашините за да можете да шмирглате ;D), едноставно си го обликуваш врвот да ти биде во форма на плоснат шрафцигер кој доколку е добро обликуван, ќе фаќа и на ѕвездасти шрафчиња ;) (во Битола мислам дека „крст“ ги викаат овие шрафиња, а шрафгцигерите „крстачи“, и во Скопје имам чуено да ги викаат овие шрафцигери крстачи, ама не и шрафињата да ги викаат така ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Па сега и така прам...не можам да го отворам системот за да ги сменам потенциометрите. Треба долг и слаб штрафцигер шо нигде неможам да најдам. Си зедов спреј за тело(некој мирис кинески, битно алкохол има во него) и си шприцам на лизгачкио потенциометар и малку по малку попушта!!  ;D

Ако веќе си решил ова да го правиш без да го отвориш засилувачот (да го „лекуваш“ потенциометарот со контакт спреј), задолжително изклучи го засилувачот од мрежниот приклучок кога ќе го прскаш потенциометарот и почекај, барем 20 минути пред да го приклучиш пак назад.

Јас имам направено долг шрафцигер од челична шипка за мерење на ниво на масло во автомобил ;). Релативно лесно се прави доколлку имаш на располагање бормашина и вртлива „шлајферица“ (не знам како се викаат, оние вртливине гумени кружни плочи со шмиргли што се монтираат на бромашините за да можете да шмирглате ;D), едноставно си го обликуваш врвот да ти биде во форма на плоснат шрафцигер кој доколку е добро обликуван, ќе фаќа и на ѕвездасти шрафчиња ;) (во Битола мислам дека „крст“ ги викаат овие шрафиња, а шрафгцигерите „крстачи“, и во Скопје имам чуено да ги викаат овие шрафцигери крстачи, ама не и шрафињата да ги викаат така ;D).

Да да во Битола крстачи ги викаме. Од ко ќе прснам со спрејот и го шетам потенциометаро лево-десно и така 2-3 пати прскам и го оставам малку и пак си го приклучвам.  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од ко ќе прснам со спрејот и го шетам потенциометаро лево-десно и така 2-3 пати прскам и го оставам малку и пак си го приклучвам.  :D

Поентата ми беше да почекаш да испари контак спрејот, да не случајно се случи да капне на некои од колата внатре, поради тоа пишав да почекаш едно 20-тина минути пред да го приклучиш пак назад на мрежен напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
најверојатно графитниот слој е при крај кај лизгачите, односно е изеан од користење, со спреј ќе го решиш проблемот привремено,мој совет е да ги мениш со нови и поквалитетни. За шумот, според мене изгледа додека се стабилизира системот, може да има релеа заштити делаја и тн,.... ако не ти е проблем една секунда, ич не се масирај...

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
најверојатно графитниот слој е при крај кај лизгачите, односно е изеан од користење, со спреј ќе го решиш проблемот привремено,мој совет е да ги мениш со нови и поквалитетни. За шумот, според мене изгледа додека се стабилизира системот, може да има релеа заштити делаја и тн,.... ако не ти е проблем една секунда, ич не се масирај...

Воопшто не ми е проблем пошто не е ни 1 сек. Се работи за дел од секундата. Само кога ќе го укл и толку. А за вадење и менвање сум во план, само проблем ми е како да го отворам. Немам алат за отворање пошто треба да е слаб и долг штрафцигерот, а цела Битола ја свртив и никако да најдам >:(
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А за вадење и менвање сум во план, само проблем ми е како да го отворам. Немам алат за отворање пошто треба да е слаб и долг штрафцигерот, а цела Битола ја свртив и никако да најдам >:(

Оди во Euro Tools во Битола, на горниот спрат, има неколку подолги верзии од штрафцигери ;). Прво провери колку е долга дупката (со неое стапче или сајла, само обележи на сајлата до каде е долга дупката одкако ќе ја пикеш сајлата во неа, и потоа измери ја должината), па потоа со измерената должина на дупката, прошетај низ горниот спрат и види дали ќе најдеш некој штрафцигер кој може да биде адекватен за таа намена ;). Штрафцигерите не се воопшто скапи, цената им е околу 40 или 50 денари (на долгите) и производство се на Euro Tools ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
А за вадење и менвање сум во план, само проблем ми е како да го отворам. Немам алат за отворање пошто треба да е слаб и долг штрафцигерот, а цела Битола ја свртив и никако да најдам >:(

Оди во Euro Tools во Битола, на горниот спрат, има неколку подолги верзии од штрафцигери ;). Прво провери колку е долга дупката (со неое стапче или сајла, само обележи на сајлата до каде е долга дупката одкако ќе ја пикеш сајлата во неа, и потоа измери ја должината), па потоа со измерената должина на дупката, прошетај низ горниот спрат и види дали ќе најдеш некој штрафцигер кој може да биде адекватен за таа намена ;). Жтрафцигерите не се воопшто скапи, цената им е околу 40 или 50 денари (на долгите) и производство се на Euro Tools ;).

Или та варијанта или со се систем во Euro Tools. Јас барав во продавниците кај Дебојот, ама таму 100 ден беше штафц. и морав да купам ама џабе  :(
А кај се наоѓа точно еуро тулс?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А кај се наоѓа точно еуро тулс?

Мене ме однесоа до продавницата, не знам точно каде е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."