Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 117393 times)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Значи да не отварам нова тема, ми треба совет за комјутерски звучници. Пошто на старите што ги имав им изгоре трансформаторот и едноставно не се исплаќа да купувам нов оти немам баш таков со толкав напон, а и немаа којзнае каков звук.  ;)

Значи кај еден другар видов Philips  SPA4310 2.1 звучници кој се декларирани на 60 вати вкупна снага (30 вати сабвуферот и по 15 сателитите). Е сега не знам дали навистина  имаат толку ама звук даваат ненормално добар и гласен за нивната цена.

Сабвуферот вади чист звук дури и на максимална гласност. Дури и на неколку песни од Prodigy кои секогаш ги користам за тестирање на сабвуфери  :D басот беше добар. Дури и по целочасовна тортура ладилникот на задната страна не беше загреан многу.

Е сега на интернет барав ама не можев да најдам информација и шема за овој модел, каков интегралец имаат и сл.

Значи какви се ваквите искуства со овој модел или  слични звучници од Philips?



Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве вака сега: се е во парите - колку пари сакаш да потрошиш!! Има звучничиња од 380 ден обични,450 ден, нешто посолидни ,па 750 ден. еден модел со вуферче на РПЦ ( супер за парите) ,а вчера добивме некои(2-3 модела) одЏениус ( не ги запаметив точно моделите)ама ако те интересираат можам да ти ги кажам точно,а сигурно и ке ги распакувам и чујам утре,па ке дадам и коментар ( два модела се 2.1,а едниот е 5.1).Место трафо старите звучници преправи ги со УСБ кабел од кој искористи ги црвената + и црната - за напојувањето.Извади го трафото и спои ја - на маса ,а + на самиот прекинувач на звучниците,после грецот од 4 диоди.Ке работат можеби малку потивко,ама посигурно. ;D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #167 on 29.04.2012, Sunday, 22:09:02 (Edited 29.04.2012, Sunday, 22:15:44) »
Еве вака сега: се е во парите - колку пари сакаш да потрошиш!! Има звучничиња од 380 ден обични,450 ден, нешто посолидни ,па 750 ден. еден модел со вуферче на РПЦ ( супер за парите) ,а вчера добивме некои(2-3 модела) одЏениус ( не ги запаметив точно моделите)ама ако те интересираат можам да ти ги кажам точно,а сигурно и ке ги распакувам и чујам утре,па ке дадам и коментар ( два модела се 2.1,а едниот е 5.1).Место трафо старите звучници преправи ги со УСБ кабел од кој искористи ги црвената + и црната - за напојувањето.Извади го трафото и спои ја - на маса ,а + на самиот прекинувач на звучниците,после грецот од 4 диоди.Ке работат можеби малку потивко,ама посигурно. ;D

Па batka, сакам да земам нешто посолидно сега. Овој модел на Филипс за кој што пишував е 2600 денари и според мене цената му добра за звукот што го дава. Ми поминаа сите варијанти низ глава, мислев да правам 2.1 засилувач со  4 интегралци LM1875, значи по еден за секој сателит и два во мостна врска за сабвуферот, ама во никој случај не се исплаќа, имав трансформатор со потребниот напон и моќност, ама кога ќе купам звучници, нови компоненти да купам, кутии да правам и сл. сигурно ќе дојде поскапо од 2600 денари.

А за старите звучници не е проблемот за напојување од USB да им ставам, имам исправувач 20 волти 5 ампера, ги напојував со исправувачот и едноставно не ми се допаѓа нивниот звук.   ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #168 on 29.04.2012, Sunday, 23:02:25 (Edited 30.04.2012, Monday, 16:12:39) »
Ќе ти пишам за овие три модели од Џениус утре,и цени и квалитет.За Филипс ( веројатно од АМЦ!) како квалитет немам зборови..

ПС Многу се грди за мој вкус,а не сум ги слушал.

Споено мислење: 30.04.2012, Monday, 16:12:39
Еве податоци за некои подобри звучници кои ги имаме:

Genius SW-HF 2.1 800  - 1950 den
Genius SW-M 2.1 350   - 1310 den.
RPC 777 5.1 - 2100 den.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Зошто кога ќе се вклучи фрижидерот, се слуша шум на звичниците?
Тоа е секундарно, или дел од секундата, ама се слуша. На исто место се приклучени и фрижидерот и звучниците преку радио.  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зошто кога ќе се вклучи фрижидерот, се слуша шум на звичниците?
Тоа е секундарно, или дел од секундата, ама се слуша. На исто место се приклучени и фрижидерот и звучниците преку радио.  :)

Високофреквентни пречки (сметња) од starting намотката на моторот на фрижидерот. Стави еден EMI филтер во напојувачката секција на звучниците (може да извадиш еден од старо комјутерско напојување) и би требало да го снема проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Пред се, бидејќи сум нов поздрав до сите членови на форумот!

Да не отварам нова тема, мислам дека овде ќе го решиме мојот проблем.
Имам направено самоделски, домашни звучни кутии со вуфер, среден и високотонец. Кутиите се компресиони, значи немаат отвор за издувување. Сакам да му отворам отвор, но незнам колкава да биде широка дупката. Ако може да ми каже некој како се пресметува за големината на дупката?

И уште едно прашање, што е разликата на звучникот од 4 или од 8 ома?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Разлика помеѓу 4 и 8 омски звучник - нема ,освен во големината на отпорот на намотката.Е,разлика има со каква свртница и со кои други звучни едници ке го поврзеш.Уште поголема разлика има на каков излез ( на каков засилувач)ке ги поврзеш.
Прочитај повеке постови има во делот Звучници за ова.
Штом се звучните кутии компресиони,не ти треба бас рефлексен отвор! Ако кутиите се бас рефлексни( така да се проектирани!) тогаш постои прорачун,но во твојот случај малку ке користи.
Најдобро е да кажеш кои звучни единици ги имаш и како е направена свртницата,па да видиме што може да ти помогнеме.
Според мене најдобра помош би била да си направиш нови,според веке проверени нацрти,звучни кутии.

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Зошто малку да ми користи отворот?
Кутиите ми се правени со димензии од Pioneer (не ме држи за збор но мислам дека се таа фирма) звучни кутии, можеби со 1-2cm поголеми. Тие имаат отвор, е сега сакам и јас да отворам отвор бидејќи басот е многу подобар така. Како се пресметува за колкав да биде отворот?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако се кутиите компресиони,како велиш, не треба да имаат отвор.Не сум видел и слушнал за компресиони кутии со бас рефлекс отвор.Тоа што го сакаш ти да го направиш  е само една авантура по која би добил можеби некој појак,ама недефиниран,разлеан,никаков по квалитет бас.Значи,нема ништо да добиеш ако отвориш било каков отвор!! Ако веке сакаш земи некоја пластична цевка од канализација ( промер 50 мм) ,направи отвор и стави ја во то отвор,па постепено крати ја или продолжувај- како ти е згодно- па ке добиеш веројатно нешто што(ако) ти се бендиса.

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Значи кутиите се самоделски, мои лично правени. Не беше работата да си сечам колку сакам и да видам како ќе биде, туку дали знае некој како се пресметува за колкава дупката да биде?
Не ме разбираш ти, не се компресиони правени туку јас незнам да измерам за колкава да биде дупката, па не му отворив отвор и така свират, сега сакам да отворам отвор па затоа и прашувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ме разбираш ти, не се компресиони правени туку јас незнам да измерам за колкава да биде дупката, па не му отворив отвор и така свират, сега сакам да отворам отвор па затоа и прашувам.

Прво, треба да установиш дали звучниците кои ги имаш ставено се за компресиона или бас рефлекс кутија. Тоа се установува врз база на TS параметрите на звучниците. Се останато се гради врз база на овие факти.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #177 on 02.08.2012, Thursday, 18:03:56 (Edited 02.08.2012, Thursday, 18:13:41) »
Значи кутиите се самоделски, мои лично правени. Не беше работата да си сечам колку сакам и да видам како ќе биде, туку дали знае некој како се пресметува за колкава дупката да биде?
Не ме разбираш ти, не се компресиони правени туку јас незнам да измерам за колкава да биде дупката, па не му отворив отвор и така свират, сега сакам да отворам отвор па затоа и прашувам.

За самоделски кутии ти го објаснив начинот - цевка пластична ,промер 50 мм и отприлика 30-35 см.(ако ја собере) Потоа кратиш по сантиметар,дури не бидеш задоволен.Тоа е тоа.Бидејки не даде ама баш никакви димензии,модел на звучни единици,нити како бар изгледаат да видевме - не знам што ке ти се пресметки ,кога ништо нема да ти вредат.А ,што рече Гига за Тѕ параметри ,тоа малку тешко ќе го дознаеме.Пиши ги барем моделите на зв.единици или сликај ги.
: otvorot za bas refleks  e 40% od efektivnata membrana na zvu~nikot,a eksperimentalno  dol`inata na  otvorot e  odredena so skratuvawe ili   dodavawe    dol`ina na bas  refleks cevkata.-: се извинувам за латиницата ,ова е директен превод на еден текст



Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Да не отварам нова тема, мислам дека овде ќе го решиме мојот проблем.
Имам направено самоделски, домашни звучни кутии со вуфер, среден и високотонец. Кутиите се компресиони, значи немаат отвор за издувување. Сакам да му отворам отвор, но незнам колкава да биде широка дупката. Ако може да ми каже некој како се пресметува за големината на дупката?

Ако вуферот е од ефтините,нека си остане компресиона кутија,само добро дампирај ја.

Не отварај отвор,ако не знаеш дали треба! Ево мој туторијал за правилно правење звучни кутии:
 http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=5168.0;attach=5390
Обавезно прочитај ја целата тема на http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5168.0

А за да ти помогнеме најдобро,треба да кажеш звучниците што фирма и модели се?

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Се извинувам што не бев во можност да постирам слики...но за точни информации околку звучниците незнам, бидејќи правени ми се пред една година...

@Miki
Ја пронајдов таа тема и добро ја прочитав, фала многу.

Еве слики: