Author Topic: кај можи да се најди ладњаче за транзистор како на сликата ???  (Read 2393 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе ,не давајте пари за тоа: одголи полна бакарна жица 1,2-1,5 мм,измери колку е телото на транзисторот(за БЦ107 е 4 мм!) на тело на обична бургија намотај 6-7 намотки од бакарната жица,како калем,едно до друго, Потоа полека стави ја на телото на транзисторот и готово!!! :D

Дури може и да се залеми ;D. Под услов да не дига транзисторот поголема температура од 120, 130 степени ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Let's make things better.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
а може и од танка лента алуминиум да се направи нешто слично на оргиналот не мора да има толку страни и со помалку ќе ти брка работа ако треба нека биде некој милиметар по широко ако дозволува просторот а пак ако имаш да му ставиш и термо паста тогаш немаш гајле .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
може и станиол во неколку слоеви навран на реанзисторо, може и обична жица од лицнастата кој како ќе се снајде да ја намотоа... не греат којзнае колкуа.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од старите лименки од пиво се прават ладилници, исечете ги во ленти завиткајте гина бургија и ставајте на транзисторчињата, ова важи за помали транзистори кој не се загреваат многу, за некој поголеми ќе ви треба нешто подобро
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Ладилник за такви транзистори има во старите нишки телевизори јас барем имам од таков телевизор извадено, беа црни и не беа алуминиумски туку некој друг метал

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ладилник за такви транзистори има во старите нишки телевизори јас барем имам од таков телевизор извадено, беа црни и не беа алуминиумски туку некој друг метал

Можно е бакарни да биле ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."