Author Topic: Аудио засилувач 50 вати на 4 ома  (Read 11474 times)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Аудио засилувач 50 вати на 4 ома
« Opened on 10.01.2010, Sunday, 02:58:40 (Edited 20.01.2010, Wednesday, 17:42:35) »
Еве една шема за аудио засилувач за домашна употреба...нема кој знае колква излезна снага (50вати на 4 ома)но за домашна употреба е повеке од доволно....проверено  :) . Оргиналната шема е изведена со тда2030 и транзистори но јас направив мала измена и ставив тда2030А и помокни транзистори!!!!!Оваа разлика е доста битна доколку сакате да извдите некој ват повеке :) .Единствената разлика на овој интегралец е тоа што трпи поголем напон(до +-25волти) и нормално има поголема излезна снага

еве како изгледа изработено во стерео верзија  

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас имам правено засилувач со TDA2030A и при мерење добиено е следно
18W на 8оми при напон од +-23V
12W на 8оми при напон од +-12V
А со додавање на транзистори немам испробано, но би можело да се постигни толкава снага ако се постават помоќни транзистори
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Овој засилувач го имам направено уште во 1995 кога беше објавен во првиот број на ЕМИТЕР, а го имаше и како комплетен проект објавено во некој број од списанието SAM негде во`80-тите, и тоа две верзии со симетрично и обично напојување. Иначе ова ми беше на времето првиот поозбилен засилувач, го правев буквално од нула, првото мрежно трафо во животот што го мотав беше за овој засилувач, кутијата ја правев исто така од нула од алуминиумски плочи (сообраќаен знак  8) ::)) и поп-нитни итн...и што е најинтересно и до ден денес уште го користам без никакви дефекти. Не би го крстил баш аудиофилски, ама за нормално секојдневно слушање на нормална опрема (звучници) е повеќе од добар и го препорачувам на секој на кој што му треба work-horse за домашно слушање!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Изгледа на сите му е судено овај засилувач да му бил првиот поозбилен проект  :D и мене исто така,го правев во втора година средно и работи до ден денес без никаков проблем.

Post Merge: 10.01.2010, Sunday, 18:33:21
Има уште едно решение за добивање на некој ват повеке.Можите да му ги смените вредностите на отпорниците 3 и 4 па со оваа измена ке добите поголемо напонско засилување на интегралецот...и ова пробано и функционира само што интегралецот нормално малку повеке ке грее.

Offline aleksandar

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Дали е изводливо да се изведе тој засилувач со BD249/250C и TDA2050 и на колкава моќност би можел да се надевам? :)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Аудио засилувач 50 вати на 4 ома
« Reply #5 on 12.02.2010, Friday, 00:37:40 (Edited 12.02.2010, Friday, 01:10:19) »
Паааа според логиката би можело......и мислам дека ке можат да се добијат негде околу 100 вати на 4 ома....сега е пак прашањето...зошто не повеке?Проблемот ке биде тоа што и тда2050 работи на максимум +-25 волти...да работеше на поголем напон ке беше одлично  :) доколку ги имаш елементите вреди да се експериментира....ако не се добие тоа што се очекува...мислам дека отпорниците од 2,2 ке треба да се намалат до негде 1,5 ом смешна цифра но то е  :)

Post Merge: 12.02.2010, Friday, 01:10:19
Нормално за да ја добиеш таа вредност за одпорникот ке треба да се врзат еден отпорник од 1 ом и уште еден одпорник 0.47 во серија

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Дале ке може Баже да ја ставис плочката од оваа шема?

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
од прилика колку би ме чинело да го направам појачалцево?

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Само елементите за стерео верзија(само за излезниот модул)чинеа негде околу 300-400 ден.Најскапте делови се изправувачките кондензатори.Два од нив чинат приближно колку и излезниот модул а можи и  нешто повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Колку моќно трафо ќе му треба за стерео верзија на горенаведениот засилувач ?
I reject your reality and substitute my own.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
негде околу 150W вати
пошто еден излез 50 вати уште еден толку и плус за секој случај иде 150 :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за секој случај и заради корисно дејство на засилувачот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Да добро е трафото да биде 150 вати но ќе брка работа и некое послабо.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Не се гледаат убаво вредностите на елементите и општо целата шема ако не ви е тешко најдете слика со подобар квалитет а и да ве прашам колку вати има трафо од телевизор ??

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Најискрено немам друга слика.Кажи ми кој елемент неможеш да го прочиташ па ке ти помогнам.Инаку...трафо од каков телевизор...црно-бел?