Author Topic: Звучници за мобилен  (Read 10085 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #15 on 21.10.2010, Thursday, 12:27:45 »
60 +/- некој денар се во гац...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline vlav-muse

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #16 on 28.10.2010, Thursday, 14:29:18 (Edited 28.10.2010, Thursday, 15:26:59) »
Да, оваа шема е таа меѓутоа да не заборавите ако го правите ова да купите TDA7052 без А на крајот! Исто така доколку нешто зеза и не звучи како што треба на влезот на овој засилувач поврзете (сериски) 10uF/16V електролитски кондензатор преку него да оди влезниот сигнал.

И во иднина пишувај на кирилица.

a kondenzatorite se blok ili elektrolitski ? ......... ako se elektrolitski kaj ima + i -?

Пишувај кирилица - прочитај ги правилата!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #17 on 28.10.2010, Thursday, 14:33:13 »
Е јас имам еден како „мини“ проблем со засилувачов,што е од 1W.Го направив се е добро,но кога ќе го пуштам до крај се слуша грчење и зуење,што може да му биде,а звучникот е од 5W 4оми?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #18 on 28.10.2010, Thursday, 16:25:19 »
Е јас имам еден како „мини“ проблем со засилувачов,што е од 1W.Го направив се е добро,но кога ќе го пуштам до крај се слуша грчење и зуење,што може да му биде,а звучникот е од 5W 4оми?

Да не стави случајно потенциометар за volume?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #19 on 28.10.2010, Thursday, 16:28:35 »
Е јас имам еден како „мини“ проблем со засилувачов,што е од 1W.Го направив се е добро,но кога ќе го пуштам до крај се слуша грчење и зуење,што може да му биде,а звучникот е од 5W 4оми?

Да не стави случајно потенциометар за volume?
Да,до тоа можеби е проблемот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #20 on 28.10.2010, Thursday, 16:30:18 »
Да,до тоа можеби е проблемот?

Пробај извади го потенциометарот за volume и врши контрола врз јачината на звукот преку мовилиниот телефон и види дали ќе се случи истото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #21 on 28.10.2010, Thursday, 17:03:48 »
Може да биде проблем и во напојувањето -до крај повлекува многу струја,а ваму исправувачот нема резерва и крај! :D ;)Ако не е до потенциометрот,стави појако ( со повеке А) напојување.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #22 on 28.10.2010, Thursday, 17:11:42 »
Да,до тоа можеби е проблемот?

Пробај извади го потенциометарот за volume и врши контрола врз јачината на звукот преку мовилиниот телефон и види дали ќе се случи истото ;).
Пробав ги залемив жичките директива на влезот од TDA-то значи без потенциометар,но ништо пак е исто дури и пробав,ставив кондензатор сериски со влезот од 10uF нема разлика до што може да му биде?А како филтерски кондезнатор имам ставено од 10.000uF 16V 8) .Кога е до пола пуштено звукот е супер чист е,а кога ќе го пуштам повеќе од тоа почнува да грчи и зуе. :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #23 on 28.10.2010, Thursday, 17:18:07 »
да не е грчењето од звучничето дане  е старо или изворот на напојување е слаб нема моќност експериментирај нема друго шо ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #24 on 28.10.2010, Thursday, 17:30:52 »
да не е грчењето од звучничето дане  е старо или изворот на напојување е слаб нема моќност експериментирај нема друго шо ;)
Звучникот е нов,а да до напојувањето било :D (how stupid ;D) го шибнав на 12V 500мА и ГРМИИИИ!!!!! 8) 8) 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #25 on 28.10.2010, Thursday, 17:34:51 »
можам да замислам како грми појачало од 1W :o
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #26 on 28.10.2010, Thursday, 17:43:08 »
можам да замислам како грми појачало од 1W :o
Хах тоа да,ама направи го и види доста добро е! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #27 on 30.10.2010, Saturday, 09:35:16 »
да не е грчењето од звучничето дане  е старо или изворот на напојување е слаб нема моќност експериментирај нема друго шо ;)
Звучникот е нов,а да до напојувањето било :D (how stupid ;D) го шибнав на 12V 500мА и ГРМИИИИ!!!!! 8) 8) 8)
каде се продаваат такви звучничина од по 5 вати???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #28 on 30.10.2010, Saturday, 18:06:13 »
да не е грчењето од звучничето дане  е старо или изворот на напојување е слаб нема моќност експериментирај нема друго шо ;)
Звучникот е нов,а да до напојувањето било :D (how stupid ;D) го шибнав на 12V 500мА и ГРМИИИИ!!!!! 8) 8) 8)
каде се продаваат такви звучничина од по 5 вати???
Ако ти е за засилувачов можеш и со некој од 2-3W,а иначе имаш во логинг електроникс звучници какви сакаш ама со изгор цени. :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
Одг: Звучници за мобилен
« Reply #29 on 30.10.2010, Saturday, 19:05:53 »
ахахаххаах не ми требаат иизгоор скапи :-* не ми треба мислам и појацалото имам нокиа 6300 грми !! звучникот