Author Topic: 5 вати А-класа засилувач  (Read 1078 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
5 вати А-класа засилувач
« Opened on 26.03.2011, Saturday, 01:47:38 »
На повеке наврати се осврнував на А-класата на засилувачи и дури покушавме да ја дефинираме како производ.Еве една шема која ја направи еден мој пријател во Велес,а мојата улога беше повеке *утешителна*,односно меревме заедно некои параметри и споредувавме со некои референци.Заклучокот е: ова е А класа,дотолку подобро што секој степен има свое напојување,стабилизација,напоните се референтни,максимални,јачината на струјата дозволува да се рече дека се задоволени критериумите на А -класата.Исто така транзисторите греат доста добро,силата навистина е 5 вати ,а квалитетот(изобличување,однос сигнал/шум,динамика... е малку над АВ класата).Но,се поставува дилема - овој појачувач чини 4 пати повеке од соодветниот во АВ класа.Дали ви се исплати? Со овие делови и нешто плус би добиле и 50 вати во АВ класа! ;D

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #1 on 26.03.2011, Saturday, 07:16:48 (Edited 03.04.2011, Sunday, 08:14:08) »
Здраво Батка!
Аман бре ова колцево NE5532 ептем го шибате на максимален напон!?
Дајте олабавете го со два отпорника од 470оми и две Зенер диоди од 15V/1,3W во позитивната и негативната гранка од напојувањето на IC- колото!!? >:(
Иначе ако сакате да склопите добро појачалце во А-класа ви препораЧува да го изработите она од Емитер!!?
Ајде сега поззз ((((!! ;)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #2 on 28.03.2011, Monday, 17:02:30 »
Абе Делија,доста со тој Емитер! :D ;D Ај шибни го како пишува и немај гајле! Ако ти прегоре ,бар тоа е евтино!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #3 on 28.03.2011, Monday, 19:43:54 »
 Шемава не ја бендисувам од причина што сигналот поминува низ електролитски кондензатори 100 мф кои како што знаете поприлично го деградираат квалитетот на звукот  кој мене ми е најважен, а вака гледано е доста едноставна.
Делија , кој број на емитер е тој  за А класа.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #4 on 29.03.2011, Tuesday, 11:00:09 »
Шемава не ја бендисувам од причина што сигналот поминува низ електролитски кондензатори 100 мф кои како што знаете поприлично го деградираат квалитетот на звукот  кој мене ми е најважен, а вака гледано е доста едноставна.
Делија , кој број на емитер е тој  за А класа.

Се извинуа ако ти кажа ќе се лутит, демек, топ експертов БАТКА >:(
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #5 on 29.03.2011, Tuesday, 13:14:31 »
Батка не се лути за ништо,немам за што.А, дека сум топ експерт велат другите,а не јас! Не знам каков експер си ти,ама има време и ти да станеш,само напред.И на крај едно блиц прашање- освен ЕМИТЕР ,си прочитал ли нешто друго??

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #6 on 29.03.2011, Tuesday, 13:34:10 »
Нема љутиш , секој има право на мислење на отворен и јавен форум . Веројатно тоа е и позитивната страна на форумов што заеднички можеме да се подобриме да научиме на своите  и туѓите грешки и да споделиме искуства , кој се лути нека му к...е.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #7 on 29.03.2011, Tuesday, 13:43:23 »
ај ај луѓе без многу офф топик, тоа топ експерт се добива со број на мислење, без разлика дали членот има знаење или не
и како што кажа членот над мене ова е општ форум каде што сите учат од секого, не ги криеме информациите, секој учи од секого и секој помага секому
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #8 on 30.03.2011, Wednesday, 01:35:30 »
појачалово е ок, ама во аб класа би давало 50-60 вати... Мислам дека нее  ефтино, трафото и елекролитите само колку коштаат, башка ладилници..

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #9 on 30.03.2011, Wednesday, 12:19:08 (Edited 23.04.2011, Saturday, 05:49:25) »
E,.. sega koga me ubedivte deka nema ljutis, misla zasiluvacot od A-klasa bese vo ЕМИТЕР br. 9/2010g.
Za latnicaa vi kazuva zosto pisuva, postar et personalecot posto su na teren, koga ke pisuva na mojot ke bidet na kiriklica, zato sega se izvinuva,.. :-\
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #10 on 02.04.2011, Saturday, 21:16:04 »
За кој засилувач во Емитер бил? За овој мислиш?? Ако бил,не сум го забележал.Иначе ова шема е од 2007 година,па можно е некој соработник на Емитер да го превзел како свој проект во 2010 година!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 5 вати А-класа засилувач
« Reply #11 on 03.04.2011, Sunday, 11:29:09 »
Добро бе, ме чита мене некој ?!
престанете со офф топик муабети
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!