Author Topic: Колку денес се изработуваат засилувачи со лампи во Македонија ?  (Read 907 times)

Offline dzoni

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Да се ПРЕБРОИМЕ - колку од нас имаме чепкано во оваа "свера"?

КОЛКУ слушаме или сакаме да слушаме звук преку лампи?

Дали е подобро да се купи евтин лампашки засилувач од КИНА или да се изработи / купи овде во Македонија,Србија,Хрватска?

Дали е "жално" да се нарекува некој себеси АУДИОФИЛ затоа што има 500 MB ( мегабајти ) MP-3 музика 200 пиратски CD-a , и само 15 оригинални CD од весници?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
dzoni напиши го насловот со мали букви
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Oригиналите умреа одамна, мада ми недостига цд кое не е снимено од мп3, сум немал многу прилика да слушам винил-ки, иако имам желба за едно грамофонче и едно "Old school" појачалце со ламби, а ќе треба изгледа да си набавам и плочи, ама здравје.  
Прво, каде да се најдат лампи? Второ каде да се најдат аудио трансформаторите што се на излез? трето по која цена? Четврто кое е нашето искуство (со ретки искучоци) со лампашите ???

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ај јас ќе се јавам прв дека нешто малку сум чепкал со лампи :), иако ни од далеку не се сметам дека нешто многу знам за нив.

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=32.0

Мене лично лампашкиот звук ми се свиѓа многу повише од оној на полупроводниците, а општо и целиот концепт на уред со лампи повеќе ме влече (сакам стари и подзаборавени технологии ;) :)). Најголем проблем кај нас се излезните трансформатори, бидејќи не сакав да плаќам да ми ги мотаат во Србија, се снаоѓав од растурени стари радија, не само за трансформаторите, туку и за подножјата, лампите и сл., е сега можеш да претпоставиш колку аудиофилски ќе звучи засилувач со 50 години работени подножја и лампи :), ама не е битно, меракот е голем :).

Што се однесува до кинеските лампаши, имам читано на странски форуми дека воопшто не се лоши, ако се изземе неквалитетот на финалната доработка (лабави штрафови, погрешно поврзани потенциометри и такви некои работи), во секој случај за таа цена вредат само за деловите (трансформатори, подножја, лампи...), колку што се сеќавам стерео засилувач со EL84 беше без поштарина помеѓу 50 и 100 долари.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dzoni

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Дечки

пардон мислам" момци",

Ќеф ми е што веднаш ја фативме темава :)

Јас од голем мерак по појачала (како и некои од вас), ја стартував работата со транзистори 2N3055, па некако се "дистанцирав" од интегралците - "скраја да се STK;TDA..."  ,со мали потчепнувања се "залепив" за лампите.


Од голем ќеф тргнав со мисла (АКО НЕ ЗНАМ НИШТО,ЌЕ НАУЧАМ,АКО НЕ НАПРАВАМ ПОЈАЧАЛО ЌЕ СЕ ОБИДАМ СО ПРЕДПОЈАЧАЛО) 
После 2 год.,читанки по интернет,шеми,купени книги и многу часови пропеа предпојачалото,благодарение на мојот труд,и трудот на еден мој другар - член на овој "наш свет".
Денес чепкам понередовно но и јас ја користам истата онаа полустара опрема и делови за појачала,половни постољиња,трафа,но се трудам да лампите,кондензаторите,......се квалитетни, проверени и нови.
СЕПАК ТРУДОТ СЕ ИСПЛАТИ!!!! - а ќефот не се купува со пари.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Tемата е затворена поради:
- кршење на правилата
- Игнорантски однос на препораките и повторување на истите прекршоци

Следен пат, пред да пишеш било што читни ги правилата
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.