Author Topic: Известување за натпреварот Наука на Млади  (Read 6964 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
и најтрагично е тоа што ова не е само во електрониката, туку  во сите области...им прават  професорите и после лажат децата сами сле лепеле сме пустеле сме праеле а неме врска, јас и сколс смесведоци за тоа денес како влагаа менторите и менторкитеза да ги дигнат соите деца на високо ниво т.е. да земат 1 место ;)

Политика престиж, тоа е тоа, најверојатно и менторите имаат некаков си ќар од тоа, не знам каков, не сигурно нема да се тепаат да стигнат нивните деца прво место ако нема ќар. Инаку и ова не е нова работа, и јас кога одев на натпревари се случуваа слични работи, неправди, оземање на бодови за решена задача на погрешен начин (??? баш ме интересира кој е тој погрешен начин на решавање ако решението е точно ???), но убаво рекле старите „сила бога не моли“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
имаат ќар, кога у школо ке каже еее моето дете победи на натпревар и зема 1 месо кеси ги дигне акциите професорот  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
и најтрагично е тоа што ова не е само во електрониката, туку  во сите области...им прават  професорите и после лажат децата сами сле лепеле сме пустеле сме праеле а неме врска, јас и сколс смесведоци за тоа денес како влагаа менторите и менторкитеза да ги дигнат соите деца на високо ниво т.е. да земат 1 место ;)
да,точно така.Еден поранешен натпреварувач ни призна!!(не сакам да кажам тука) :o :o само тоа ти е.И наместо да лемат,да прават плочки со некои од методиве тие се научиле на купечки(како од Емитер што ги продаваат) или пак на перформирана(избушена) и само на нејзе ќе залемат.Но како залемиле тоа ужас!Или елаборат мрзат да напишат,јас до основно на еден стар компјутер пентиум 3 и на еден "жолт" монитор сум мачел очи само да напишам еден елаборат,овие ги мрзи кога технологијата е нај-Хај!! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
имаат ќар, кога у школо ке каже еее моето дете победи на натпревар и зема 1 месо кеси ги дигне акциите професорот  ;)

Добро, мислев уште нешто освен тоа, но и само тоа да е, доволно е за да се „тепаат“ нивните protege-иња да земат прво место ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во право сте дека веке нема доволен квалитет во натпреварите.Денес се покажа на дело,а овие мои двајца електроничари беа разочарани.Немаа буквално со кого да се такмичат.Замисли:во 8-мо одделение не се учи редовно ОТП (изборен е!) и од секое училиште само по 10-15 деца учат .Пет градски училишта по 10-15 деца - тоа се едвај 50-60 ученика!!! Кој квалитет од две паралелки!!???? Идат деца без алат,со лемила од 45-та кои врвот и со турпија не се чисти... Домашните трудови се пренесуваат * од колено на колено*,а на еден труд уште стои налепница со име на минатогодишен натпреварувач!? Не се потрудил наставникот ни да ја извади.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не од 45-та година,туку леткуми со ептен мек кабел со што да го допреш со лемилицата недај боже може да удри струја некого.Или пак имаше тој со сензорот(МартинСК што кажа) уредот му работеше на 220волти наизменичен напон,ни подлога ни да го заштити со некој спреј(лак) ќе го пуштеше,незнам тој како го пуштил дома кога го тестирал! :( :D  Една натпреварувачка(единствена) направила од ОТП китот за 8 одделение  сензор за влага,ужасно(не дека е женско) но треба да се пази,да има квалитет тоа што ќе го направиш,а не доле жичките да ѕиркаат. :) Тоа сите не го запазиле,на сите жичките им ѕиркаа и заради тоа на неколкумина не им работеа уредите што треба да се прават на лице место(на натпреварот) :'(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,ретко да видам добро лемење! И на државните натпревари има смешни ситуации: врвот не чини,просто не прима калај,а дечково зема паста за го чисти и работи со калај во шипка!! Да не веруваш!!А од Скопје беше.И ми носи домашен труд -допирна склопка со 4011 направена на профи плочка со зелен стоп лак и ме уверува дека тој ја правел.Кога почнав да го распрашувам неговиот ментор ми замери,сум го гњавел ,а не знаеше дека 0,7 мм бургија постои,а пола плочка со неа е бушена!
И правеа притисок прв да бил!! Е, оставив двајца натпреварувачи пред публика и почнав,да видат сите кој повеке знае .За 15 мин. оној со 4011 пукна,не знаеше да каже која функција го има колото 4011 !
Со неговиот ментор до ден денес не се трпиме,бидејки,како се изрази - многу пропуштил таа година..!?
Веројатно мисли на некој поклон што требало да го добие за прво место!! Затоа,се помалку сакам да бидам во Комисија за оценување,само нервози носи. ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
батка повеќе такви како тебе да ги имаше супер ке беше, ама сега секој сака неговиот ученик да е прво место...али тоа така ти е во нашево државиче...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сакам да ги научам сите трудот свој,ама и на другите да го ценат! Сум бил на многу места ( и во странство) каде не те прашаат чиј си,од каде си..за диплома не станува збор! Прво те праша дали знаеш тоа да го работиш,па ти дава шанса и те гледа како работиш!! И таму нема : абе јас дипломирав на пример ФОН ,на незнам Штулов...! Ако не знаеш ти,ке знае друг!! Работиш а не знаеш колку плата ке добиеш! Работите двајца -тројца,а сите различито примаат и никој не се буни!!Тоа допрва треба да го научиме!! Еден некна ми вели : зошто ова работа со озвучење ја работиш? Од кеиф!! Ама тоа не го разбира секој.Ете,тоа ми е хоби -  некој купува коли,а јас Динакорд повермејд 1600  ! Сум можел мерцедес да возам...да,ама ти не можеш да слушаш Динакорд! Дечки,електрониката терајте си ја поштено и без *финти*,одете редоследно и посебно - надоградувајте се,пратете новости,барајте,копајте по форуми,Интернет.Да беше Интернетов пред едно 20-тина години... :D :D :D :D